Alternatifim Cafe

Isparta lılar Birliği

Discussion started on Fan Club & Birlikler

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı: Sütçüler ilçesine 10 km. uzaklıkta olup, 600 ha. bir alanı kapsamaktadır. Park adını veren kanyonun derinliği 100 ile 400 m.dir. Zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve seyrine doyum olmayan doğal güzellikleri vardır. Tarihi “Kral Yolu”nun da geçtiği kanyon tapınak ve kaya yazıtları ile tarihi önem arz etmektedir. Kanyonun içinde ikinci köprünün sağında tahrip edilmiş olan yazıt Antalya Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyesi Prof. Dr. Sencer Şahin tarafından çözülmüş ve Isparta Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Başmühendisliği’nin girişimi ve katkısı ile bu yazıtın karşısına Türkçe ve İngilizce tercümesi asılmıştır. Aziz Paul, Perge'den Pisidia Antiocheia'ya giderken bu kanyondan geçmiştir.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nda kızılçam, kızılağaç, saçlımeşe, çınar, ardıç, ceviz, pırnal meşesi, keçiboynuzu, akça kesme, defne, zeytin, sandal, sakız, tesbih, mersin, alıç, karaçalı, laden, katırtırnağı, zakkum, yaban gülü, sarmaşık, eğrelti gibi bitki türleri ile domuz, yaban keçisi, tilki, porsuk, su samuru, tavşan, sincap, kartal, kızıl akbaba, doğan, güvercin, üveyik, keklik gibi yabani hayvanlar bulunmaktadır.

Yazılı Kanyon Tabiat Park alanında önemli kanyonlar bulunmaktadır. Pek çok araştırmacının ve meraklıların bu kanyonu görmek üzere yöreye helikopterle geldikleri bilinmektedir. Trafiğe açık olan Antalya-Isparta Dereboğazı Karayolu ile Antalya yöresinde yer alan turistik tesislerden bu alanlara ulaşılması 1,5 saatlik bir süreye inmiştir. Bu bölgede nehir turizmi (rafting) yapmakta mümkündür.

Çandır (Aksu'nun bir kolu) Vadisinde Yazılı Kanyon (Isparta) Kaya Yazıtı

(Hür insan üzerine şiir)>
Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek :
Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir
Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur
Ve kararında içtenlikliyse hür kişi ,
Yüreğinde ise dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi
Ve bununla yücelir hür kişi hatalarla değil.
Ana-babadan gelen uydurma bir asaletten tad almaz o :
Zira ana-baba değildir hür insanı doğuran
Zeus'tur herkese ata olan ve de tek kök insanoğluna
Herkesin tek şansı vardır. O alır kader icabı beden güzelliğini
Budur soy güzelliği ve hür olma hali gerçek anlamda.
Ruhen köle olan ise sakınmaz kötü sözden, katmerli köle de olsa
Aşırılıktır şiarı bu kişinin, yüreğinde soysuzluk vardır
Ey yolcu, Epiktetos köle bir anadan doğmuştu, ama
Yüceydi herkesten, bir kartal gibi: bilgelikte ise takdire şayandı ruhu
Söylemem gerekirse, tanrısal bir varlık doğurdu onu. Keşke şimdi de (bu mümkün olsa)
Böylesine yararlı ve sevinç kaynağı bir insan
Tüm ünlü kişiler arasında köle bir anadan dünyaya geldi.

“Epiktetos (Epikirus) : İ.S 50 - 138 yılları arasında Hierapolis’te doğup Yunanistan’ın Epirus bölgesinde ölen ünlü filozof olup, bir köle olarak Roma’ya götürülmüş orada azad edilmiştir. Tanrının birliğine, tüm insanların aynı ve tek tanrıdan geldiğine inanan bir düşünür idi.”
#26 - Temmuz 04 2006, 10:06:53

kendimizi yemesek de yanında mı yatsak :muhah

biras çok mu oluyo bilmiyorum ama çok güsel fotoğraflar gerçekten
gezip görmeye değer yerler
mağaralarıyla kanyonlarıyla eğrdiriyle dağlarıyla çok güzel bi şehir....
#27 - Temmuz 04 2006, 10:17:39

gölün üzerinde kayak yapan insan gördünüz mü hiç????????? :muhah :muhah :muhah
#28 - Temmuz 04 2006, 10:20:07

