Alternatifim Cafe

evrim gerçekten aldatmaca mı???

Discussion started on Felsefe

sıradan biri

çoğu kişi inkâr ettiği hâlde nasıl bişey olduğunu bilmiyor aslında.evrim aslında çevremizde hâla süregelmekte.
mesela şöyle bi kanıt vardı.gerçi bu biraz daha mutasyona yönelik bi örnek ama sonuçta o da evrimin bir parçası;

şimdi nerde olduğunu hatırlamıyorum ama bi gözlem yapılmış.fabrikalaşmanın olmadığı bi yerde ağaçların üstündeki keneler,böcekler falan açık renkte imiş.sonra fabrikalaşmanın artmasıyla beraber bunlar doğaya uyum sağlama amaçlı renk değiştirmeye başlamış ve büyümüşler.bu da ufak çapta bir evrimdir aslında.ben demiyorum atlar eşekler zıpladı boyunları uzayıp zürafa oldular ama sonuçta bu yadsınamaz bir gerçek.doğanın kuralı.bunu insan beyninin git gide büyümesinden de anlayabiliriz(bilimsel gerçekler).hatta bir çok bilim adamı bu gelişmeye bağlı olarak 2000 yıl sonraki gen haritasını bulmaya çalışmıyor mu.

bu arada biliyorum bir çok kişi yazdıklarımı okumadan direk kötüleyecek ama şunu da söylemek istiyorum.kesinlikle bu yazdıklarımın dini inançlarımla ilgisi alakası yok.ateist ya da başka birşey değilim.ama evrim doğada süregelmekte ve bunu kestirip atmak da olmaz.(dediğim gibi insanların maymundan gelmesi şeklinde değil tabii)
#1 - Temmuz 10 2006, 23:19:43
« Son Düzenleme: Temmuz 10 2006, 23:57:49 Gönderen: sıradan biri »

asdf

öncelikle tebrik ederim seni güzel bi topik açmışsın arkadaşım,ama bilmen gerekir ki bu yazdığına pek ilgi gösteren olmaz,sitede evrim lafının "e"sini duyunca "ayyy o ne öyle,saçmalık,böööü" diyen üye var bi sürü maalesef,hiç evrim teorisi nedir ne değildir diye okumadan öyle demek kolay tabi hatta dur ben de diyim "ayy biz maymundan mi türedik yani,olur mu o e saçmalık yaaa,ban ban kick kick hede hödö",ııh zevkli değilmiş neyse artık değişik bi şey öğrenmekten mi korkuyolar,yoksa inançları sarsılır diye mi okumazlar bilemedim,hayır adam akıllı bi mazeret belirt tamam "ama ulan bize düşman olan ingilizlerin yazdığı şeyi mi okuycam"diye akla mantığa sığmayan tepkiler veriyolar ne yazık ki,haa lisede okuduğu tarih kitaplarına körü körüne inanan bi zihniyet farkli düşünemez tabi,o ayrı bi tartışma konusu zaten geçelim konudan uzaklaşıyoruz.
  diyeceğim o ki eğer "evrim teorisi,evrim teorisi dedin,kafamı şişirdin,neymiş o okuyacam" diyen olursa verelim adresleri okusun,öğrensin türkçe de veririz gerekirse,ama gözünüzü seveyim de "ne kadar saçma sapan şey,insanlar buna nasıl inanyo demeyiniz" zira komik duruma düşmektesiniz,ha "ama evrim teorisi çöktüüüü" diyen arkadaş olur diye peşinen belirtiyim,öyle bi şey yok arkadaşım,en azından 10 temmuz 2006 tarihinde hala geçerliliğini sürdürmekte,keklemişler seni çürüdü diye.

#2 - Temmuz 10 2006, 23:51:11

sıradan biri

kesinlikle katılıyorum. bazı bağnaz kesim yüzünden öğretilenlerin dışına çıkmayı suç olarak algılamış bir millet olmaya doğru ilerlediğimiz için kimse dönüp "nasıl kanıtlar varmış neler yapmışlar" diye araştırmaz.
varsa yoksa insan maymun ilişkisi gözümüze dayatılır durulur.arkadaşım kimse kimse ye insanın maymundan geldiğine inan demiyor.sonuçta aklın var mantığın var biraz düşün ve araştır sadece.
birilerinin dayattığı şeylere inanma yeter.
bu arada "ama ulan bize düşman olan ingilizlerin yazdığı şeyi mi okuycam" kim yazdıysa harbi koptum ama.
#3 - Temmuz 10 2006, 23:57:23

asdf

kesinlikle katılıyorum. bazı bağnaz kesim yüzünden öğretilenlerin dışına çıkmayı suç olarak algılamış bir millet olmaya doğru ilerlediğimiz için kimse dönüp "nasıl kanıtlar varmış neler yapmışlar" diye araştırmaz.
varsa yoksa insan maymun ilişkisi gözümüze dayatılır durulur.arkadaşım kimse kimse ye insanın maymundan geldiğine inan demiyor.sonuçta aklın var mantığın var biraz düşün ve araştır sadece.
birilerinin dayattığı şeylere inanma yeter.
bu arada "ama ulan bize düşman olan ingilizlerin yazdığı şeyi mi okuycam" kim yazdıysa harbi koptum ama.

