Alternatifim Cafe

Renk Diye Bir Olgu Gerçekten Var mı ?

Discussion started on Felsefe

GÖKBÖRÜ

Gerçekten RENK varmıdır?  :alala  Yoksa maddeye rengi sadece gözlerimiz verip,bunu beynimize varmış gibi mi yansıtır ?   :alala

Mesela bir köpek için renk diye birşeyin olmadığını veya bir yılanın sadece ısı değerlerini görebildiğini biliyoruz.Renk körü hastalığı olan insanda kırmızıyı yeşil görüyor.Ve bu da bana bütün maddeler renksiz maddeye rengi veren göz, düşüncesini biraz daha ağır bastırıyor... 

Ama ben bu işin içinden pek çıkamadım arkadaşların yorumlarını bekliyorum...
  :alala
#1 - Temmuz 06 2006, 00:37:23

ewrem

rengi ışık yaratır ışıgın olmadığı yerde renk yoktur... :alala
böyle birşeydii...
yani rengi ışık vardio benm bildiğime göre... :Ç
#2 - Temmuz 06 2006, 00:43:35

BoUn

Ben katılmıyorum arkadaşlar bence renkler kesinlikle var. Siz ışık yoksa renkde yoktur demişsiniz ama ışık sonuçta size var olmayan şeyleri göstermiyor. Var olan bir şeyi görebilmemizi sağlıyor. Bu benim düşüncem. Bir de köpeklerle ilgili birşey yazılmış bence bu tamamen onların biyolojik yapısıyla alakalı onlar renkleri seçemiyorsa bu renklerin varolmadığını göstermez bence.
Descartes'in söylediği gibi düşünüyorum o halde varım. Ben de şöyle düşünüyorum renkleri görebiliyorum o halde varlar.  :yaril
#3 - Temmuz 07 2006, 00:23:36

renk die bişi yoktur
bizim renk dediklerimiz ışığın kırılma yansıma sonucu oluşturduğu aldatmacadır
cismin ışığı soğurması sonucu bi kısım ışınlar yansır bi kısmı kalır (beyaz renkli ışığım) bizde ona göre görürüz.
ışığın olmadığı  yerde renk yoktur
bütün bunlara göre bence renk yoktur (6)
#4 - Temmuz 07 2006, 00:29:22
karanlıklar içinde gün doğar ya aniden işte öyle son bulur belki yarım kalan hikayemiz..............

ewrem

bnce boun yanlış düşünüo...
renk diye birşey yoktur...
düşünüyorum...ölmeyi ozmn ölü müyüm? :alala
#5 - Temmuz 07 2006, 00:35:31

BoUn

Verdiğin örneği pek mantıklı bulmadım ewrem. Benim verdiğim örnekle bağdaşmıyor.
Bu arada ben felsefeden nefret ederim neden girdim bu tartışmaya bilmiyorum.  :Ç ama fikrim hala değişmedi bence renkler VAR.

Gökbörü sen yine sabahlarsın bu tartışmaya son noktayı koymak için ve eminim sen kazanırsın yine.  :okey
#6 - Temmuz 07 2006, 00:46:24

ewrem

ya tamam saçmaladığımı biliyodum...
cwp wermemin sebebi de buydu...
tartışmak istemiyorum...
görüşüne saygı duyuyorum...
gökbörü nie araştırmadın kız?
ben araştırcam şimdi... :Ç

önbilgii...
ilk bulduğum şey:
İnsan tarafından renklerin algılanması, ışığa, ışığın cisimler tarafından yansıtılışına ve öznenin göz yardımıyla beyne iletilmesi sayesinde gerçekleşir.
ilk dediğime uyuyor...
#7 - Temmuz 07 2006, 00:56:04
« Son Düzenleme: Temmuz 07 2006, 00:57:37 Gönderen: ewrem »

BoUn

gökbörü başıma belayı sardın yine bu tartışma nasıl sonlanacak merak ediyorum yine sabahlatacak herhalde bizi. :muhah
#8 - Temmuz 07 2006, 01:02:50
« Son Düzenleme: Temmuz 07 2006, 01:03:23 Gönderen: BoUn »

ewrem

bela ben mi oluyorum?  :hönk
...
#9 - Temmuz 07 2006, 01:05:26

GÖKBÖRÜ

gökbörü başıma belayı sardın yine bu tartışma nasıl sonlanacak merak ediyorum yine sabahlatacak herhalde bizi. :muhah
 kız sen beni bir yerden tanıyorsun ama dur bakalım çözücez ...  :artis

avatarda kedi var sabahlamayı seviyor.yoksa sen tahmin ettiğim kişi misin ?  (6)
#10 - Temmuz 07 2006, 01:05:52