olum manyaksınız yaf :muhah
ben bu kadar rağbet görüceni bileydim daa önce açardım bu fan club ü
#29 - Temmuz 04 2006, 13:16:34

kardeş ben sana açalım diye daha önce diyecektim zaten
ama görüşemedik
kendim de yapmadım haberli olması gerkiyodu işte öle
güsel oldu ama dimi ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea
#30 - Temmuz 04 2006, 13:51:23

kardeş ben sana açalım diye daha önce diyecektim zaten
ama görüşemedik
kendim de yapmadım haberli olması gerkiyodu işte öle
güsel oldu ama dimi ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea ::yea

güzel olmuş da ne demek abu muazzam ya
#31 - Temmuz 04 2006, 14:10:59

yusufla kardeşime burdan teşekkürlerimi iletiyorum
bizi yalnız bırakmadınız
umarım ıspartayı sevdiririz diğer arkadaşlara
adı pek duyulmamış bi şehir ısparta
onca güzelliklerine rağmen.......

sevdireceğiz kardeşim... Ispartayı herkese tanıtalım... bunun içinde elimizden geli yapacağız...
#32 - Temmuz 04 2006, 14:30:12
Benden kaçıp cennete gitmek isteseydin Seni cennetin kapısına kadar götürürdüm Bana gelmek için seni korkutan cehennem olsaydı Cehennemle konuşur Seni ona anlatabilirdim Oysa sen ne cenneti isteyebilecek kadar "AŞK" oldun Ne de cehennemi isteyebilecek kadar "AYRILIK"  Seviyorum seni ama dedin Hoşçakal diye ekledin Şimdi gitmeye mecburum Belki yine gelirim, umarım gelirim Son söz oldu Hiçbir şey söylemeden gittin Ayrılığın dilsiz olduğunu ben senden öğrendim Dilsiz olanın yaşayabileceğini sen öğrettin bana

yusufla kardeşime burdan teşekkürlerimi iletiyorum
bizi yalnız bırakmadınız
umarım ıspartayı sevdiririz diğer arkadaşlara
adı pek duyulmamış bi şehir ısparta
onca güzelliklerine rağmen.......

sevdireceğiz kardeşim... Ispartayı herkese tanıtalım... bunun içinde elimizden geli yapacağız...

devam devam
durmak yok o zaman
hadi beyler oturmaya mı geldik ya
#33 - Temmuz 04 2006, 14:32:02

ayyıp attiniz şimdi hadi olum bende ıspartalı sayılırım demi ama zaten bıktım bu sand.... dan herşey var bu memlekette yaaaaa
#34 - Temmuz 06 2006, 16:02:00

ayıp ettin koçum tabi ıspartalısın
hemen yazdım
#35 - Temmuz 06 2006, 16:04:07

bunlarda benim çektiklerim umarım beğenirsiniz
bu günlük bu kadar to be continued
#36 - Temmuz 07 2006, 00:30:35
« Son Düzenleme: Temmuz 07 2006, 00:53:36 Gönderen: ahmet fethi »

bunlarda son
parça parça oldu ama ancak böyle oluyor
#38 - Temmuz 07 2006, 11:36:56