haklısın,maalesef şartlandırılmış gubidik sosyal bilincin hezeyanları bunlar,bilirsin bizim millet bi şeyi doğru belledi mi kafasını kessen değiştirmez doğru bellediğini,hatırlarsın bi dönem de siyah giyenler veya saçı uzun olanlar satanist belleniyodu,aşağılanıp,yemediği laf kalmıyodu,hatta sırf bu nedenden dolayı nezarathenede yattığı bile oluyodu insanın.yani polisler böyle  yaparsa,millet ne yapsın.
ya da okullarda(artık neden zorunlu olduğunu hiç bi şekilde anlayamadığım)din dersi öğretmenleri,dua okumadı diye(unuttuğu için diyorum,ateist olmasıyla alakalı değil)öğrencilerini döverse hem de daha ilkokulda,o öğrenci de korkar haliyle,dinin dışına çıkacam diye değişik şeyleri araştırmak istemez böyle
o "aa biz maymundan mı türedik,çok saçmaaa" vs vs bunlar kaçış edebiyatı oluyor ne yazık ki,araştırmak istemeyen veya o cesareti kendinde bulamayanların sığındığı bi kaçış edebiyatı hem de, futbolu sevmeyenlerin"22 adam topun peşinde koşyo ne saçma" demelerine benzetiyorum,tamam arkadaşım futbolu sevmezsin bi süre nedeni da olabilir bittabi ama bu nası bahane yahu,az buçuk mantıklı şeyler söyle,ve sana dayatılan her şeye kör cahil inanma biraz araştır di mi?ama yok şimdi senin için de kötü düşünenler çıkmıştır bi sürü,
 "ama ulan bize düşman olan ingilizlerin yazdığı şeyi mi okuycam" kim yazdıysa harbi koptum ama demişin hakkaten ben de espri sandım ilk başta güldüm ama,maalesef gerçekten ciddi yazmış yazan kişi,ne kadar tarji komik oluyo değil mi?
#4 - Temmuz 11 2006, 00:26:02

eslem

bende okumadan saçmalık dienlere sinir olurum..
mutlaka mantıklı bi yanı vardır abi dedim bi bakalım...
harun yahyanın tez çürütücü eserlerini deil evrimi destekleyen kitaplara gözgezdirdim başta...tabi ki ben bi bilim adamı deilim o nedenle buna karşı olan fikirler ne diyo onu okudum...
sonuç itibariyle benim aklıma yatmadı...eğer doğruluğuna kanımca şahit olsaydım nie müslüman olıyım bende darwin yandaşı olur hayatımı materyalizme adar ibadetsiz yüksüz rahat bi hayat seçerdim...
ama hayat islamla anlamını kazanıyo die düşündüm...bu şekilde mutluyum o şekilde mutlu olanlarada saygı duyuyorum...
ve soruna cevap veriyorum bence aldatmaca
#5 - Temmuz 11 2006, 20:32:55

asdf

harun yahyanın tez çürütücü eserlerini deil evrimi destekleyen kitaplara gözgezdirdim başta...tabi ki ben bi bilim adamı deilim o nedenle buna karşı olan fikirler ne diyo onu okudum...
sonuç itibariyle benim aklıma yatmadı...eğer doğruluğuna kanımca şahit olsaydım nie müslüman olıyım bende darwin yandaşı olur hayatımı materyalizme adar ibadetsiz yüksüz rahat bi hayat seçerdim...
ama hayat islamla anlamını kazanıyo die düşündüm...bu şekilde mutluyum o şekilde mutlu olanlarada saygı duyuyorum...

zaataliniz ziyadesiyle şaşırttı beni,e takdir ettim,bravo...
#6 - Temmuz 11 2006, 22:34:56

sıradan biri

doğrudur.sonuçta kişisel görüşler farklılık gösterebilir.böylece insan olma özelliğimizi kullanmış oluyoruz.din açısından ben de darwin in koyu evrim inanışına değil ama çevremizde süregelen bir değişme olduğuna inanıyorum.
#7 - Temmuz 11 2006, 22:56:19

asdf

imdii bak ben san kaynak olarak science dergisinin bile takdir
ettiği,faydalandığı,en kapsamlı siteleri gösterirken,sen harun yahya gibi
neydüğü belirsiz birinin sitesinden yazılanları kopyalarsın daha farklı bi
tepki bekleme,mantıklı cevaplardan da, bahsetme hiç istersen,zira
"ingilizlerin kim olduğunu bilmiyon mu leyn,onlar bize neler yaptı
zamanında,şerefziler,pis sömürgeciler" gibi balon lise milliyetçilerinin
mavallarından hallice olmayan düşüncülerden öte retorik geliştirememiş bi
insansın sonuçta,aslında böyle düşünen bi insan evladıyla her hangi bi konu
hakkında tartışmak hatadır ama bi umut var en azundan diye devam ediyoruz.
evet canım keklemek yanlış okumadın,anlayamadıysan söyleyeyim ,tarih marih
vermedim ben,evrim teorisi en azından şimdiye kadar çürütülemedi dedim oldu
mu şimdi anladın mı?bunun şovmenlikle ne alakası varmış onu çözemedim amcak
amerikan filminden çıkmış espri ustası zaatalin şovmenliği daha çok hakeder
benden o kesin.
  evrim teorisinin çürütülmesi ile alakalı zilyon tane yazı okudum,hiç biri
de tatmin etmedi beni eee?ne oldu şimdi,
"de hiçbişey yapmıyorsun üstüne birde birşeyler biliyormuşunda bize
öğretecekmişinde edalarıyla yazılar Yaw siz hep bölesiniz ha hep siz doğru
olanı biliyorsunuz çünkü sizden öncekilerin inandığı bişeyi kabul etmeyerek
ne kadar engin bir düşüncede olduğunuz gösterdiğinizi falan
sanıyorsunuz.Daha öncekilerin inandığı şeyleri benimseyenler hiç bişey
bilmeyen araştırmamış görmemiş cahiller gözüyle bakıyorsunuz.Ancak
uyandırayım sandığıınız gibi değil daha önceki inanışı benimseyenlerde
araştırır öğrenir birşeyi kabul etmemek onu bilmemek yada araştırmamak
değildir.Bir tek siz hür iradeli özgür düşünen ve doğruyu bulabilen aydın
kişilersiniz çünkü siz size sunulanı kabul etmediniz.bunu yaptığınız içinde
herkesten akıllı ve zeki falan olduğunuz sanıyorsunuz.Şimdi bana öle
düşünmüyoruz gibi zırvalıklar yazmayın her kelimenizden bunu anlamak mümkün"

