Alternatifim Cafe

İşte onlar Rasülullah'ı böyle seviyorlardı...

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Uhud savaşında müslümanların mağlubiyeti ve Rasülullah'ın (Aleyhissaletu vesSelam) şehid edildiği haberi Medine'ye ulaştığında, cepheye giden kadınlardan biri de Sümeyra bint-i Kays'tır. (radıyallahu anhâ)

Uhud savaşına Sümeyra bint-i Kays'ın (radıyallahu anhâ) babası, kocası, kardeşi ve oğlu da katılmıştı.
 Fakat o, bunlardan ziyade Rasülullah (Aleyhissaletu vesSelam) ı merak ediyordu.

Uhud'a vardığında babasının, kocasının, kardeşinin ve oğlunun param parça olmuş cesetleriyle karşılaştı. Hepsi de şehit olmuştu. Sahabiler Sümeyra bint-i Kays'a (radıyallahu anhâ) baş sağlığı diliyorlar, sabır tavsiyesinde bulunuyorlardı.  O ise ısrarla Rasülullah (Aleyhissaletu vesSelam) 'ı soruyordu.

“Rasülullah (Aleyhissaletu vesSelam)  ne yapıyor? Nasıldır? “ diyordu.

“Allah'a hamd olsun iyidir.” dediler. Ama onu inandıramadılar. Ona Peygamberimizin bulunduğu yeri bildirdiler.  Sümeyra bint-i Kays'a (radıyallahu anhâ), koşa koşa oraya gitti. Rasülullah (Aleyhissaletu vesSelam) 'ın sağ olduğunu görünce büyük bir sabır ve teslimiyet içerisinde şöyle dedi:

“Anam babam sana feda olsun Ya Rasülallah! Siz sağ olduktan sonra her türlü musibet bana hiç gelir.”
#1 - Haziran 04 2006, 17:08:18
İki sevgiyle Seni sevdm: Biri nimetinden dolayı;  Diğeri aşkın Sana yakışmasından dolayı.
     Nimetinden dolayı Sana aşıkolmaklığım;  Seni zikretmemin ğayrinden alıkoymasından dolayı.
     Sana yakışan sevgiye gelince ben; Seni görünceye kadar engelleri açtığından dolayı.
     Ondanda bundanda bana övgü hiç!   Lakin üstün övgüye Sen layık olduğundan dolayı..
                            (Râbiat-ül Adeviyye) :agla   :pes

CANIM SANA FEDA YA RESULULLAH ÖTESİ VAR MIII
çok doğru daha ne denilir ki biz artık bunları unutur olmuşuz....
#2 - Haziran 13 2006, 21:18:34

çok doğru daha ne denilir ki biz artık bunları unutur olmuşuz....

haklısın güzelim... :agla

ama napalım bizimde görevlerimizden biri hatırlamak hatırlatmak lazım :))
#3 - Haziran 13 2006, 22:00:03
İki sevgiyle Seni sevdm: Biri nimetinden dolayı;  Diğeri aşkın Sana yakışmasından dolayı.
     Nimetinden dolayı Sana aşıkolmaklığım;  Seni zikretmemin ğayrinden alıkoymasından dolayı.
     Sana yakışan sevgiye gelince ben; Seni görünceye kadar engelleri açtığından dolayı.
     Ondanda bundanda bana övgü hiç!   Lakin üstün övgüye Sen layık olduğundan dolayı..
                            (Râbiat-ül Adeviyye) :agla   :pes

süer ya bayıldım haikayeye saol paylaştığın için...
#4 - Temmuz 17 2006, 00:49:17
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

excellent
thanks
#5 - Temmuz 19 2006, 01:13:28
Bir gün  :rusruleti ZBAM!!!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.