ısparta dağ komando okulu 

--bakın dur--tdk sözlüğügoogleimdbwikipediaturkcebilgi.comsesli sözlük

cehennemin dünyadaki adı...allah kolaylık versin komando...
(oldz, 30.03.2004 23:24)
@48277   
yedek subay olarak çağrılanların bir çoğunun refuze edilerek tuzla piyade okulu'na gönderildiği kabus mekan. mavi bere ve komado bıçağı artı daşşaklı görüntüsü sebebiyle bir adet "kız olsam verirdim" gider şimdi ne yalan söyliyim.
(fantastik karakter, 10.11.2005 02:17 ~ 02:18)
@547825   
(bkz: allah düşürmesin)
(gblack, 10.11.2005 02:22)
@547836   
ilk gün ben neredeyim, kimim şeklinde sorular döner durur aceminin kafasında. ikinci gün, üç gün öncesi puslu mazidir. ağır fiziksel eğitim, refüzeler tuzla'ya giden trene henüz binerken başlamıştır bile. sporla çok haşır neşir değil idiyseniz, kaslarınızda mütemadiyen biriken laktik asit size pişmanlıkların en yamanını yaşatır. çekirdek ekibin diğer üyesi badinizle öyle kaynaşırsınız ki heteroseksüel olduğunuzu bilmeniz bu absürd durumu çekilir kılar. atlar, zıplar, tırmanır, sürünür, ateş eder, dizayn fukarası tırsınç engeller aşar, fitili ateşlenmiş tnt kalıbı burnunuzun ucunda otuz şınav çeker, rahatlarsınız. şarjörü boş g3 nüz ve diziniz gözünüzden daha ince ihtimam ister, adamsan sakınma ya da bakma. ufukta silüeti beliren fakat yaklaştıkça ulaşabilme kararlılığınızı törpüleyen kerterizler vardır adına travers dedikleri uzun gece yürüyüşlerinde. doyumsuz sigara molaları vardır tepelerin nirengi noktalarında, doğa, yaşam işgal eder zihninizi, teri soğumakta olan ölümlü bedeninizi. yeminler vardır vatan aşkı pekiştiren, yürüyüş kararları vardır elli ciğerde patlayan duyduğunuzda ürpereceğiniz. dört ayın sonunda öyle bir gidiş vardır ki, buruktur, buruk. güzel eğiridirim benim.
(marquis de liriant, 10.03.2006 13:25 ~ 13:27)
@706398   
haddizatında ısparta'nın eğirdir kazasında yerleşik bulunan eğirdir dağ ve komando okulu'ndan 30 bin kişilik seçkin görev timi son günlerde gündeme oturan terörle mücadele koşullarının bir gereği olarak şırnak ve hakkari'deki sınır boylarına yerleştirilmiştir.
#39 - Temmuz 08 2006, 16:07:45

Eğirdir Gölü

Göller Bölgesinin en büyük doğal zenginliklerinin başında Eğirdir Gölü gelmektedir. Isparta ili sınırları içinde yer alın ve kuzey – güney uzanımlı büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında oluşmuş tektonik bir göl olan eğirdir Gölü, 482 kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye’nin 4, büyük gölüdür. Deniz seviyesinden 917 metre yükseklikte bulunan göl, ortalama 14 metre derinliğe sahiptir. Eğirdir Gölü’nün en derin noktası 16,5 metredir. Kuzey – güney uzunluğu 50 km olan gölün, doğu – batı genişliği 3 – 15 kilometre arasında değişmektedir. Kuzeyde kalan ve daha küçük bir alanı kaplayan bölümüne Hoyran ;Gölü, güneyde kalan bölümüne Eğirdir Gölü denir. Her iki bölüm Hoyran Boğazı ile birleşir.

Zengin balıkçılık potansiyelinin yanı sıra, sulama ve enerji üretimi bakımından da önem taşımaktadır. Gölden çevredeki tarım alanlarının sulanmasında yaralanıldığı gibi, bir regülatör ve kanalla Kovada l ve ll hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı da karşılanmaktadır.1994 yılı sonlarında tamamlanan tesislerle Isparta’nın içme suyu ihtiyacının bir bölümü de Eğirdir Gölü’nden sağlanmaktadır.

Gölde, Eğirdir’ e bir yolla bağlanmış bulunan iki küçük yarım adacık bulunmaktadır. Birincisi Can Ada, ikincisi ise Yeşilada’dır. Gölde su ürünlerinden balık ve kerevit bulunmaktadır.

Kovada Gölü :

Eğirdir İlçesinde bulunan bir başka göl Kovada Gölü’dür. Kovada Gölü’nün çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvan barındırır. Bu özelliklerinden dolayı “Milli Park” niteliğini almıştır. Eğirdir Gölü’nde bulunan fazla su bir kanalla Kovada Gölü’ne akar.

Kovada Gölü, karstik çöküntülerden meydana gelmiştir. Kovada Gölü’nün uzunluğu 9 km, genişliği 2-3 km dir. Yaklaşık 40 kilometrekare yüzölçümü olan bu gölün manzarası çok güzeldir. Gölün rakımı 900 metre, derinliği ise, 6-7 metredir.