ben veya da aklı başında olan hiç kimse "aman efendim ben illa doğruları
söylüyorum,zekiyim,akıllıyım,toplumun genelinden üstünüm"gibi malca şeyler
düşünmez,ya da "millet beni akıllı sansın,zeki sansın,süper sansım
muahahhaha" gibi düşüncesi,kaygıları da yoktur,şu "aydın" kelimesinin
anlamını da öğrenmeni tavsiye ediyorum,ateist olduğu için veya da evrim
teorisine inandığı için kendini aydın olarak nitelendirecek hiç bi mal
yoktur,yalnız "bak bu adamlar kendilerini üstün sanıyolar,vay artistler"diye
kompleks yapan çeşidleri olabilir bilemiyecem.
sonra ben "toplumumuzdaki insanlar çok x" demişim buna karşı da  "eee  sanki
sizler x değilsiniz" gibi cevap vermişsin, ilk okul çocuğu gibi cevaplar veriyosunuz diyince kızıyosunuz sonra,madem doğru anlamama hastalığından muzdaripsin açıklayayım gene:
diyorum ki ateist insanlar insanlar toplumun genelinden daha rahattırlar(bak burda da kendini üstün görüyo insanlardan diye düşünen olursa budaklı meşe odununu hazır edicem)yani diğer insanlara karışmazlar,ne bileyim hiç bi ateist yolda iki sevgiliyi öpüşürklen  gördü diye"koşuun namus elden gidiyo,saldırın demez,veya da insanları giyiminden,kuşamından saçından ötürü tepki göstermez,bana ne diye düşünüt,hakikaten de banane elin insanının hal ve hareketlerinden,"ön yargılısın,yok siz kendinizi hede hödü sanıyonuz,ama şartlandırılanlar sizden iyidir,cahil olmak yanlış bilmekten iyidir,onlar bir gün belki.... diye bık bık yapmışsın iyi güzelde,sen "ingilizler pis sömürgeci,onların yazdığını mı okycam uleeyn"diyen bi insan olarak,bu lafları söyleyince kendinle e kadar çeliştiğinin,komik duruma düştüğünün farkında değil misin a?ya da bi iki tane lavuk kuran'ı yaktı etti  diye "tüm ateistler böyle zaten,saygısız ne saygısı gösterecez bunlara diye malva bi genelleme yapan sen değil misin?insan biraz utanır bunları demeye be. yani diyorum ki:dandrik gazetelerin köşe yazarlarının yaptığı "gelen itiraf edelim" konseptli yazılardan daha kötü olmuş "ateistler de az b*k değiller hani,kendilerini bi şey sanıyolar,oysa hepsi x,y aslında yalan mı?"konulu çalışman.bu konu hakkında başka bi şey demeye de gerek görmüyorum.(ne kadar üstün,zeki,akıllı,kültürlü,aydınım değil mi,übermenschim adeta,illa üstünlüğümü belirtirim her zaman bu şekilde zaten)
  illa da tartışmak istiyosan "evrim hakkında yanlış bilinenler" topiğine bekliyorum.
//forum.alternatifim.com/index.php?topic=37049.0
#8 - Temmuz 19 2006, 15:05:51
« Son Düzenleme: Temmuz 19 2006, 22:07:14 Gönderen: asdf »

eslem

generals sana sonuna kadar katılıyorum..ifade etmek istediğim ama bi türlü zaman bulamadığım düşüncelerime tercüman olmuş oldun...
#9 - Temmuz 20 2006, 14:55:27

asdf

açılan her topiğin kişisel tartışmaya dönmesinden rahatsız olduğumundan mütevellit bu topikteki son mesajımı yazıyorum kısaca evet bendeniz hayal ürünü,düşünce problemi olan şahıs:

1)science dergisi nedir ne değildir anlamanı beklemiyodum isabet olmuş zaten,harun yahya'nın aşığı bi adamdan fazlasını beklemek hayal olur,
2)bir milyonuncu kez söyledim evrim teorisi çürütülmedi,sen öyle inanabilirsin tabii.
3)maalesef senin gibi harikulade espriler veya da laf kalabalığı yapamayacağım,tüh lan ne güzel uzun mesaj yazmış gibi görünürdüm dışardan  neyse.
4)şimdi değer,ahlak vs konusunda girmiycem,ben rahat davranıyoruz geniş insanlarız derim,sen ahlak yoksunu vs vs dersin 1 ay tartışsak da bi sonuç elde edilmez.
5)"pis emperyaligler,bütün devletler türkiye'nin arkasından iş çevirmeye çalışıyo,hepsi yok olsun  gebersin vs vs" zihniyetindeki bi adam isterse manas destanı uzunluğunda mesajlar yazsın sonuç sıfıra sıfır elde var sıfır.
6)yine "atiestlerin hepsi sorumsuz,ahlaksız,saygısız,vahşi p.çlerdir bunlara niye saygı gösterelim" diye genelleme yapan birisi başka mesajlarında kendince hristyanlık felsefesinden,matrix felsefesinden dem vurursa,ya da insanların inanışlarıyla ilgili şartlandırmalar hakkında yorum yapmaya kalkışırsa buna ağızla değil başka münasip organlarla gülünebilir ancak,he kendilerine destek veren bağnaz şakşakçılar olacaktır elbet
7)gene aynı kişinin mantıktan bahsetmesi ancak ironi diye kabul edilebilir.
8)"evrimle alakalı başka bi topik açtım,orda yazdım düşüncelerimi sen de diyeceklerini orda de" dediğim bir insandan,"haha haayl ürünüsünüz,icraatiniz yok,zaten adından belli teori demesi(halbuki bunu da açıkladım o topikte) o kişinin ya işine gelmeyen şeyleri görmemezlikten geldiğini ya da bi göz problemi olduğuna delalettir.
9)beni kaale almadın demek  yataklara düştüm üzüntümden yahu,neyse şu "muhattabım değilsin seni kaale almıyorum artık" laflarını en son nerde ettik bi düşün bakalım hatırlayabilecek misin?,merak ettim insan zerre kaale almadığı hatta bi tarafına bile sallamadığı bir kişiye neden eksi puan verme ihtiyacı hisseder ki garip tabii,vakti zamanında eroika'dan aldığı ayarlar sonucunda hazımsızlık yaşayan bazı bünyeler de verecek cevapları olmadığından kelli "saygısız,neler saçmalamışsın gene" gibi bahanelerle eksi yağdırılardı kendisine bi anda aklıma geliverde nedense...
10)
//forum.alternatifim.com/index.php?topic=37306.msg517464#msg517464
//forum.alternatifim.com/index.php?topic=37305.msg517463#msg517463
//forum.alternatifim.com/index.php?topic=37304.msg517461#msg517461
//forum.alternatifim.com/index.php?topic=37303.msg517446#msg517446
//forum.alternatifim.com/index.php?topic=37049.msg508346#msg508346
diyeceklerimi buralarda dedim,mantıklı(eheheheh)cevabı olan varsa buyursun iki kelam etsin.