GÖKBÖRÜ

bela ben mi oluyorum?  :hönk
...
   işte yeni bir tartışma konusu  (6) (6)  şimdi yiyin bakalım birbirinizi   (6) (6)  tartışma iyice kızıştı sayın seyirciler,reklam arasına giriyoruz..  (6)
#11 - Temmuz 07 2006, 01:07:52

ewrem

samet nasıl olsa silcek biliyorum...
böyle tartışmalar konu dışında olacak...
burası felsefe...
#12 - Temmuz 07 2006, 01:09:09

GÖKBÖRÜ

doğru haklısın benim suçum işi makaraya vurdum.tekrar konuya dönelim...   :pes
#13 - Temmuz 07 2006, 01:12:23

BoUn

kız sen beni bir yerden tanıyorsun ama dur bakalım çözücez ...  :artis

avatarda kedi var sabahlamayı seviyor.yoksa sen tahmin ettiğim kişi misin ?  (6)
gökbörü tam üstüne bastın çok zekisin :Ç
#14 - Temmuz 07 2006, 01:14:15

GÖKBÖRÜ

TRAİTOR  kardeş bunların hepsini sileceksin.

Haklısın düzgün başlayan konuyu muhabbete çevirdik,yerden göğe kadar haklısın sil kardeş ...
#15 - Temmuz 07 2006, 01:22:06

ewrem

evet tartışma kızışmaya başladı  (6)

büyük çoğunluk renk diye birşey yoktur diyor.  :öff

şimdi bakalım buna karşılık karşı taraf ne diyor.  (6)
burdan devam edelim bence çünkü burdan sonra konu sapıyor...
evet karşı taraf ne diyor:?
#16 - Temmuz 07 2006, 01:25:43

ewrem

bide açıklama yapsan :öff
#17 - Temmuz 07 2006, 01:31:46

BoUn

başta zaten açıklamamı yapmıştım ekleyecek yeni bişeyim yok ama sen bişey söylemek istersen çürütmeye çalışırım
#18 - Temmuz 07 2006, 01:45:16

bnce yoktr renk die bişi biz sadece yansıMayLa görüorz bnce we onLrda renk die ayrıLıo bnce yok yane.... :))
#19 - Temmuz 07 2006, 02:16:39
İmzanız kural dışı

Ben katılmıyorum arkadaşlar bence renkler kesinlikle var. Siz ışık yoksa renkde yoktur demişsiniz ama ışık sonuçta size var olmayan şeyleri göstermiyor. Var olan bir şeyi görebilmemizi sağlıyor. Bu benim düşüncem. Bir de köpeklerle ilgili birşey yazılmış bence bu tamamen onların biyolojik yapısıyla alakalı onlar renkleri seçemiyorsa bu renklerin varolmadığını göstermez bence.
Descartes'in söylediği gibi düşünüyorum o halde varım. Ben de şöyle düşünüyorum renkleri görebiliyorum o halde varlar.  :yaril

zaten anlatmak istediğimiz de bu değil cizimlerin hepsinin bir rengi var ama biz onnu ışık olmadan göremiyoruz ışık nları görebilmemiz için bir araç...
#20 - Temmuz 07 2006, 13:23:16
[/center]тяα∂ιтισηαℓ ѕραηιѕн gυιтαя[/center]

ewrem

evett abicim de konunun bazı yerlerini silmicek misin?
felsefeyle alakasız olduu...

ama ben araştırdım...
renk diye birşey var mıdır dedim çıkmadı ama ışığın yansımasıyla olan birşey yani soyut...
yani ışığa bağlı...
ışık da soyut galiba..
 :alala :alala :alala ....
#21 - Temmuz 08 2006, 20:44:28

ewrem

ama ışıkolmazsa renkleri göremeyiz ki?
yani o zman göz de bir işe yaramz.. :alala
#22 - Temmuz 08 2006, 20:51:41

ewrem

O zaman ışık var renk yok...Burda bir seçeniğimiz var abi...

Ya renk ..ya ışık....

