Alternatifim Cafe

Ergenlik Dönemi Ve Sorunları

Discussion started on Aile, Çocuk Eğitimi ve Gençlik Sorunları

 
 
YASEMİN YALÇIN AKTOSUN
Ergenlik dönemi (büluğ çağı) 11-21 yaşları arasında dalgalanmaların yoğun görüldüğü zor bir dönemdir. Bu dönem “fırtına-gerginlik” dönemi olarak da bilinir. Ergenlik dönemi hem ergen için ve hem de ergenin ailesi için zor dönemdir. Aile ergeni anlamakta güçlük çekerken, ergen anlaşılma duygusunu tam olarak yaşayamadığını düşünür. Ebeveyn bu dönem, çocuğunu ne kadar tanır ve bu dönem özelliklerine vâkıf olabilirse ebeveyn-ergen çatışmaları o denli az olur. Ergen bedensel, cinsel, sosyal ve duygusal anlamda farklı bir döneme girmiştir. Bu gelişim sahalarında yaşadığı süreçler sebebiyle ergen kendisini farklı hisseder ve çoğu zaman kendisini tanımlamakta güçlük çeker.

Ergen ne hisseder, nasıl davranmak ister?


1- Ergenin genel olarak duygularında istikrarsızlık olduğu görülür. Bir gün önce çok mutlu ve enerjik olan ergen ertesi gün kabuğuna çekilmiş ve bitkin olabilir. Duygular anlık olarak bile değişkenlik arz edebilir. Bu nedenle ebeveynin bunu kabul etmesi ve her defasında “Daha dün iyiydin, şimdi ne oldu?” türünde sorgulamalara ve baskıcı yaklaşımlara girmemesi gerekir.


2- Bu dönemde ergen duygularını çok dolu ve coşkulu yaşar. Gerek ses tonu ve vurgulamaları ve gerekse mimikleri önceki döneme göre duygularını daha fazla ifade ediyor niteliktedir.


3- Diğer dönemlere göre daha yoğun hayal kurar ve gerçekten zaman zaman uzaklaşır. Bu hayaller gelecek planlarını kapsayabileceği gibi genellikle karşı cinsle ilgili hayaller olabilmektedir.


4- Ergen zaman zaman yalnız kalma isteği içinde olabilir. Odasına çekilen ve yalnız kalmak istediğini söyleyen bir ergenin ciddi bir sorunu olduğu düşünülüp kaygılanılmamalıdır. Ergen kendisi ile baş başa kalıp yaşadıklarının muhasebesini yapma ihtiyacı hissedebilir.


5- Ergen kendini yorgun hissedebilir, buna bağlı olarak çalışmaya karşı isteksizdir. Vücut enerjisi âdeta büyümeye harcanıyor gibidir.


6- Ergen yaşadığı bedensel değişimlere bağlı olarak çekinebilir ve kendini saklama ve bu değişimlerden çevreyi haberdar etmeme isteği içinde olabilir.


7- Yeni şeyler deneme merakı artmıştır.


8- Bu dönemde arkadaş çok önemli bir noktadadır. Bu nedenle arkadaş seçimi konusunda ergenin dikkatli olması ve ailenin hassas davranması gerekir.


9- Bu dönemde ergenin fark edilme ve takdir edilme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını aile içinde gideremeyen ergen, farklı arkadaş gruplarında bu ihtiyacını giderebilir.