inan sana değil kastım,cahille sohbeti kestim diyecem ama diyemiyorum,benim de obsesyonum bu çünkü.
#10 - Temmuz 21 2006, 04:17:01
« Son Düzenleme: Temmuz 21 2006, 14:18:48 Gönderen: asdf »

enteresan diorum başka söze gerek yok
#11 - Temmuz 25 2006, 23:39:12
İmzanız kural dışı.

eslem

arkadaşın çolpalarla münakaşa etme gibi bi obsesifliği mevcutmuş..
o halde bana burda bi daha yorum yapmak yakışmaz... :Ç
#12 - Temmuz 26 2006, 13:01:32

Ms.ExtacY

Yzıdan önce mesajları okiim dediim de konu evrimden nasıl ateizme gelmiş analyamadım..
#13 - Temmuz 26 2006, 21:21:09

Ms.ExtacY

Ama burada evrimden söz ediliyor..Ateizmin dayanağından değil..
#14 - Temmuz 26 2006, 21:29:24

Ya mutasyon evrim teorisi icerisndemi konuyu acan arkadasım.Liseyi bitiren cocua sorsan mutasyon ne die söler yaa.Tavsan falan der buz der beyaz der dimi  muhaha ya evrim bambaska bisi lütfen okuyalım arstıralım.Bu arada söledin sey mutasyonda diil.Adaptasyon :) Yazılanları okudum topluma b*k atmayın  :ban her seyi bildinizi sanmayın.İsim vermicem onlar kendilerini bilirler

-----

mutasyon evrimin icindedir ama kısmen diildir bu benim görüsüm.Bunu sölimde yalnıs anlasılmasın  :)
#15 - Temmuz 26 2006, 21:33:56
« Son Düzenleme: Eylül 29 2007, 22:57:20 Gönderen: Lil Joη »

mutasyaon ile evrim pek az alakalıdır.senin verdiğin örnek tamamen mutasyondur arkadaşım.çevreye uyum sağlama,barınma gibi ihtiyaçlarını kolya sağlamaya yönelik değişim.şimdi bir insanı ormana atın çırılçıplak ve orada uzun bir süre tutun gördüğünüz şey aşırı kıllanma,yabanileşme olur vücut kendini korumak için(soğuk vb..) tüyler çıkarır,psikolojik anlamda da değişim olur tamamen adaptasyon insan ve dier hayvanlar ne ise odur!
#16 - Ağustos 08 2006, 12:58:15
world is not the same...

...LaL...

.
#17 - Kasım 19 2006, 22:35:19
« Son Düzenleme: Ağustos 09 2007, 05:18:36 Gönderen: ...LaL... »

contramal_us

BEN EVRİMİ Mİ BİTİRDİM İNSAN OLARAK KALACAGIM :muhah

EVRİME İNANLAR EVRİME DEVAM ETSİNLER BELKİ İLERDE MELEK OLURLAR kioptum
#18 - Kasım 25 2006, 04:08:17

punk_31

tanrı'dan daha mantıklı olduğu kesin.
#19 - Temmuz 19 2007, 16:00:05

peki bu konuda sen ne düşünüyorsun sıradan bırı
#20 - Temmuz 19 2007, 16:29:41

Arkadaşlar ne yazıkki zamanımız çok kötü bir zaman yada daha doğrusu yaşadığımız dünyadaki insanların çoğu kötü. Ben ateyist im ama bunu hiç bi yerde açıklıyamam çünküdedim ya yaşadığımız yerdeki insanların çoğu kötü hemen yanlış karşılanır direk girişirler "vay sen ateyistsin dinimize küfür edersin allahımıza küfür edersin" diye hayır küfür etmem.Lütfen ateyism i satanismle karıştırmayalım bizim size küfür etmediğimiz gibi sizde bizim inancımızı öğrenip bize küfür etmeyin.
#21 - Temmuz 22 2007, 13:21:20

...LaL...

Bikaç gündür özellikle dini konulara uğruyorum ve gördüğüm ateist üyelerin (Eroika,ftb gibi) yaptığı yorumlar nekadar mantıklı olursa olsun yine de kimsenin adam gibi cevap verilmediğini görüyorum.Bu kişiler sadece düzen bozucu olarak görülüyor.Bir insanı sırf ateist diye karalamak kara cehaletin örneğidir bilginize..
Ve madem kendi düşünceleriniz doğru ozaman bunları akla uygun gelecek şekilde açıklayın. Bilimsel bi kanıt bulun herşeyden önce.

Evrime gelince evrim dediğimiz şey canlıların nesilden nesile değişime uğramasıdır.
Ve bunun alt başlıkları vardır.
Seleksiyonu(doğal seçilim) ele alalım. Doğal bir ortamda o ortama uygun olan bireylerin hayatta kalmasına denir seleksiyon.
Peki bunda ne gibi bir mantıksızlık örneği var?? Ben bütün evrim teorisi doğrudur demiyorum ama birazda dini inancınızın baskısı altında kalmadan düşünün.
Burada atıp tutanların geniş bir içeriği olan bu teoriyi öğrenip anlamaya çalıştığını ise hiç zannetmiyorum. Size uygun gelmeyen en küçük düşünce bütün bir kuramı karalamanıza yetiyor zaten
Hadi dine saygı saygı diye avazınız çıktığı kadar bağırıyorsunuz da herşeyden önce başka düşüncelere saygı duyamıyorsunuz.. Yazık..
#22 - Ağustos 09 2007, 05:17:34