TARİHİ, KÜLTÜREL VE ARKEOLOJİK VARLIKLAR

PROSTANNA

Psidia şehirlerinden bir tanesidir. Eğirdir Sivrisi’nin arkasında Camili Yayla üzerindedir. Şehrin kesin yeri L.Robert tarafından, Bedre Köyünün yukarısındaki Yazılıkaya’da bulunan bir sınır yazıtı ile tespit edilmiştir.

Bu yazıt Prostanna ile Parlais’in sınır yazıtı idi. Antik kentte sınır duvarları ve bazı bina temelleri vardır. Şehrin Akropolisi 200 metre yükseklikte kurulmuştur. Sur duvarları içerisinde dikdörtgen şeklinde bir M. Ö. 1.yüzyıldan itibaren sikke basmaya başlamıştır.bina vardır. Bu bina bir tapınaktır. Diğer üç bina ise, halka ait binalardır. Bizans devrine ait hiçbir kalıntı yoktur.

PARLAİS

Roma kolonisi olarak kurulmuştur. Diğer koloni şehirlerin en küçüğüdür. Bugünkü Barla’dadır. Görünürde herhangi bir kalıntısı yoktur. Parlais, Maecus Aurelius döneminden , Caracalla dönemine kadar M.Ö. 1.yüzyıldan itibaren sikke basmıştır. M. Ö. 25. Yılında Galatya Eyaletine dahil edilen dahil edilen şehrin adı “Colonia Julia Augusta Parlais’tir.

Davras kayak merkezi gerek günü birlik turlar,gerekse uzun süreli tatilciler için Isparta il merkezi'ne 26 km,Eğirdir ilçe merkezi'ne 21km,Antalya havalimanı'na 154 km mesafede olup ulaşım sorunu bulunmamaktadır.Davras'a ulaşım geniş,tamamı asfalt yoldan sağlanmaktadır. 

-Otelimize ait kayak takımlarının yanı sıra kaymaya yeni baslayan kayakçılar için de deneyimli kayak hocaları nezaretinde hizmet vermeye devam etmektedir.

-Gruplar için otelimiz Davras kayak merkezi'ne ulaşım imkanı sağlamaktadır.

-Gruplara Davras'da öğle yemeği için deneyimli asçımız nezaretinde mangal partisi düzenlenmektedir.

#40 - Temmuz 08 2006, 16:09:00
« Son Düzenleme: Temmuz 08 2006, 16:10:08 Gönderen: OSK! »

COĞRAFİ KONUM

Eğirdir ilçesi 37° 50' 41" - 38° 16' 55" kuzey enlemleri 30° 57' 43" - 30° 44' 39" doğu boylamları derecelerinde bulunmaktadır. Güneybatı Anadolu'da Göller Bölgesi yöresinde 1414 km2 lik alan üzerinde; Türkiye'nin 4. büyük gölü olan Eğirdir Gölü'nün doğudan batıya uzanan kıyılarında kurulmuştur.

Isparta il sınırları içerisinde olan ilçe kuzeyden Yalvaç ve Gelendost ilçeleri, doğudan Şarkikaraağaç ve Aksu ilçeleri, güneyden Sütçüler ilçesi, güneybatıdan Burdur ili, batıdan Isparta merkez ve Atabey ilçeleri ile kuzeybatıdan Senirkent ilçesiyle komşudur.

YÜZEY ŞEKİLLERİ

İlçenin kuzey kesiminde oldukça büyük bir alanı kaplayan Eğirdir Gölü ile göl alanını Isparta çöküntü alanından ayıran dağlar, yüzey şekillerinin esasını oluşturur.

Dağlar : Kuzeybatıda Barla Dağı (2799 m.), batıda Davras Dağı (2635 m.) doğuda ise, bu kesimi kuzey - güney doğrultusunda kesen Dedegöl Dağı (2992 m.) yer alır. Eğirdir Gölü'nün büyük bir bölümü ile Kovada Gölü'nün tümü ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ovalar gittikçe genişleyerek Eğirdir Gölü'ne dökülen derelerin vadi tabanlarında toplanmıştır.

Eğirdir ilçesinin genelinde, topraklar 3. jeolojik zamanda teşekkül etmiş, beyaz tebeşir kalkerden meydana gelmiştir. Arazi oldukça dağınık ve engebelidir. Dağlar üzerinde önemli yaylalar yer almaktadır. İlçenin üzerinde bulunduğu plato, bayırları, dağları, dalgalı arazileri, gölleri ve birkaç dar alüviyal düzlüğü ihtiva eden parçalı görünümdedir.

