Alternatifim Cafe

Açlıktan öldüren servet

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Bir zamanlar Yemen’de çok şiddetli bir sel ortalığı alt-üst eder. Sular çekildikten sonra eski bir mezarın açıldığı görülür. Ortaya bir kadın cesediyle büyük bir servet çıkar. Kitabedeki yazı okunduğunda görülür ki, bu ceset, Hımyerî hükümdarlarından Zu Şefer’in kızı olan Tace adındaki bir kadına aittir.

Yusuf (A.s) zamanında yaşadığı anlaşılan Tace’nin cesedinin boynunda yedi inci gerdanlık, kollarında yedişer kıymetli altın bilezik, ayaklarında mücevherli yedişer halhal, yani ayak bileziği ve on parmağında da muhteşem mücevher yüzüklerin bulunduğu görülür. Ayrıca baş tarafında çok kıymetli eşya ile doldurulmuş hazine gibi bir tabut parladığı da dikkatlerden kaçmaz.

Bu tabutun ön kısmındaki levhada yazılı olanlar, en az mücevherler kadar ilgi çekicidir:
“Ben Zu Şefer’in kızı Tace’yim. Memleketimizde müthiş bir kıtlık çıktığı için, tahıl getirtmek üzere Mısır Maliye Nazırı olan Yusuf Aleyhisselam’a adam yolladım. Epey bir zaman geçtiği halde gönderdiğim adam gelmeyince, adamlarımızdan bazı kimselere bir kantar (50 kilo kadar) gümüş verip, herhangi bir yerden bununla bir kantar un alıp getirmelerini istedim. Onlar da bulamadılar. Nihayet bir kantar altın verip tekrar gönderdimse de yine bulamadıkları için inci öğütüp yemekten başka çare bulamadım. Fakat o da beni besleyemediği için büyük bir servet içinde açlıktan ölümle yüz yüze kaldım. Benim bu hikayemi işitenler halime acısınlar! Acaba dünyada benden başka hangi kadın bu kadar muhteşem zinetler içinde açlıktan ölmüştür?"

Tarihte altının da, incinin de, mücevheratın da, paranın da beş para etmediği durumlar az değildir. Herhalde insanlık bu gibi olaylardan ibret almalıdır.

#1 - Haziran 20 2006, 17:07:26
Islami kurtarmaya degil; Islamla kurtulmaya calisalim...

Allah'ın ezeli sırlarını ne sen ve ne de ben bilirim,
Ve bu muammalı harfleri ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde arkasında ki dedikodumuz, mücadelemiz devam ediyor, Fakat perde kalkınca ne sen kalırsın ne de ben

görüyon mu kadının o kadar parası pulu var ama açlıktan ölüyor...
#2 - Haziran 21 2006, 19:25:54

görüyon mu kadının o kadar parası pulu var ama açlıktan ölüyor...
he yav saol paylaşım için...
#3 - Temmuz 17 2006, 00:53:54
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

zamanımızda da öyle çok insan yok mu

bütünservetlerine rağmen sağlıklarını korumak için diyet üstüne diyet yapıyorlar ne kadar zengin olsalarda tatsız tuzsuz bir hayat geçirmek zorunda kalıyorlar

Rabb im cümlemize sağlık ve afiyet içinde bir ömür geçirmeyi nasib etsin

amin!

:.dost :))
#4 - Temmuz 31 2006, 21:44:34
Islami kurtarmaya degil; Islamla kurtulmaya calisalim...

Allah'ın ezeli sırlarını ne sen ve ne de ben bilirim,
Ve bu muammalı harfleri ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde arkasında ki dedikodumuz, mücadelemiz devam ediyor, Fakat perde kalkınca ne sen kalırsın ne de ben

zamanımızda da öyle çok insan yok mu

bütünservetlerine rağmen sağlıklarını korumak için diyet üstüne diyet yapıyorlar ne kadar zengin olsalarda tatsız tuzsuz bir hayat geçirmek zorunda kalıyorlar

Rabb im cümlemize sağlık ve afiyet içinde bir ömür geçirmeyi nasib etsin

amin!

:.dost :))
haklısın tşkler...
#5 - Ağustos 02 2006, 17:08:03
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

Bizde öle o kadar  altın  mücevherler yok ama çok şükür karnımız doyuyor..Bazen mmasada yemek yerken düşünüyorumki bunları yemek için kaç kişi bekliyo ama bulamıyorlar..Halimize bin kere şüKreTmeliyiz...  :kisss
#6 - Ağustos 05 2006, 11:44:05
İmza Kural Dışı

barbie9138

Bizde öle o kadar  altın  mücevherler yok ama çok şükür karnımız doyuyor..Bazen mmasada yemek yerken düşünüyorumki bunları yemek için kaç kişi bekliyo ama bulamıyorlar..Halimize bin kere şüKreTmeliyiz...  :kisss

evet çok haklısın. biz sanki sudaki balıklarız suyun değerini bilmeyen balık ama bir sudan çıktık mı...
#7 - Ağustos 05 2006, 18:36:37

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.