Alternatifim Cafe

Atatürk'ün Ölümü - Karnından Su Alınması

Discussion started on Atatürk Köşesi

Atatürk'ün Ölümü - Karnından Su Alınması
Profesör Fissenger 4. kez İstanbul'a gelmişti. Fissenger saraya gelir gelmez Atatürk'ü baştan aşağıya tekrar muayene etti. Atatürk artık ıstıraba dayanamıyor; karnında toplanan suyun verdiği sıkıntıdan kurtulabilmek için bir an evvel alınmasını istiyordu. Hastalık artık iyice ilerlemiş son ve en tehlikeli dönemine girmişti. Birinci ponksiyon 7 Eylül 1938'de Profesör Fissenger ve Profesör Neşet Ömer İrdelp nezaretinde, Operatör Mim Kemal Öke tarafından yapıldı.

Kılıç Ali Anlatıyor:

"Ponksiyondan sonra derhal odalarına girdim. Gördüğüm manzara şuydu.

Atatürk adeta birdenbire zayıflamış, çok zayıflamıştı. İki kolunu başının altına alarak arka üstü yatıyorlardı. Karnını büyük bir sargı ile sarmışlardı. Odadan içeriye girer girmez yanlarına koştum.

" Geçmiş olsun paşam!" diyerek başının altına aldığı kollarının pazusunu öptüm. Bana doktorların duyamayacağı kadar yavaş bir sesle ;

"Çıkan suyu gördün mü? Bu kadar bir su kabı insanın karnının üstüne konsa nasıl tahammül eder ? Bak ben ne haldeyim, nasıl tahammül etmişim ?"

"Geçmiş olsun Paşam, bunların hepsi geçecek." dedim ve gözyaşlarımı kendilerine göstermeden ve teessürümü hissettirmemek için bir fırsat bularak doktorların arkasından sıyrılıp hemen odadan dışarı çıktım."

Atatürk'ün artık tam bir istirahate ihtiyacı vardı. Fazla konuşmaması ve yanlarında konuşulup kendilerinin yorulmaması lazımdı. Bu konuya doktorları büyük önem veriyorlardı.

#1 - Haziran 06 2006, 18:47:16

bu suyun nedenini araştırdınız mı hiçç?

ben şöyle bir biliye ulştım atatürk çok içki içermiş bundan dolayı ölmüş...
#2 - Haziran 17 2006, 18:03:07

evet..Atatürk içki alışkanlığından dolayı siroz hastalığına yakalanmış ve bu da karaciğerin su toplaması demek zaten suyun nedeni bu sanıtorum.. :okey
#3 - Haziran 17 2006, 21:35:50
ASKERE UZANAN ELLER KIRILSIN!!!

bilmediğim bi olaydı teşekkürler paylaştığın için  :) nedeninide arkadaşlar söylemiş saolsunlar  :)
#4 - Haziran 21 2006, 22:53:32

paylaşım için teşekkrler..... ;)
#5 - Haziran 21 2006, 22:58:55
>>ATATÜRK BİRLİĞİ>>

<<TIKLA<<

:.dost :okey
#6 - Haziran 22 2006, 12:38:32
ASKERE UZANAN ELLER KIRILSIN!!!

paylasım için teşekkürler
#7 - Ağustos 16 2006, 15:53:24
eRmeNi GöLgEsiNdeKi NoBeL EkSiK KaLSın!!!!!!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.