Toprakları killi ve kalkerlidir. Meyil yüzde 40'a kadar değişmektedir. Dağların arasında bazı önemli düzlükler yer almaktadır. Bunların en önemlisi Boğazova düzlüğüdür. Dağlar kısmen ormanlıktır. Genel olarak Kızılcam, Karaçam hakim olup; ayrıca meşe, ardıç, sedir, köknar topluluklarına rastlanmaktadır. İlçenin en önemli platosu ise Barla platosudur. En önemli akarsuyu Aksu'dur.

İKLİMİ

Eğirdir ilçesinin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 918 metredir. İlçe, iklim bakımından Akdeniz ve İç Anadolu iklimleri arasında bir geçiş alanında yer almaktadır. Bu iklim tipine bağlı olarak, ilçede ne Akdeniz'in yağışlı, ne de İç Anadolu'nun kurak iklimi söz konusudur. Yıllık sıcaklık ortalaması 11,9 °C, yıllık yağış ortalaması ise 705 milimetre civarındadır.

EĞİRDİR GÖLÜ

Göller Bölgesinin en büyük doğal zenginliklerinin başında Eğirdir Gölü gelmektedir. Isparta ili sınırları içinde yer alan ve kuzey-güney uzanımlı büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında oluşmuş tektonik bir göl olan Eğirdir Gölü, 482 kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye'nin 4. büyük gölüdür. Deniz seviyesinden 917 metre yükseklikte bulunan göl, ortalama 14 metre derinliğe sahiptir. Eğirdir Gölü'nün en derin noktası 16,5 metredir. Kuzey - güney uzunluğu 50 km olan gölün, doğu - batı genişliği 3-15 kilometre arasında değişmektedir. Kuzeyde kalan ve daha küçük bir alanı kaplayan bölümüne Hoyran Gölü, güneyde kalan bölümüne Eğirdir Gölü denir. Her iki bölüm Hoyran Boğazı ile birleşir.

Zengin balıkçılık potansiyelinin yanı sıra, sulama ve enerji üretimi bakımından da önem taşımaktadır. Gölden çevredeki tarım alanlarının sulanmasında yararlanıldığı gibi, bir regülatör ve kanalla Kovada I ve II hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı da karşılanmaktadır. 1994 yılı sonlarında tamamlanan tesislerle Isparta'nın içme suyu ihtiyacının bir bölümü de Eğirdir Gölü'nden sağlanmaktadır.

Gölde, Eğirdir'e bir yolla bağlanmış bulunan iki küçük yarım adacık bulunmaktadır. Birincisi Can Ada, ikincisi ise, Yeşilada'dır. Gölde su ürünlerinden balık ve kerevit bulunmaktadır.

KOVADA GÖLÜ

Eğirdir İlçesinde bulunan bir başka göl Kovada Gölü'dür. Kovada Gölü'nün çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvan barındırır. Bu özelliklerinden dolayı "Milli Park" niteliğini almıştır. Eğirdir Gölü'nde bulunan fazla su bir kanalla Kovada Gölü'ne akar.

Kovada Gölü, karstik çöküntülerden meydana gelmiştir. Kovada Gölü'nün uzunluğu 9 km, genişliği 2-3 km dir. Yaklaşık 40 kilometrekare yüzölçümü olan bu gölün manzarası çok güzeldir. Gölün rakımı 900 metre, derinliği ise, 6-7 metredir
#41 - Temmuz 08 2006, 16:10:50

Göller ve güller bölgesi: Isparta
Gülyağı ve gülsuyu üretim merkezi, dünyada il sınırları içinde en fazla göl ve gölet bulunan il olan Isparta, mağara, inanç, yayla, kamp karavan, göl ve eko turizmi ile deturistik cazibe merkezi olmaya aday.

AA
Güncelleme: 11:10 28 Temmuz 2005 Perşembe- Antalya’nın “arka bahçesi” olarak nitelendirilen Isparta’nın tanıtılması için Antalya turizmi ile entegrasyon çalışmalarının yürütüldüğü ile haziran ayının ilk haftasında gidenler, Uluslararası Gül, Halı, Kültür ve Turizm Festivali’ni izleyebilir, çeşitli ilçelerde düzenlenen kiraz bayramlarına katılabilir, Eğirdir’de yamaç paraşütü, Çandır’da kanyon gezisi yapabilir.