Evrimi Anlamak için Darwin in yaşadıgı dönemi okuyun din-bilim arasındaki gelişmeleri  o zaman belki farklı düşünebilirsiniz
#23 - Ağustos 31 2007, 16:59:53
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

fortune

evrim'i inkar etmek insan olagelmeyi inkardır.tabi anlayarak evrimi.onu bunu okumaya,kaynak göstermeye gerek yok.en büyük kaynak ve kanıt.'SEN'sin,'KENDİN'sin.laboratuarlardaki deneylere,sırf inatlaşma ürünü yazılanlara takılmadan.yalın ve bağımsız düşün.o zaman anlayamasan da,anlama yolundaki en büyük engeli aşıp,akıl edebileceksin.
bakmadan tanımına,bilmeden kavramı,neyi konuşacaksın,neyi düşüneceksin,hangi sonuca varacaksın?adım adım,basamak basamak oluşmadın mı?hem somut,hem soyut olarak.ve hala oluşman süregitmemektemidir?
2-3 safsata görüş ve isme bakıp,önyargılarla KENDİ olma'nı anlamamazlık yapamazsın.
aksine en büyük aldatmaca evrimi inkardır.ki,SEN'in KENDİ ' ne olan özgüvenini ve saygını kırmanın en temel yoludur.kendini inkar.daha iyi,güzel,güçlü vs. olamıyacağına inandırmaktır.o zaman yürüyecektir karanlığa yolalan yalan gemileri.ve sen bilmeyeceksin nerey varacağını.
o kadar....
#24 - Eylül 12 2007, 21:37:21

evrim'i inkar etmek insan olagelmeyi inkardır.tabi anlayarak evrimi.onu bunu okumaya,kaynak göstermeye gerek yok.en büyük kaynak ve kanıt.'SEN'sin,'KENDİN'sin.laboratuarlardaki deneylere,sırf inatlaşma ürünü yazılanlara takılmadan.yalın ve bağımsız düşün.o zaman anlayamasan da,anlama yolundaki en büyük engeli aşıp,akıl edebileceksin.
bakmadan tanımına,bilmeden kavramı,neyi konuşacaksın,neyi düşüneceksin,hangi sonuca varacaksın?adım adım,basamak basamak oluşmadın mı?hem somut,hem soyut olarak.ve hala oluşman süregitmemektemidir?
2-3 safsata görüş ve isme bakıp,önyargılarla KENDİ olma'nı anlamamazlık yapamazsın.
aksine en büyük aldatmaca evrimi inkardır.ki,SEN'in KENDİ ' ne olan özgüvenini ve saygını kırmanın en temel yoludur.kendini inkar.daha iyi,güzel,güçlü vs. olamıyacağına inandırmaktır.o zaman yürüyecektir karanlığa yolalan yalan gemileri.ve sen bilmeyeceksin nerey varacağını.
o kadar....
oyy oy sana tek bir soru soruyorum darwinin yaşadıgı zamanı okudunmu hiç okumadıysan oku ama darwinle beraber o dönemdeki diger bilim adamlarını da oku bir şeylerin ortak oldugnu göreceksin ne göreceksin söyleyeyim ( O zamanın modası )  okursan anlarsın !!!
#25 - Eylül 13 2007, 03:40:44
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

fortune

okumadığımı nerden çıkardın??? (ancak anlaşılıyor ki,sen benim yazdıklarımı ya hiç okumamışsın,ya da hiç anlamamışsın))....evrimi EVRİM olarak ele alıyorum.gerçek anlamıyla.herhangi bir yerin veya kişinin ona yüklediği anlamla değil.anladığım kadarıyla müslümansın.birgün senin dinin moda olduğunda,ondan vaz mı geçeceksin??
#26 - Eylül 13 2007, 13:20:58

Saçma saçma konuşanlar var ateyistlik inanç öyle mi?Neye inanıyorsunuz siz söyler misin bana lütfen
Hiç araştırmadan bilmeden islam nedir hristiyanlık nedir hiç birşey bilmiyorsunuz kolayınıza geliyor inançsız olmak sonra konuşuyorsunuz bize şöyle diyorlar böyle diyorlar derler alışın bunlara
#27 - Eylül 14 2007, 00:05:48
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

burda kişilerin dinlerini anlamaya veya yargılamaya çalıştığımızı sanmıyorum.eğer öyleyse,,,,SORRY, ben yanlış anlamışım.
tamam ya da ordan bakalım EVRİM'e.müslümanların kutsal kitabı,insanı nasıl ele almış????hiç baktınız mı????önce fiziksel EVRİM'ini (((((oluşturmayı,varetmeyi,ya da sizin tabirinizle''YARATMAYI')))) gerçekleşmesini anlatır uzun uzun...
VE!!!!!! daha sonra,,,,,,,,(please burası çok önemli),,,,(doğru türkçeye çevirdiysem)  '''' VE ONU BAŞKA BİR YARADIŞLA YARATTIK(VARETTİK,OLUŞTURDUK,DONATTIK vs.)....
kelimelerin terim ve arkasındaki anlamları bilmeden yola çıkmayalım,lütfen.
EVRİM:yavaş yavaş,derece derece meydana gelen değişim ve gelişme'dir.var mı aksi bir tanımını bilen.
bu anlamda EVRİM müslümanların inandık dediği (ama tanışmadıkları) Tanrı'nın yapageldikleridir.

bu yazıyı FORTUNE yazmış diye okumayın please.yolda bulduğunuz bir sayfa varsayın.
VE EVRİM'i az yukarda da dediğim gibi,kişilerden bağımsız,önyargısız düşünün bilmem kaç kez daha.hatta Kutsal Kitap'tan verdiğim örneği dahi gözardı edin.
albümünü karıştır en önce hatta.daha sonra varsa günlüğünü,yazdıysan şiirlerini en eskiden gününe okuyagel.
sonra tekrar konuşma hakkı doğar.saygı ve af'la.
#28 - Eylül 14 2007, 00:24:19

maymun insan evrimi anlamıştım ilk gördüğümde sonra okudum öyle olmadığını gördüm çıkıyordum ki blacknight ve lal yazdıklarını okudum onlara cevap verdim konuyla alakasız olduğunun farkındayım ama cvp vermeden geçemedim tüm olay bu tamam mı?
#29 - Eylül 14 2007, 00:30:25
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

maymun insan evrimi anlamıştım ilk gördüğümde sonra okudum öyle olmadığını gördüm çıkıyordum ki blacknight ve lal yazdıklarını okudum onlara cevap verdim konuyla alakasız olduğunun farkındayım ama cvp vermeden geçemedim tüm olay bu tamam mı?

