Alternatifim Cafe

Renk Diye Bir Olgu Gerçekten Var mı ?

Discussion started on Felsefe

GÖKBÖRÜ

Gerçekten RENK varmıdır?  :alala  Yoksa maddeye rengi sadece gözlerimiz verip,bunu beynimize varmış gibi mi yansıtır ?   :alala

Mesela bir köpek için renk diye birşeyin olmadığını veya bir yılanın sadece ısı değerlerini görebildiğini biliyoruz.Renk körü hastalığı olan insanda kırmızıyı yeşil görüyor.Ve bu da bana bütün maddeler renksiz maddeye rengi veren göz, düşüncesini biraz daha ağır bastırıyor... 

Ama ben bu işin içinden pek çıkamadım arkadaşların yorumlarını bekliyorum...
  :alala
#1 - Temmuz 06 2006, 00:37:23

ewrem

rengi ışık yaratır ışıgın olmadığı yerde renk yoktur... :alala
böyle birşeydii...
yani rengi ışık vardio benm bildiğime göre... :Ç
#2 - Temmuz 06 2006, 00:43:35

BoUn

Ben katılmıyorum arkadaşlar bence renkler kesinlikle var. Siz ışık yoksa renkde yoktur demişsiniz ama ışık sonuçta size var olmayan şeyleri göstermiyor. Var olan bir şeyi görebilmemizi sağlıyor. Bu benim düşüncem. Bir de köpeklerle ilgili birşey yazılmış bence bu tamamen onların biyolojik yapısıyla alakalı onlar renkleri seçemiyorsa bu renklerin varolmadığını göstermez bence.
Descartes'in söylediği gibi düşünüyorum o halde varım. Ben de şöyle düşünüyorum renkleri görebiliyorum o halde varlar.  :yaril
#3 - Temmuz 07 2006, 00:23:36

renk die bişi yoktur
bizim renk dediklerimiz ışığın kırılma yansıma sonucu oluşturduğu aldatmacadır
cismin ışığı soğurması sonucu bi kısım ışınlar yansır bi kısmı kalır (beyaz renkli ışığım) bizde ona göre görürüz.
ışığın olmadığı  yerde renk yoktur
bütün bunlara göre bence renk yoktur (6)
#4 - Temmuz 07 2006, 00:29:22
karanlıklar içinde gün doğar ya aniden işte öyle son bulur belki yarım kalan hikayemiz..............

ewrem

bnce boun yanlış düşünüo...
renk diye birşey yoktur...
düşünüyorum...ölmeyi ozmn ölü müyüm? :alala
#5 - Temmuz 07 2006, 00:35:31

BoUn

Verdiğin örneği pek mantıklı bulmadım ewrem. Benim verdiğim örnekle bağdaşmıyor.
Bu arada ben felsefeden nefret ederim neden girdim bu tartışmaya bilmiyorum.  :Ç ama fikrim hala değişmedi bence renkler VAR.

Gökbörü sen yine sabahlarsın bu tartışmaya son noktayı koymak için ve eminim sen kazanırsın yine.  :okey
#6 - Temmuz 07 2006, 00:46:24

ewrem

ya tamam saçmaladığımı biliyodum...
cwp wermemin sebebi de buydu...
tartışmak istemiyorum...
görüşüne saygı duyuyorum...
gökbörü nie araştırmadın kız?
ben araştırcam şimdi... :Ç

önbilgii...
ilk bulduğum şey:
İnsan tarafından renklerin algılanması, ışığa, ışığın cisimler tarafından yansıtılışına ve öznenin göz yardımıyla beyne iletilmesi sayesinde gerçekleşir.
ilk dediğime uyuyor...
#7 - Temmuz 07 2006, 00:56:04
« Son Düzenleme: Temmuz 07 2006, 00:57:37 Gönderen: ewrem »

BoUn

gökbörü başıma belayı sardın yine bu tartışma nasıl sonlanacak merak ediyorum yine sabahlatacak herhalde bizi. :muhah
#8 - Temmuz 07 2006, 01:02:50
« Son Düzenleme: Temmuz 07 2006, 01:03:23 Gönderen: BoUn »

ewrem

bela ben mi oluyorum?  :hönk
...
#9 - Temmuz 07 2006, 01:05:26

GÖKBÖRÜ

gökbörü başıma belayı sardın yine bu tartışma nasıl sonlanacak merak ediyorum yine sabahlatacak herhalde bizi. :muhah
 kız sen beni bir yerden tanıyorsun ama dur bakalım çözücez ...  :artis

avatarda kedi var sabahlamayı seviyor.yoksa sen tahmin ettiğim kişi misin ?  (6)
#10 - Temmuz 07 2006, 01:05:52