Ergenlik dönemi ruhsal sıkıntıları


Bu dönemde depresyonlarda artış görülür. Özgüven problemi, karşı cinsle ilgili yaşanan problemler, okul ve aile içi problemler buna sebebiyet verebilir. Genellikle kısa süreli yaşanır ve müdahale gerekmez. Ergen kendini üzgün ve kötü hissediyordur; ancak günlük hayatına devam edebilir. Gerçek depresyonlarda ise intihara kadar varan düşünceler geliştirmiş olabilir ergen. Kendini büsbütün değersiz hissediyordur. Bunun sebepleri arasında; yakınlarını üzmek, ölümü merak, yalnızlık duygusu, çocukluktan gelen sevgi yoksunluğu, ölüm-ayrılık vb. gibi travmatik süreçler vardır. Bunlar dışında ergen zaman zaman öfke patlamaları yaşayabilir. Bu esnada onunla konuşmaya çalışmak anlamsızdır. Sakinleşmesini beklemek gerekir. Yeme bozuklukları ise bir başka sorundur. Özellikle çok yemek yeme veya yemeği reddetme ve sürekli, kilolu olduğunu düşünme ergende aşılması gereken sorunlardandır.


Aileye düşen görevler


Ergen her şeyden önce anlaşılma ve değer görme duygusunu yaşamalıdır. Bu nedenle ebeveynin bu duyguları yaşatma adına söz ve davranışları konusunda hassas olması gerekir. Aksi takdirde ergen bu duygularını tatmin adına farklı çevrelere ihtiyaç duyacaktır.

Ergenle fikir alışverişleri yapılmalı; ergen, aile konuları dışında tutulmamalıdır.

Çeşitli sorun ve konularda ergen objektif bir biçimde saygıyla dinlenmeli ve ortak paydalar bulunmaya çalışılmalıdır.

Nasihatler genellikle işe yaramaz, sadece ergenin o an ebeveyni dinlemesini sağlar, uzun vadede çözüm değildir.

Ergenin arkadaşları eleştirilmemeli, ebeveyn bu konuda ergenin arkadaşlarını tanıma yoluna gitmeli ve bunu çocuğuna hissettirmelidir. Akabinde şayet hoş olmayan bir durum varsa bu, ergenle paylaşılabilir. Fakat tanımadan eleştirmek ergenin ebeveynini haksız bulmasından başka bir işe yaramaz.

Sevgi eksik edilmemelidir.

Evdeki genel ortamın gergin olmamasına dikkat edilmelidir.

Ergenlik dönemi çatışmalı ve gergin geçiyorsa bir uzmandan destek alınmalıdır. 


 
#1 - Haziran 23 2006, 14:19:56
:bite
60 Ziyaretçi, 27 Üye ( 10 Gizli)

Çok faydalı bi paylaşım olmuş.. Aynen benim huylarım varya, bende ergenlikteyim şuan :sizo

paylaştığın için saol...
#2 - Haziran 24 2006, 11:43:19

Çok faydalı bi paylaşım olmuş.. Aynen benim huylarım varya, bende ergenlikteyim şuan :sizo

paylaştığın için saol...
ben tşk ederim ipek :cicek ve umarım bu çağını problemsiz halledersin (geçirirsin) :)) :okey
#3 - Haziran 25 2006, 21:52:28
:bite
60 Ziyaretçi, 27 Üye ( 10 Gizli)

gerçekten de ergenlik döne mi çok önemli bir dönemdir....


bu dönemde çocuğu çok sıkmamalı baskı yapılamalı bu dönemde çocuk ben merkezcidir dünyanın kendi ekseni etrafında döndğünü zanneder ailesini yalan söylediğini arkadaşlarının doğru söylediğini zannederler çocuğu ne çok serbest bırakmalı nede çok sıkmalı....
#4 - Temmuz 22 2006, 09:49:40

pffff ben de çok kötüyymm yaa yalnzlk sornm var hayat anlamnı arama olayı intihar düşnme sevglmden ayrı yaşıorm bnun pskolojisi ark.larmm da çok sornlu onlar içn üzlyrmm ölmk istiorm ama sevglm var ölemem... X( X( X( :agla :agla X( X( X( X( :agla :agla :agla X( X( X( :agla :agla bide ailem hep nasihat verr en gck olduum şey inadına aksi şeyleri yaparm napm sölemesnler gcıım öle şelere hernyse ben kendmle başbaşa kaliim;) ben gider adım kalr  bye :bye
#5 - Ağustos 02 2006, 18:34:43
İmzanız kural dışı