Isparta’nın geleneksel tandır kebabını şehir merkezinde yeme fırsatı bulurken, güzel göl manzarasında taze balık yemeği tercih edenler, Türkiye’nin dördüncü büyük tatlı su gölü Eğirdir Gölü’ne gidebilir ve sakin bir gün geçirebilir. Bunları yaparken de gül suyu ve gül yağı ile el dokuma halıları ve Yalvaç’ta geleneksel el sanat ürünleri, keçe ve deri eşya satın alınabilir.

TARİHİ GEÇMİŞ
Tarih boyunca sürekli yerleşim gören “Göller Bölgesi” Pisidia olarak adlandırılan Isparta, doğal, kültürel, tarihi güzellik ve zenginlikler diyarı. Geçmişi tarih öncesi devirlere kadar giden Isparta’da, antik çağda “Baris” adını taşıyan ve başta Lidyalılar, Frigler, Persler, Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılara ait olmak üzere pek çok büyük uygarlığın izleri bulunuyor.
Bu yoğun tarihi geçmiş, şehre de ayrı bir zenginlik katıyor. Sınırları içerisinde çok sayıda göl, milli park ve tabiat koruma alanı olan, Eğirdir, Kovada ve Gölcük gölleri “altın üçgen” olarak adlandırılan Isparta, dünyada, sınırlarında en fazla göl ve gölet bulunan il olma özelliğini de barındırıyor. Isparta’nın doğal güzelliklerinden bazıları şöyle:

EĞİRDİR GÖLÜ
Tahribata uğramamış ve henüz kirlenmemiş Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü, göl-dağ turizmi açısından olduğu kadar balık avcılığı, su sporları ve rekreasyon imkanları ile ilgi çekiyor. Bir çöküntü gölü olan Eğridir’e, bilhassa etrafında bulunan çeşitli yükseklikteki dağlar da ilginç bir görünüm kazandırıyor. 

Göl ve çevresinde, yamaç paraşütçülüğü, rüzgar sörfü, kamp-karavanturizmi, kuş gözlemciliği, trekking, canyoning, orienting yapılıyor. Eğirdir Gölü’nün suyu, tatlı su balıklarının yaşamasına elverişli olması, amatör ve profesyonel balık avcılığı imkanını sağlıyor. Göl içinde yer alan Can ve Yeşil Ada, son zamanlarda suların azalmasıyla yarım ada biçiminde Eğridir’e bağlanmış. Sudak, sazan, sıraz balıkları bulunan göl doğal sit alanı ilan edilmiş.

Ev pansiyonculuğu çok yaygın olan Yeşil Ada, balık lokantaları iledikkati çekiyor. Doğal güzelliği yanında tarihi zenginlikleri de bulunan ada, yerli yabancı ziyaretçileri konuk ediyor. Sadece piknik alanı olarak düzenlenen, Atatürk’ün Eğirdir’i ziyareti sırasında, 1 Şubat 1933’te Belediye Encümeni Kararı ile kendisine hediye edilen Can Ada’da, rekreasyon çalışmaları devam ediyor.

İnce kumlu ve gölün yüzmeye en elverişli yeri olan Altınkum Plajı,kıyıdan itibaren 200 metre ilerlenmesine rağmen insan boyunu geçmeyen sığlığı ile güvenli bir plaj olarak biliniyor. Altyapı ve çevre düzenlemeleri sonucunda “Mavi Bayrak” ile ödüllendirilen 50 çadır kapasiteli plajda, kiralık bungalowlar da bulunuyor.

GÖLCÜK TABİAT PARKI
Merkez ilçenin güney batısındaki 1380 metre rakımlı alan ve çevresi yeni yetiştirilmiş ağaçlarla kaplı bir krater gölü olan Gölcük, 150-300 metreyi bulan volkanik küllü tepelerle çevrili oluşuyla dikkat çekiyor. 