GÖKBÖRÜ

bela ben mi oluyorum?  :hönk
...
   işte yeni bir tartışma konusu  (6) (6)  şimdi yiyin bakalım birbirinizi   (6) (6)  tartışma iyice kızıştı sayın seyirciler,reklam arasına giriyoruz..  (6)
#11 - Temmuz 07 2006, 01:07:52

ewrem

samet nasıl olsa silcek biliyorum...
böyle tartışmalar konu dışında olacak...
burası felsefe...
#12 - Temmuz 07 2006, 01:09:09

GÖKBÖRÜ

doğru haklısın benim suçum işi makaraya vurdum.tekrar konuya dönelim...   :pes
#13 - Temmuz 07 2006, 01:12:23

BoUn

kız sen beni bir yerden tanıyorsun ama dur bakalım çözücez ...  :artis

avatarda kedi var sabahlamayı seviyor.yoksa sen tahmin ettiğim kişi misin ?  (6)
gökbörü tam üstüne bastın çok zekisin :Ç
#14 - Temmuz 07 2006, 01:14:15

GÖKBÖRÜ

TRAİTOR  kardeş bunların hepsini sileceksin.

Haklısın düzgün başlayan konuyu muhabbete çevirdik,yerden göğe kadar haklısın sil kardeş ...
#15 - Temmuz 07 2006, 01:22:06

ewrem

evet tartışma kızışmaya başladı  (6)

büyük çoğunluk renk diye birşey yoktur diyor.  :öff

şimdi bakalım buna karşılık karşı taraf ne diyor.  (6)
burdan devam edelim bence çünkü burdan sonra konu sapıyor...
evet karşı taraf ne diyor:?
#16 - Temmuz 07 2006, 01:25:43

ewrem

bide açıklama yapsan :öff
#17 - Temmuz 07 2006, 01:31:46

BoUn

başta zaten açıklamamı yapmıştım ekleyecek yeni bişeyim yok ama sen bişey söylemek istersen çürütmeye çalışırım
#18 - Temmuz 07 2006, 01:45:16

bnce yoktr renk die bişi biz sadece yansıMayLa görüorz bnce we onLrda renk die ayrıLıo bnce yok yane.... :))
#19 - Temmuz 07 2006, 02:16:39
İmzanız kural dışı

Ben katılmıyorum arkadaşlar bence renkler kesinlikle var. Siz ışık yoksa renkde yoktur demişsiniz ama ışık sonuçta size var olmayan şeyleri göstermiyor. Var olan bir şeyi görebilmemizi sağlıyor. Bu benim düşüncem. Bir de köpeklerle ilgili birşey yazılmış bence bu tamamen onların biyolojik yapısıyla alakalı onlar renkleri seçemiyorsa bu renklerin varolmadığını göstermez bence.
Descartes'in söylediği gibi düşünüyorum o halde varım. Ben de şöyle düşünüyorum renkleri görebiliyorum o halde varlar.  :yaril

zaten anlatmak istediğimiz de bu değil cizimlerin hepsinin bir rengi var ama biz onnu ışık olmadan göremiyoruz ışık nları görebilmemiz için bir araç...
#20 - Temmuz 07 2006, 13:23:16
[/center]тяα∂ιтισηαℓ ѕραηιѕн gυιтαя[/center]

ewrem

evett abicim de konunun bazı yerlerini silmicek misin?
felsefeyle alakasız olduu...

ama ben araştırdım...
renk diye birşey var mıdır dedim çıkmadı ama ışığın yansımasıyla olan birşey yani soyut...
yani ışığa bağlı...
ışık da soyut galiba..
 :alala :alala :alala ....
#21 - Temmuz 08 2006, 20:44:28

ewrem

ama ışıkolmazsa renkleri göremeyiz ki?
yani o zman göz de bir işe yaramz.. :alala
#22 - Temmuz 08 2006, 20:51:41

ewrem

O zaman ışık var renk yok...Burda bir seçeniğimiz var abi...

Ya renk ..ya ışık....

İkiside var diyemiyoruz....
  :alala
evet buna katılıoyorum...
amaa hala doğru mu bilmiyorum... :alala
#23 - Temmuz 08 2006, 20:55:32

ewrem

sağol abicim bnde merak ettim ama artk 2hafta sonra görüüşürüz..
bn gidiyorum.. :bye
#24 - Temmuz 08 2006, 21:10:32

BoUn

ama ışıkolmazsa renkleri göremeyiz ki?
yani o zman göz de bir işe yaramz.. :alala
Işık olmazsa renkleri göremeyiz evet ama göremememiz onların var olmadığı anlamına gelmiyor. Sonuçta ışık olduğunda onları görebiliyoruz yani eğer renk diye bişey olmasaydı onları ışıkta da göremezdik. BENCE renkler var
#25 - Temmuz 13 2006, 00:54:01

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.