banaysa bu yazı hoş-melek,üstüme alındığımdan değil de,bakageliyorum üstten alta,bir inanç,din,ideoloji yelpazelerinde ele alına gelmiş konu.ne alakası varsa???geneeleydi yazdıklarım.
iyi ve güzel kal.
#30 - Eylül 14 2007, 00:38:22

ne demek şimdi bu??sen okurken anlamadığım o çok derin psikoloji kitapları gibisin ve ben yine birşey anlamadım(hakaret olarak algılama sakın)
#31 - Eylül 14 2007, 00:41:37
Ve

fortune

ne demek şimdi bu??sen okurken anlamadığım o çok derin psikoloji kitapları gibisin ve ben yine birşey anlamadım(hakaret olarak algılama sakın)

niye öyle algılayayım ki???sen yapmak istemedikten sonra,ya da yapsan da (ki sanmıyorum) ben beni biliyorum.

yani,genelde yazılanları okudugumda -herkesin ama- dinsel!!!( nerde başlayıp bitiyorsa?!) bir konu olarak yaklaşılıyor.o kadar yani.
#32 - Eylül 14 2007, 01:46:27

Yeni!
xxxx
#33 - Eylül 14 2007, 02:39:22
« Son Düzenleme: Eylül 02 2009, 14:54:49 Gönderen: S.B.K. »

Hem de en hasından, lütfen inanmayın böyle şeylere, İslama karalamak ve müslümanlığı aşağılamak için oluşturulmuş safsata,  neden tüm dünya islama karşı ki ühühü  X( , bence evrim diyen eşşek sudan gelinceye kadar dövmeliyiz, hatta eşşeği de bağlayamalıyız ki hiç gelemesin.
#34 - Eylül 14 2007, 19:49:50
« Son Düzenleme: Eylül 14 2007, 19:50:22 Gönderen: vager »

fortune

Evrimi inkar etmek,İNSAN olmayı,İNSAN oluşumunu inkar etmektir.
Ve bu konu için fosillere değil,bir tek insanın bile hayat serüvenine bakmak yeterli.
#35 - Eylül 15 2007, 18:23:22

amaçlarına ulaştığın müddetçe hayır.
#36 - Eylül 17 2007, 13:40:00

fortune

neye 'hayır',hangi amaçlara?pardon!
#37 - Eylül 17 2007, 14:09:55

fortune

'senin' derken kişisel olarak benim,beklentilerim,hedeflerim vs. anlamındaysa,hayır.ama söylenildiğine göre amaçsız yararsız bir madde varedilmemiş.bunun gerçek  olduğunu varsayarak cevaplıcak olursam,bilmesem de,kabul etmesem de bir amacım vardır elbet.
ama,amaç sorusu yalnızca burayı kapsıyorsa(yani siteyi) düşündüklerimi,doğru bildiklerimi paylaşmak,önermek,sunmak vs.,bilmediklerim hakkında bilgi edinmek,kuşkulandıklarım hakkında tam ve doğru bilgilere sahip olmak..yeterli mi ki?
#39 - Eylül 19 2007, 08:56:44

eğer isatediğin oluyorsa hayat boş değildir.
#40 - Eylül 19 2007, 09:43:15

fortune

dostum güzel de,görebiliyorum akmak istediğin mecraları.hayat boş dendiğini sanmıyorum yukarlarda.ve bir konuda araya girip,haklı olarak konunun saptırıldığından bahseden samırım sendin' semeni'.e burda ne alakası var şimdi evrimle bunların.
evrim bir aldatmaca falan değildir anlayabilene.varoluş,oluşum ve gelişim serüveninin ta kendisidir.
#41 - Eylül 19 2007, 11:50:14

shareayard

dostum güzel de,görebiliyorum akmak istediğin mecraları.hayat boş dendiğini sanmıyorum yukarlarda.ve bir konuda araya girip,haklı olarak konunun saptırıldığından bahseden samırım sendin' semeni'.e burda ne alakası var şimdi evrimle bunların.
evrim bir aldatmaca falan değildir anlayabilene.varoluş,oluşum ve gelişim serüveninin ta kendisidir.

:) evt evrim inkar edilemez bence.Ama buraya yazılanlardan anladıgım kadarıyla ve cevrede de gordugumuz gibi herkes saptırıo konuyu ....
#42 - Eylül 28 2007, 20:28:11

fortune

konuların sapma nedenleri farklı.ya yanlı bakılıyor,ya fazla birşey bilinmeden yazılıyor,ya yanlış anlaşılıyor yazılanlar,ya da önyargı ve kasıtla giriliyor konuya.ya da bir başka neden.ve yazarken bir kaynak veya referans göstermmenin bir anlamı olduğunu sanmıyorum.bilen var,bilmeyen var.kabul eden var,etmeyen var.çok objektif olunamıyor birçok konuda.
bir konuda 'robotlaşmak'tan bahsediliyordu.nedir robotlaşmak.bence 'düşünmemek'tir ilk olarak.bir yerde okuduğu,öğrendiğini şablon edinmektir.at gözlüğüyle bakmaktır.

birgün inanıyorum (tabi böyle türler için sadece) inandıkları din ya da düşünce sewmedikleri veya bilmedikleri biri tarafından benimsense,propagandası yapılsa,vazgeçerler kendilerinden de.

'Evrim'.adı hep birileriyle,bir yerlerde anılageldiği için,yadırganmış,korkulmuş.hatta lanetlenmiş.aslında insan olma ve oluşumunun 1 numaralı aktörü.

