Alternatifim Cafe

ahmet yesevi hazretleri

Discussion started on Dinî Hikâyeler

bilmem duydunuzmu böyle bir zatın ismini sanırım bir çoğunuz duymuşdur...

ama belkide anlatacağım bu ibretlik hikayeyi duymamışsınızdır.

ahmet yesevi hazretleri, çeşitli nedenlerden ötürü (ilim talep etmek, nefsi islah etmek vs.) kaldığı evinden mahallesinden şehrinden ayrı kalmıştır.
gün gelip geri dönme vakti geldiğinde evine doğru yol alır. evine vardığında ki; evi dediğimiz bir çöl yakınında ne penceresi, ne kapısı, ne çatısı olmayan küçük kutu tipinde bir mekan, içerisinde bir hamile köpek görür. köpeğe müdahale etmez ancak evine girmesi lazımdır. evinin biraz ilerisinde bir ağaç vardır. ve ahmet yesevi bu ağaç ve evinin arasında mekik dokumaya başlar. tam 40 kere gelir gider. amacı köpeğin kendisini görüp kendi rızası ile gitmesidir. bunu yapmasınıntek nedeni ise ALLAH sevgisidir. Allah'ı öyle seviyorki, O'nun yarattığı her varlığı da O' yarattı diye seviyor. ve ahmet yesevi hazretlerini sevmeyen ve kendisini ahmet yeseviden üstün tutan bir kişi, gece rüyasında hz. peygamberi görür. hz. peygamber buna şöyle der. sen kendini Allah'ın yarattığı  bir köpeği incitmemek için 40 kere yola düşen ahmetle birmi tutuyorsun!

ibret= Allah sevgisi öyle olmalı ki O'ndan olan herşeyi sevebilmeli velevki bu bir sevmediğimi fare olsun. çünkü onda bile yavrularına karşı merhamet etme duygusu vardır
#1 - Temmuz 08 2006, 23:11:10
Askim seni seviyorum! ama parayı daha cok lakin paranin ne onemi var ,muhim olan miktarı :)

ben duydum bu Zât'ın ismini ama hikayeyi biLmiodum..
geRçekten çok güzeL..  ALLah Razı oLsun..  :cicek

"Kim imanının tadını buLmasını diLeRse, kişiyi ALLah'tan başka hiçbiR sebepLe sevmediği haLde sevsin.." <<hadisi ŞeRif>>
 :öff
#2 - Temmuz 09 2006, 00:26:57
bir varmI$
bir yokmu$

ben duymuştum saol payylaşım için.
#3 - Temmuz 16 2006, 14:12:46
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.