Daireyi andıran gölün çapı 1500 metre, derinliği yer yer 32 metreyi bulan göl kıyısında, piknik için tüm altyapı tesisleri, bir restoran binası ve bir de kır gazinosu bulunuyor. Gölcük gölü ve çevresi, 1998 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca turizm merkezi ilan edildi.

YAZILI KANYON TABİAT PARKI
Sütçüler İlçesi’ne 10 kilometre uzaklıktaki park, zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve seyrine doyum olmayan doğal güzelliklere sahip. Tarihi Kral Yolu’nun da geçtiği kanyon, tapınak ve kaya yazıtları ile tarihi önem taşıyor. 

Antalya Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sencer Şahin tarafından çözülen kanyonun içinde ikinci köprünün sağında tahrip edilmiş olan yazıt, Isparta Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Başmühendisliği’nin girişimi ve katkısı ile Türkçe ve İngilizce tercümesi ile birlikte sergileniyor.

Trafiğe açık olan Antalya-Isparta Dereboğazı Karayolu ile Antalya yöresinde yer alan turistik tesislerden 1,5 saatte ulaşılabilen bu bölgede, nehir turizmi (rafting) de yapılabiliyor.

TABİAT KORUMA ALANLARI
Isparta ve ilçelerinde, tabiat koruma alanları da yer alıyor. Eğirdir İlçesi, Yukarı Gökdere Köyü sınırları içinde bulunan ve 1987 yılında tabiatı koruma alanı ilan edilen Kasnak Meşesi Ormanı’nda, 218bitki türü bulunuyor.

Sütçüler İlçesi sınırları içindeki endemik Sığla Ormanı, sığla ağacının en elit ve izole yayılışının yaptığı eşsiz ekosistem özelliğinden dolayı 1987 tarihinde tabiatı koruma alanı olarak ilan edildi.

Isparta ve ilçelerinde, 27’si iğne yapraklı 57’si geniş yapraklı olmak üzere toplam 84’de anıt ağaç bulunuyor. Türkiye’nin en uzun boylu Anadolu kestanesi, kasnak meşesi ve boylu ardıcı, en uzun ikinci Anadolu karaçamı, Göller Bölgesi’nin en yaşlı Toros sediri, Anadolu karaçamı, Anadolu kestanesi, kokulu ardıcı, boylu ardıcı ve doğu çınarı, Göller Bölgesi’nin en kalın doğu çınarı, kasnak meşesi, Anadolu kestanesi ve büyük yapraklı ıhlamuru daIsparta sınırları içinde yaşıyor.

KIZILDAĞ MİLLİ PARKI
Şarkikaraağaç ve Yenişarbademli İlçesi sınırları içinde bulunan Kızıldağ Milli Parkı’nda genellikle erozyonla aşınmış yer şekilleri dikkat çekiyor. 

Alanın jeolojik yapısını, kalker kayaçlarından meydanagelen formasyonlar, Milli Parkın bitki örtüsünü sedir ormanları ve bozuk maki toplulukları oluşturuyor. Amatör dağcılar, 1840 metre yükseklikteki Büyüksivri tepeye tırmanarak dağ sporu yapılabiliyor.

Temiz havası ile solunum yolları rahatsızlığı bulunanlar için uygun olan Büyüksivri tepede, çadır ve karavanla konaklama yapılabiliyor. Ayrıca Milli Park içinde, halka açık bungalovlar ile kır gazinosu bulunuyor.

DAVRAS DAĞI KIŞ SPORLARI TURİZM MERKEZİ
Kristal gibi berrak üç gölün ortasında bulunan Davras’ta, kayak yaparken Eğirdir Gölü’nün güzel görüntüsü de seyrediliyor. Amatör ve profesyonel kayakçılar için ideal pistlere sahip Davras’ta, 1211 metre uzunluğunda saatte 1000 kişi taşıma kapasiteli telesiyej tesisi bulunuyor. 

624 metre uzunluğunda T-Bar tesisi de bulunan Davras’ta kuzey disiplini ve alp disiplini tur kayağı, snowboard, dağcılık, botanik gözlemcilik, yamaç paraşütü ve trekking yapılabiliyor. Isparta’ya 26 kilometre uzaklıktaki Davras’ta, 50 yatak kapasitelive 150 kişilik restoranlı bir tesis de yer alıyor.

#46 - Temmuz 08 2006, 16:16:32

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.