------

yukarıda yazamadım ama yazmalıyım dedim,
ayrı bir konu açmaya gerek olmadan,'evrim' deyince aklımıza ne geliyor?bence,ya maymun,ya inkar Tanrı'yı,ya da 2-3 tanımadığımız isim.öyle değil mi alttaki???
oyun gibi oldu.
#43 - Eylül 28 2007, 20:39:29
« Son Düzenleme: Eylül 29 2007, 22:56:37 Gönderen: Lil Joη »

"İnsanın evrimi" senaryosu tümüyle hayali bir kurgudur. Çünkü böyle bir soy ağacının var olması için, maymunlardan insanlara aşamalı bir evrim yaşanmış ve bunun fosillerinin bulunmuş olması gerekir. Oysa maymunlarla insanlar arasında açık bir uçurum vardır. İskelet yapıları, kafatası hacimleri, dik ya da eğik yürüme kriterleri gibi özellikler, insan ile maymunun arasını açıkça ayırmaktadır. (En son olarak 1994 yılında iç kulaktaki denge kanalları üzerinde yapılan incelemelerin de Australopithecus ve Homo habilis'i maymun sınıfına, Homo erectus'u ise insan sınıfına ayırdığına değinmiştik.)

Bu farklı türler arasında bir soy ağacı olamayacağını gösteren çok önemli bir başka bulgu ise, birbirlerinin atası olarak gösterilen türlerin aynı anda ve birarada yaşamış olmalarıdır! Eğer evrimcilerin iddia ettiği gibi Australopithecus zamanla Homo habilis'e, onlar da zamanla Homo erectus'a dönüşmüş olsalardı, bu türlerin yaşadıkları dönemlerin de birbirini izlemesi gerekirdi. Oysa aksine, böyle bir kronolojik sıralama yoktur.

Evrimcilerin kendi hesaplamalarına göre, Australopithecus 4 milyon yıl öncesinden 1 milyon yıl öncesine kadar yaşamıştır. Homo habilis olarak sınıflandırılan canlıların ise 1,7-1,9 milyon yıl öncesinde yaşadıkları hesaplanmaktadır. Homo habilis'ten daha "ileri" olduğu söylenen Homo rudolfensis için biçilen yaş ise, 2.5-2.8 milyon yıl kadar eskidir! Yani Homo rudolfensis, "atası" olması gereken Homo habilis'ten neredeyse 1 milyon yıl daha yaşlıdır. Öte yandan Homo erectus'un yaşı 1.6-1.8 milyon yıl kadar geri gitmektedir. Yani Homo erectus örnekleri de, sözde ataları olan Homo habilis sınıflamasıyla yaklaşık aynı zaman diliminde ortaya çıkmışlardır.

Alan Walker, "Doğu Afrika'da Australopithecus bireyleri ile Homo habilis ve Homo erectus türlerinin aynı anda yaşadıklarına dair kesin deliller vardır" diyerek bu gerçeği doğrular.168 Louis Leakey, Olduvai Gorge bölgesindeki Bed II katmanında Australopithecus, Homo habilis ve Homo erectus fosillerini neredeyse yanyana bulmuştur.169

Elbette böyle bir soy ağacı olamaz. Harvard Üniversitesi paleontologlarından Stephen Jay Gould, kendisi de evrim teorisini benimsemesine karşın, Darwinist teorinin içine girdiği bu çıkmazı şöyle açıklar:

Eğer birbiri ile paralel bir biçimde yaşayan üç farklı hominid (insanımsı) çizgisi varsa, o halde bizim soy ağacımıza ne oldu? Açıktır ki bunların biri diğerinden gelmiş olamaz. Dahası, biri diğeriyle karşılaştırıldığında evrimsel bir gelişme trendi göstermemektedirler.170

Homo erectus'tan Homo sapiens'e doğru ilerlediğimizde de yine ortada bir soy ağacı olmadığını görürüz. Homo erectus'un ve Homo sapiens archaic'in günümüzden 27.000 yıl öncesine, hatta 10.000 yıl öncesine kadar yaşamlarını sürdürmüş olduklarını gösteren bulgular vardır. Avustralya'da Kow Bataklığı'nda 13 bin yıllık Homo erectus kafatasları bulunmuştur.171

Bu konuda ortaya çıkan en şaşırtıcı bulgulardan biri de, 1996 yılında Java'da bulunan 30 bin yıllık Homo erectus, Neandertal ve Homo sapiens fosilleridir. The New York Times gazetesi bu fosiller hakkında kapaktan verdiği haberinde "bir kaç onyıl öncesine kadar, bilim adamları insanın gelişimini, bir türden bir diğerine doğru giden doğrusal bir çizgi olarak görüyorlardı. Ve iki türün aynı dönemde ya da bölgede birlikte bulunmasının imkansız olduğu düşünülüyordu" diye yazmıştır.172 Söz konusu bulgu, insanın kökeni hakkında ortaya atılan "evrim ağacı"nın tutarsızlığını bir kez daha sergilemektedir.

alıntıdır                                                                                                 darvinizminsonu.con
#44 - Ekim 02 2007, 23:50:23
İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanmaya başlarsın...

SEN VAR MISIN?
BİTTİİ
EVRİMİ FALAN GEÇ ŞİMDİ
ZAMAN GEÇİYOR ELİNİ TUT
DÜNYA MİLYARLARCA YILDIR VAR
AMA SEN MİLYARLARCA YILDA BİR KEZ EN FAZLA 100 YILLIĞINA GELİYORSUN
TADINI ÇIKAR'''''''''''
#45 - Ekim 03 2007, 00:24:16
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

