Alternatifim Cafe

12 Eylül İdamları...

Discussion started on Yakın Tarihimiz

12 Eylül'den sonra kurulan sıkıyönetim mahkemeleri üst üste idam kararları vermeye başlarken, 1972’den beri fiilen uygulanmayan idam cezaları da hızla infaz edilmeye başlandı. Politik eylemleri nedeniyle hüküm alanların yanı sıra adi hükümlülerin infazları da gerçekleştirildi. 

1980-84 yılları arasında 50 kişi idam edildi. Bunların 18’i sol, 8’i sağ görüşlü ve 23’ü de adli suçtan hükümlüydü. Ölüm cezası infaz edilenlerden biri ASALA adlı Ermeni terör örgütü mensubu Levon Ekmekçiyan idi. (Esenboğa Olayı 1982)

Yönetim, idam cezalarının infazında ısrarlıydı. Kenan Evren 3 Ekim 1984’te Muş’ta yaptığı konuşmada “Hainleri asmayıp da besleyecek miyiz?” diyor ve bu sözü uzun yıllar belleklerde yer ediyordu.

12 Eylül döneminde sıkıyönetim askeri mahkemelerince 517 sanığa idam cezası verildi. Askeri Yargıtay’ın onayladığı idam kararlarının sayısı 124 oldu. Bunlardan, MGK’nın onayladığı ve onay sonrası hemen infazı yapılan 50’si dışındakiler için cezalar fiilen müebbet hapse dönüştü.

Ölüm cezalarının infazlarına ilişkin onama kararları,

12 Eylül 1980 - 25 Ekim1981 arası Milli Güvenlik Konseyi döneminde,
25 Ekim 1981 - 14 Ekim 1983 arası Danışma Meclisi döneminde,
6 Kasım 1983 sonrası TBMM döneminde
verilmiştir. 
Türkiye'de 1984 tarihinden bu yana ölüm cezaları uygulanmıyor. 

12 Eylül döneminde ölüm cezası infaz edilenler şöyle:

Adı Soyadı Tarih Yer
Necdet Adalı (sol görüşlü) 7 Ekim 1980 Ankara
Mustafa Pehlivanoğlu (sağ görüşlü) 7 Ekim 1980 Ankara
Serdar Soyergin (sol görüşlü) 25 Ekim 1980 Adana
Erdal Eren (sol görüşlü) 13 Aralık 1980 Ankara
Cevdet Karakaş (sağ görüşlü) 4 Haziran 1981 Elazığ
Veysel Güney (sol görüşlü) 10 Haziran 1981 Gaziantep
Ahmet Saner (sol görüşlü) 25 Haziran 1981 İstanbul
Kadir Tandoğan (sol görüşlü) 25 Haziran 1981 İstanbul
Mustafa Özenç (sol görüşlü) 20 Ağustos 1981 Adana
İsmet Şahin (sağ görüşlü) 20 Ağustos 1981 İstanbul
Seyit Konuk (sol görüşlü) 13 Mart 1982 İzmir
İbrahim Ethem Coşkun (sol görüşlü) 13 Mart 1982 İzmir
Necati Vardar (sol görüşlü) 13 Mart 1982 İzmir
Fikri Arıkan (sağ görüşlü) 27 Mart 1982 Ankara
Sabri Altay (adli suçlu) 23 Nisan 1982 Adapazarı
Cengiz Baktemur (sağ görüşlü) 30 Nisan 1982 Elazığ
Şahabettin Ovalı (adli suçlu) 12 Haziran 1982 Sinop
Ednan Kavaklı (adli suçlu) 18 Haziran 1982 Ankara
Ali Bülent Orkan (sağ görüşlü) 13 Ağustos 1982 Ankara
Veli Acar (adli suçlu) 13 Ağustos 1982 Isparta
Eşref Özcan (adli suçlu) 19 Ağustos 1982 Kayseri
Halil Fevzi Uyguntürk (adi suçlu) 29 Aralık 1982 Afyon
Kazım Ergun (adli suçlu) 29 Aralık 1982 Akşehir
Muzaffer Öner (adli suçlu) 29 Aralık 1982 Amasya
Adem Özkan (adli suçlu) 13 Ocak 1983 Balıkesir
Hüseyin Çaylı (adli suçlu) 13 Ocak 1983 Afyon
Osman Demiroğlu (adli suçlu) 13 Ocak 1983 Isparta
Ahmet Mehmet Uluğbay (adli suçlu) 22 Ocak 1983 Akşehir
Ali Aktaş (siyasi) 23 Ocak 1983 Adana
Duran Bircan (adli suçlu) 23 Ocak 1983 Denizli
Levon Ekmekçiyan (Asala) 28 Ocak 1983 Ankara
Ramazan Yukarıgöz (sol görüşlü) 29 Ocak 1983 İzmit
Ömer Yazgan (sol görüşlü) 29 Ocak 1983 İzmit
Erdoğan Yazgan (sol görüşlü) 29 Ocak 1983 İzmit
Mehmet Kambur (sol görüşlü) 29 Ocak 1983 İzmit
Ahmet Kerse (adli suçlu) 30 Ocak 1983 Gaziantep
Rıdvan Karaköse (adli suçlu) 5 Şubat 1983 Akşehir
Cavit Karaköse (adli suçlu)  5 Şubat 1983 Akşehir
Süleyman Karaköse (adli suçlu)  5 Şubat 1983 Akşehir
Fatih Laçinligil (adli suçlu) 24 Şubat 1983 Keşan
Faik Görünmez (adli suçlu) 24 Şubat 1983 Kilis
Mustafa Başaran (adli suçlu)  30 Mart 1983 Edirne
Hüseyin Üye (adli suçlu) 30 Mart 1983 Nazilli
Şener Yiğit (adli suçlu) 20 Nisan 1983 Isparta
Cafer Aksu Altıntaş (adli suçlu) 20 Nisan 1983 Ordu
Abdülaziz Kılıç (adli suçlu) 26 Mayıs 1983 Edirne
Halil Esendağ (sağ görüşlü) 5 Haziran 1983 İzmir
Selçuk Duracık (sağ görüşlü) 5 Haziran 1983 İzmir
İlyas Has (sol görüşlü) 6 Ekim 1984 İzmir
Hıdır Aslan (sol görüşlü) 24 Ekim 1984 İzmir