İkiside var diyemiyoruz....
  :alala
evet buna katılıoyorum...
amaa hala doğru mu bilmiyorum... :alala
#23 - Temmuz 08 2006, 20:55:32

ewrem

sağol abicim bnde merak ettim ama artk 2hafta sonra görüüşürüz..
bn gidiyorum.. :bye
#24 - Temmuz 08 2006, 21:10:32

BoUn

ama ışıkolmazsa renkleri göremeyiz ki?
yani o zman göz de bir işe yaramz.. :alala
Işık olmazsa renkleri göremeyiz evet ama göremememiz onların var olmadığı anlamına gelmiyor. Sonuçta ışık olduğunda onları görebiliyoruz yani eğer renk diye bişey olmasaydı onları ışıkta da göremezdik. BENCE renkler var
#25 - Temmuz 13 2006, 00:54:01

renk diye bir olgu vardır arkadaşlar....böyle bişey mevcut.....
#26 - Temmuz 13 2006, 12:04:33
yoklugunuz yagmura yazı yazmak kadar zor sensiizlik ölüm kadar acııı........

BoUn

Bu açıklama bana biraz daha mantıklı geldi....  (a) (a) (a) (a) (a) (a)
renk diye bir olgu vardır arkadaşlar....böyle bişey mevcut.....

bencede renk diye birşey kesinlikle var.
#27 - Temmuz 14 2006, 13:34:44

Bende olayı resimle falan bağdaştıracaksınız zannediyodum. Efendim renk vardır, çünkü retinamızca algılanan farklı ışık frekanslarına böyle bir isim verebilmişiz. Renk demewk tüm ışık frekansları değil, insanın algıladığı ışık frekanslarıdır.
...
Renk konusunun felsefedeki tartışma alanı daha çok resim sanatı üzerindedir. Tabii sanatçı deyince akla Gökhan Özen gibi zirzopların geldiği bir ortamda Claude Monet'nin "renk" kullanış tarzıyla ilgili "feslefe" yapmak pek uygun kaçmaz.
#28 - Temmuz 14 2006, 20:51:50

ıyyy kafam karıştı bu bölmde bnm bn en iisi felsefe bölündn çıkym  :pes
#29 - Temmuz 15 2006, 21:37:27
yoksa yiteN beNMiyiM deRkeN...
NeRdeN geLDiN seN??...
kaybedeN beNMiyiM deRkeN...
NeRdeN geLdiN seN??... 

karanlık ışığın olmayışıdır.nasıl herzaman ışık olursa karanlığın olmayacağı gibi belli bir sistem olmazsa renkler de olmaz.bu sistem bi kristal sistemidir ışığın yansıması sonucu ortaya çıkar.atmosferde kırılır ışık we renkler ortaya çıkar.renk körlüğünde de aynı şey wardır gözdeki o kristal algısı deişik olduğu için renkleri karıştırırlar
#30 - Temmuz 20 2006, 11:06:20
>>TIKLA>>
<<TIKLA<<

insan bunları okuyunca karar veremiyo kararsız kalıyoR. Yaşadığımız dünyayı renksiz düşünebilirmisiniz? Renk yaşamdır.Işık ise renklerin anası. Cisimler ışıktan can alır, görünür hale gelir; ışıksız renkler yok olur, karanlık hakim olur.Renkler üzerinde düşünmek doğanın ölümsüz yasaları üzerinde kafa yormaktır.
Bunun cevabı zor bulunucak........
#31 - Temmuz 22 2006, 13:21:21
 Aşktan yana kapıyorum kalbimi ,
Sevmek bana göre değil!
Kalbimi kilitliyorum sandığıma , mantığıma merhaba.. :artis
Elif'im :bite

Ms.ExtacY

İnsan görmek istediğini ve ona öğretileni görür...

Allah beynime ağacı yeşil görmesini söylemiş (salakça bi tanım oldu da..nyse) o da öyle görüyo..
#32 - Temmuz 25 2006, 00:19:19