fortune

ilk olarak,sanırım juliet_brs nickli dostum hemen üstündeki ve benzer daha önce yazılanları ya hiç okumadı,ya anlayamadı,ya da dikkate almadı.
ikincisi,eğer bir konuda fikir açıklıcaksanız,fikir açıklarsınız.yapılmış olan alıntının daha ilk cümlesi,tartışmaya açılan konuyu kesin inkar cümlesiyle başlıyor.tartışma metoduna hepten sakat bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.siz yazarsınız görüşlerinizi delillerinizle,okuyucu karar verir.(tabi,Tanrı'nın bile yapmadığı bir şekilde, kendinizi insanlar yerine düşünüveren,biliveren,inanıveren hatta bazen tapınıveren bir karar verme mercisi olarak görmüyorsanız.)
ben EVRİM'i ''''EVRİM'''' olarak ele alıyorum herşeyden önce.''filanizm,feşmekanizm'' olarak asla değil.ve bugüne kadar bu konuda yapmış olduğum araştırmalarımın tamamında öncelikle ve ilk kaynak olarak kutsal kitapları kaynak almışımdır.ikinci olarak (bilmem hiç elinize geçti mi?) yorumsuz tarih kitapları.(tabi bunlar, sadece sırf haritaların çizilip bozulma nedenlerini dile getiren insan topluluklarının abuksabuk göç,savaş,fantazileri vs'leri anlatan tarzlardakiler değil,tüm varoluş tarihini yorumsuz dile getirmeye çalışan kaynaklar olmuştur.)
son olarak da antropolojiyi.
bir basit örnek vermek istiyorum önce:
elimizde, bir tam tüccar kitapçı,bir kaliteli okur,bir iyi dindar bir de tam bir kadın düşkünü olan 4 denek var.daha çoğaltılabilir istenirse.
herhangibir kelkime söylediğimizde onlardan ilk akıllarına geleni hızlı bir şekilde söylemelerini istiyoruz.ve ''KİTAP'' diyoruz.
*tüccarın aklına hemen kar edilebilecek ticari bir meta gelir.
*okurun aklına yeni birşeyler öğrenebileceği 'bilgi hazinesi' gelir.
*dindarın aklına bağlı bulunduğu dinin 'emir ve yasaklar manzumesi' gelir.
*dördüncü deneğin aklına kendi kriterlerinde 'çok iyi bir kadın' gelir.(bu yapılmış bir deneydir.aslında akla gelmesi gereken önce salt kitaptır)
üzülerek önce tekrar söylüyorum.'EVRİM' deyince bizim aklımıza maslesef 'evrim' gelmiyor önce.öyle gelmiş olsaydı,filan yerden alıntı yapmadan önce,araştırırdık.bırakırdık ''' filanistanlarda bulunan feşmekan yıllar öncelerine ait olan fosilleri,ve bu fosilleri bir oyana bir bu yana çekip duran ispat budalalarını.
'''''EVRİM'''' varılığın kaçınılmaz varedilme aşamalarıdır.ki bu aşamalar olmazsa varlık tam olarak 'VARLIK' olmuş olamaz.
#46 - Ekim 03 2007, 12:25:20

Öncelikle şunu belirtmeliyimki insanların belirttikleri fikirler doğrultusunda birşeyler yazmam gerktiğini düşünmüyorum.Ki herkes istediği şekilde yazı yazma hürriyetine sahiptir....kabul etmesi zor olsada bu böyle.

Sizinde yazdığınız gibi fortune nickli dostum ben fikirlerimi aynı doğrultuda olan bir yazı ile aktarmak istedim. Amacım insanlarla söz dalaşı yapmak ya da onların karar mekanizması olmak değil.. Zaten tartışma insanların doğru bildklerini istedikleri şekilde ifade etme yeridir bunu hazmedemiyorsanız o da sizin sorununuz...

''evrim'' kısıtlı bir bilgi ile düşünce beyan edilecek bir konu değildir.Zaten batıda ortaya çıkmış ve bütün ayrıntıları batılı bilim adamları tarafından kılıfına uydurulmaya çalışılmıştır..Ancak yazıdada belirtildiği gibi onlarda bunun sapkınlığını farketmişler ve işin içinden çıkamamışlardır...

Kutsal kitaplara gelince...Evet Allah tarafından 4 tane kutsal kitap gönderilmiştir ancak bozulmadan ve insanlar tarafından değişikliğe uğramadan günümüze gelen tek ve yegane kitap Kuran-ı Kerim dir... Ve Kuran-ı Kerim de varoluş gerçeği tam anlamıyla anlatılmaktadır. Tabi kabul etmek ya da etmemek sizin tercihiniz...

Eğer evrimin varlığını iddia ediyorsanız bununla ilgili fosillerin olması gerktiği bir gerçektir
türlerin şaşırtıcı bir biçimde sabit oldukları ve uzun zaman dilimleri boyunca hep statik kaldıkları yönündeki gözlem, "kral çıplak" hikayesindeki tüm özellikleri barındırmaktadır: Herkes bunu görmüş, ama görmezlikten gelmeyi tercih etmiştir.
#47 - Ekim 04 2007, 18:38:12
İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanmaya başlarsın...

fortune

üstteki dostumun yazmış olduklarını üstüme alınarak:
mutlaka ki herkes benden daha çok yazma ve fikir açıklama özgürlüğüne sahip.bunun tersini ne üstteki yazımda ne de hiçbir yerde yazmadım.öyle bir yetkim ve lüksüm olduğunu da asla düşünmedim.o yüzden kabul etmiş oldugum birşeyi kabul etmenin zorlugundan bahsetmek yersiz.ve ek olarak hazımsızlık yaşayacak bir durumda oldugumu düşünmüyorum.'söz dalaşı' asla yakışmaz burdaki kimseye diye de bir önkabulum var yalnızca.inanana tabi...

'EVRİM' batıda ortaya çıkmamıştır.sözkonusu etmeye çalıştığınız batıdaki anlayış farklı yorumlamaya çalışmanın bir ürünüdür yalnızca.(ve ayırcaksak insanları ve düşüncelerini batı-dogu diye) doguda yapılmakta olan da sırf muhalefet olsun diye gerçekleri ya görememek ya da saptırmaktan ibarettir.

ve Kuran'da varediliş gerçeğini en ince detayına varana dek defalarca tetkik ederek okudum.kabul etmemek şöyle dursun,tamamen evrimin aslını en dogru da orda buldum.
türler sabittir evet ama asla statik olmamıştır.dogru 'kral çıplak' bu demek zaten...ama demeyeceksin.
''ama hala dönüyor'' dedi de asılmadı mı bilge?ve daha niceleri...
#48 - Ekim 04 2007, 19:30:46

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.