buket tşkler çok doğru yazmışın :)) :okey

dumankafa çok yanlış düşünüyorsun mesele arkadaşlarınsa değiştir onları arkadaşlık çok önemlidir

ve sevgilim var bu yüzden intihardan vazgeçiyom demişsin buda yanlış önce kendin için yaşayacaksın

hayat herşeye rağmen yaşamaya değer mutlu olmanın yollarını ara bence karamsar olma pek kendini  ssorguya çek mesela ?
#6 - Ağustos 02 2006, 22:01:45
:bite
60 Ziyaretçi, 27 Üye ( 10 Gizli)

yaa benm 100lerce ark.ım var ama yaa neblm hçbiri kafama uymyo neblm işte kendmi sorgya çekcm tamam zaten bn bu duruma sago dinleye dinleye düştm=P pesimist olmk istemiormm ama napm gerçekler bnlar
#7 - Ağustos 04 2006, 11:52:15
İmzanız kural dışı

bendede oluyo bu sorunlar hatta zor geçtiğini bile söleyebilirim okulda rehebr örtmen bile şaşırmıştı
yapmıcam seyleri yapmaya ve düşünmeye başladım allahım bitsin artık şu ergenlik
abicim bu arada çok önemnli bi konuya parmak basmışsın teşkler :cicek :cicek
#8 - Ağustos 07 2006, 17:28:18
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

güzel yorumun için çok tşk ederim kardeşim :)) umarım atlatırsın kısa sürede sevgilerimle :cicek
#9 - Ağustos 10 2006, 14:40:09
:bite
60 Ziyaretçi, 27 Üye ( 10 Gizli)

bnde ergenlik dönemindeyim herşeyden bunalıyorm ve her an bi canlı bomba gbi patlamaya hazır vaziyetteyşm çok çabuk sinirleniyorm ya herkes bnm çok kaprisli biri olduğumu ve sorunlu olduğumu sölüooo  X( X( :bye
#10 - Eylül 04 2006, 23:05:11
NdN bu kadaR zoR seNi sevMeK ve buLaMaMaK
doKuNmaK istediKçe uzakLaşMaK
düşüNdüKçe unutMaK
NdN bu kadaR zoR sNi seVdiği haLde söLiyeMeMeK
Hep biRşeyLeR gizLemeK SaNa sahip oLacağım yeRde seNi KAYBETMEK!!=(

bnde ergenlik dönemindeyim herşeyden bunalıyorm ve her an bi canlı bomba gbi patlamaya hazır vaziyetteyşm çok çabuk sinirleniyorm ya herkes bnm çok kaprisli biri olduğumu ve sorunlu olduğumu sölüooo  X( X( :bye
evet kardeşim bazı insanlar sinirli olurlar eğer hastalık derecesinde ise bu sinir tedavi olmalı bi şekilde.ve topluma ayak uydurmalı insan neyi doğru neyi yanlış yaptığımıza karar vermek ve doğru olanı yapmak en güzeli.insan ruhu iyi gıdalar almalı :okey
#11 - Eylül 06 2006, 11:45:44
:bite
60 Ziyaretçi, 27 Üye ( 10 Gizli)

Özellikle çok yemek yeme veya yemeği reddetme ve sürekli, kilolu olduğunu düşünme ergende aşılması gereken sorunlardandır.
 
valla ben 29-30 kilo falanım ama hala şişko olduumu düşünüorum halbuki aynı yaşta olduum bi arkım 42 beden kıyafet giyiyo
#12 - Eylül 09 2006, 16:24:33
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

ergenlik dönemi gerçekten de çok önemli bir dönem.....

konu yararlı olmuş saol....
#13 - Eylül 11 2006, 10:47:12
"Kücük seylere gereginden cok önem verenler, elinden büyük is gelmeyenlerdir."

bencede önemli bir dönem çok sitresli oluo önceliklede
#14 - Eylül 11 2009, 12:55:55

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.