renk vardır da neden olgu diye adlandırıyosunuz ?
#33 - Temmuz 25 2006, 23:02:34

Göz renklerin görülmesinde bir araçtır. Ancak görüleni yorumlayan beyindir. Bu nedenledir ki göz gördüğünü beyne iletir beyinde ona göre tepki verir.
...
Misal empresonist resim akımında (doğanın görüldüğü gibi algılanmasını temel alan resim sanat akımı en basit deyişle) böyle göz aldatmacaları çoktur. Claude Monet açık hava resimlerinde bunu çok yapar. Örneğin mavi arka fon üzerine küçük gri fırça darbeleri atar. Bu darbeler bize yeşil görünür. Döneminde fiziği optik alanındaki ilerlemelerini de inceleyen bu adamlar geniş mavi bir alan içerisinde "gri" rengin yeşil görüneceğini bilirler. Yakından bakıldığında gri fırça darbeleri görünebilir. Ama biraz uzağa gidildiğidğinde o gri fırça darbelerinin masmavi gökyüzüne uzayan "yeşil" yapraklı ağaçların olduğu görülür.
...
Özellikle resim sanatı renk algılarımızla çok oynayanm bir türdür.Boş tuval üzerine kafamızda belirlenmiş nesnelerin ideal renkleri değil de görünen renklerini bize yansıtır. Bunda göz aldatmacasını çok kullanırlar. Explorer'da bir *** olduğundan Claud Monet'ninresimlerini aktaramıyorum. Ama empresyonist sanatçıların resimlerini merak edenler ve bununla ilgilenenler için Claude Monet, E. Manet, Paul Signac gibi empresyonist ressamların reismlerini araştırabilirsiniz.
#34 - Ağustos 29 2006, 01:05:02

böyle bişey mevzusu bile edilmemeli kimse renklerin birer olgu olduğunu inkar edemez !
#35 - Ağustos 29 2006, 15:21:19

peki renk ve olgunun tanımını yaparmısın ?
#36 - Ekim 24 2006, 01:15:53

Ağaçlar,insanlar,kuşlar ve biz ne kadar varsak , renklerde sadece o kadar var!  :okey
#37 - Ekim 24 2006, 01:26:51
Özlemişim buraları =)

hayır insanlarla renkleri bir tutamassın
#38 - Ekim 24 2006, 11:09:17

hayır insanlarla renkleri bir tutamassın
Neden?Senin somut varlığının derecesi ağaçlardan,hayvanlardan yada kalemden daha mı fazla sanıyosun?
#39 - Ekim 24 2006, 13:14:11
Özlemişim buraları =)

Görüyoruz,Hissediyoruz o halde var.
#40 - Şubat 06 2007, 05:14:39

...LaL...

Renk yoktur.
Işık sayesinde renkli görürüz cisimleri.
Herşey gözde,dolayısıyla beyinde oluşur aslında.

Mesela şöyle birşey de söylesem ne dersiniz?
Karanlıkta,yani ışığın olmadığı yerde hiçbir cismin rengi yoktur ya da göremeyiz,ispat da edemeyiz. :)
#41 - Şubat 07 2007, 22:39:08

AmY

Alıntı
Renk yoktur.

bi hocam da bundan söz etmişti..
netice de yoktur !
#42 - Şubat 08 2007, 18:13:53

ya bu türkiyenin başkenti ankara değildir demek gibi bişe olsa gerek renkler nasıl olgu olabilir ki böyle bişeyin gerçekleşmesi veya bunun düşünülmesi çok ilginç olaya bakış açısı desek neresinden bakarsanız bakın renkler olgu değildir !

GÖKBÖRÜ bu konuyu hangi amaçlı açmış merak ettim !
#43 - Şubat 09 2007, 13:28:57

Alıntı
Renk yoktur.

bi hocam da bundan söz etmişti..
netice de yoktur !
Ama ışık rengi kendi belirlemez.Sadece Görünmesine yardımcı olur.Bence Renk vardır.
#44 - Şubat 10 2007, 15:04:26

renk diye bi olgu yoktur arkadaşım
#45 - Şubat 21 2007, 16:20:03

'Işık sayesinde renkli görürüz cisimleri'
Herşeyi ışık sayesinde görürüz,
yada ışık renklerin yansımasına yardımcı olur ama kesinlikle kendisi belirlemez bir cismin rengi vardır ışık onu yansıtır
Örneğin)Her ağacın rengi aynı değildir bu renkler ağacın yaşı ya da cinsine göre değişir eğer ışık yansıtsaydı hep aynı olurdu nitekim ağaç yaşına göre renginde değişikler olur
Bu BENIM görüşüm ve kanıt değilde örneklerle açıkladım
Sen de görüşünü bir kanıt ya da doğru olabilecek bir şey yazarsan sevinirim
#46 - Şubat 21 2007, 23:49:25

Kavga mı deiyorum :hönk Sadece herkes var ya da yok diyor kanıtıyla birlikte yazsın diyorum aaaa ben sadece 'yoktur' un nedeni ni  istiyorum
#47 - Şubat 22 2007, 00:09:47

Nesneleri birbirinden ayırt etmeni sağlıyan bir özellik, demekki bu özellik nesnelere uygulandığında fark yaratıyo, demekki böyle bir şey var ama ismi renk olmak zorunda değil yada renklerin isimleri farklı olabilirdi ama beynimizde aynı şekilde canlanıcaktı emin olun...

