Alternatifim Cafe

Siyasi Büyüklük Sıralamasında Atatürk!

Discussion started on Atatürk Köşesi

Siyasi büyüklük sıralamasında Atatürk

ABD´de bulunan Kentucky Üniversitesi´nden psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Arnold Ludwig tarafından kaleme alınan kitapta, Atatürk, gelmiş geçmiş tüm devlet adamları arasında yapılan "siyasi büyüklük sıralamasında" birinci olarak tanımlanıyor.

Ludwig´in kaleme aldığı "Çağın Kralı: Siyasi Liderliğin Doğası" adlı kitapta, son yüzyıla damgasını vurmuş 377 büyük devlet adamı incelenmiş.

Devlet adamlarının liderlik vasıflarını bilimsel bir objektiflikle ölçmek amacıyla kaleme aldığı kitap için Ludwig tam 18 yıl çalışmış.

Prof. Ludwig, siyasi liderleri değerlendirirken, puanlama sistemini aşağıdaki kriterlere göre yapmış:

- Bir ülkeyi kurtarmak ya da yeniden bir araya getirmek,

- Savaş kazanmak,

- Toprak kazanmak,

- Ekonomiyi düzeltmek,

- Yeni bir ideoloji ortaya atmak,

- iktidarda kalma süresi ve moral açıdan örnek oluşturmak...

Bir liderin en fazla 37 puan alabileceğine dikkati çeken Ludwig, bu kriterlerin, liderlerin başarılarını değerlendirmede güvenilir ve tarafsız bir yöntem olduğunu belirtiyor.

Puanların, liderlerin dünya çapındaki etkileri dikkate alınarak verildiğini, kişisel faziletlerinin hesaba katılmadığını kaydediyor.

Bu sıralamada Atatürk 31 puanla birinci sırada yer alıyor.

Franklin D. Roosevelt ve Mao 30 puanla ikinci, Stalin 29 puanla üçüncü, Mussolini 26 puanla dördüncü, Hitler 25 puanla besinci, Yaser Arafat da 17 puanla altıncı sırada bulunuyor.

Bill Clinton, Dwight D. Eisenhower ve François Mitterrand, Arafat´ın birkaç puan gerisinde kalmış.

Sevgili okurlarım, Büyük Atatürk´ün kıymetini bilmeli, mutlaka onu ve düşüncelerini sağlıklı öğrenmeli ve öğretmeliyiz.

Erol ALTUNOĞLU
alıntıdır
#1 - Temmuz 08 2006, 01:51:48
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

GÖKBÖRÜ

güzel konu paylaşım için teşekkürler..  :okey
#2 - Temmuz 08 2006, 02:23:41

önemli deil ...  [:D] beğenmene sevindim ..  :4 ...  :öff
#3 - Temmuz 08 2006, 02:28:33

GÖKBÖRÜ

önemli deil ...  [:D] beğenmene sevindim ..  :4 ...  :öff

Beğeneceğiz tabii kardeş gece gece gururlandırdın bizi...Bize böyle konular lazım...    ;)
#4 - Temmuz 08 2006, 02:30:42

:4 doğru bize böyle konular lazım..ben de okuyunca gururlandım ve sizlerle de paylaşmak istedim  :4  :öff
#5 - Temmuz 08 2006, 02:32:54

canozgur_91

Gerçekten çok güzel yazıymış okurken gururlandım hakkaten... Teşekkürler...
#6 - Temmuz 08 2006, 05:37:19

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.