Ve ayrıca renk diye bir şey yoktur eğer kediyseniz umarım fikrimi anlatabildim :)
#48 - Şubat 22 2007, 02:58:40
Özlemişim buraları =)

'Işık sayesinde renkli görürüz cisimleri'
Herşeyi ışık sayesinde görürüz,
yada ışık renklerin yansımasına yardımcı olur ama kesinlikle kendisi belirlemez bir cismin rengi vardır ışık onu yansıtır
Örneğin)Her ağacın rengi aynı değildir bu renkler ağacın yaşı ya da cinsine göre değişir eğer ışık yansıtsaydı hep aynı olurdu nitekim ağaç yaşına göre renginde değişikler olur
Bu BENIM görüşüm ve kanıt değilde örneklerle açıkladım
Sen de görüşünü bir kanıt ya da doğru olabilecek bir şey yazarsan sevinirim

Renkler de beynimizde oluşur

Biz doğduğumuz andan itibaren çevremizde renkli bir dünya görür, rengarenk bir ortamla muhatap oluruz. Oysa evrende tek bir renk dahi yoktur. Renkler beynimizin içinde oluşur. Dışarıda sadece farklı dalga boylarına sahip elektromanyetik dalgalar vardır. Gözümüze ulaşan, bu farklı dalga boylarındaki enerjidir. Yukarıda da belirtildiği gibi biz buna ışık deriz, ancak bu bizim bildiğimiz anlamda parlak, aydınlık bir ışık değildir, sadece bir enerjidir. Beynimiz, bu farklı dalga boylarına sahip enerjiyi yorumladığında biz bunları "renkler" olarak görürüz. Oysa ne denizler mavi, ne çimenler yeşil, ne toprak kahverengi, ne de meyveler renklidir. Onlar, sadece beynimizde öyle algıladığımız için öyledirler. Bilinç ve beyin konusunda yazdığı kitapları ile tanınan Daniel C. Dennet, bu gerçeği şöyle özetler:

TÜM RENKLER BEYNİMİZDE OLUŞUR, DIŞ DÜNYADA RENK YOKTUR.
 Dış dünyada renk yoktur. Renkler sadece bakan kişinin gözünde ve beyninde oluşur. Dış dünyada sadece farklı dalga boylarında enerji bulunmaktadır. Bu enerjiyi renge dönüştüren beynimizdir. 
     Ortak kanıya göre bilim, renkleri fiziksel dünyadan kaldırmış ve yerine sadece renksiz, farklı dalga boylarındaki elektromanyetik ışınları bırakmıştır.5

Dennet, beyinle ilgili bir kitabında, renklerin meydana gelişi hakkında ise şunları söylemektedir:

Dünyada renk yoktur; renk sadece bakanın gözünde ve beyninde oluşur. Nesneler ışığın farklı dalga boylarını yansıtırlar, ancak bu ışık dalgalarının rengi yoktur.6

( alıntı ) http://www.maddeninardindakisir.com/beynimiz/beynimizdekidunya2.htm ( alıntı )[/b]
#49 - Şubat 22 2007, 12:54:59

Güzel cevap ama benim yine kuşkularım var
#50 - Şubat 22 2007, 13:07:30

zaten kuşkuların bittiğ an felsefede biter. bu sadece olmadığına dayir verilen bi cevap

isteğini yerine getirebilmişimdir umarım !

" Sen de görüşünü bir kanıt ya da doğru olabilecek bir şey yazarsan sevinirim "
#51 - Şubat 22 2007, 13:10:45

Yukarıda yazıyor ya
#52 - Şubat 22 2007, 16:36:27

renk ilginç bi kavram çünkü insanı yanılgıya sürüklüyebiliyo çoğu zaman günlük hayatta bile çok kere karşılaşıyoruz bu yanılgılarla.
#53 - Şubat 23 2007, 23:26:06

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.