12 Eylül Belgeleri 

#1 - Haziran 03 2006, 23:53:44
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 19:20:12 Gönderen: _TrAiToR_ »
imzanız kural dışı.

bence de hepsi yerinde kararlar.. özellikle başta bahsettiğin ASALA militanı levon ekmekçiyanın idamı yaptıklarını inceleyince mantıklı görünüyo.. şunu da ekleyeyim o dönemde ismi bu şekilde açıklananlar dışında adı idam olmayan fakat aslında idam edilmesi gereken çok kişi öldürüldü.. gerek MİT operasyonlarıyla gerekse milli mücadele döneminin Teşkilatı Mahsusasının benzeri devletçe yönlendirilen bir grupla -ki bu da MİT e bağlı sayılır- çok kişi öldürüldü.. tabi bunların da hepsi yerinde ölümlerdi.. bana sorarsanız idam cezası hala aynı şekilde uygulanıyor.. bilgi için teşekkürler....
#2 - Haziran 15 2006, 18:07:32
IsLIğImLa FıSıLdAmışTıM ŞiŞeYE KıYıYA ÇıĞlIğIm VuRMuşş...

KLaVuzUm KaLbİmDi BuRnUm ÇoKtAn SüRtÜLdÜ

bence de hepsi yerinde kararlar.. özellikle başta bahsettiğin ASALA militanı levon ekmekçiyanın idamı yaptıklarını inceleyince mantıklı görünüyo.. şunu da ekleyeyim o dönemde ismi bu şekilde açıklananlar dışında adı idam olmayan fakat aslında idam edilmesi gereken çok kişi öldürüldü.. gerek MİT operasyonlarıyla gerekse milli mücadele döneminin Teşkilatı Mahsusasının benzeri devletçe yönlendirilen bir grupla -ki bu da MİT e bağlı sayılır- çok kişi öldürüldü.. tabi bunların da hepsi yerinde ölümlerdi.. bana sorarsanız idam cezası hala aynı şekilde uygulanıyor.. bilgi için teşekkürler....

BAKIN  ORDA  BIR  COK  SUÇSUZ VATAN  EVLADI  IDAM EDILDI..
SİZİN  O  COK  DOĞRU  BULDUĞUNUZ KARARLARI  KENAN  EVREN  DENEN   ADAM  HESAPSIZCA
İMZALAMISTIR '' HAİNLERİ  ASMAYACAKTIKTA  BESLEYECEKMIYDIK  ''  DİYEN  HERİF  KENDINI  DAHA COK  ALCALTMISTIR  ASIL  HAİN  TA  KENDISISIR..
KOMÜNİSTLERİ  YURTTAN  ATAMAYAN  DEVLET  SUCLARI  BIZIM  BES  BIN  ŞEHİDİMİZİN  USTUNE  ATMISTIR  AMA  BIZ  PES  ETMEDIK  VE  HEPSINE  HADLERINI  BILDIRDIK  BU  DEVLETI  KOMUNIZM DEN  KURTARDIK  BİZ  O  ZAMANDA  PES  ETMEDIK   ŞİMDİDE  PES  ETMEYİZ  HER  ZAMAN  DEDİĞİMİZ  GİBİ  BİZİ  KIMSE  ENGELLEYEMEZ...   

BÜYÜK  BAŞBUĞUMUZ  M.KEMAL ATATÜRK'ÜN  BI  SOZUNU  HATIRLATAYIM  SIZE  ''KOMUNIZM  TÜRK  DÜNYASININ EN  BUYUK DÜŞMANIDIR  HER  GORULDÜĞÜ YERDE  EZILMELIDIR''  BIZ  ATAMIZIN  DEDİĞİNE  UYDUK  ARTIK  SOZUNDEN  DURAMAYAN  AB  YALAKALARI  DÜŞÜNSÜN.....  BİR  apo  KÖPEĞİNİ    BİLE  SUSTURAMAYAN  KİŞİLER DÜŞÜNSÜN  UNUTMASINLAR  O  İT  GEBERMEDEN ŞEHİTLERİMİZ  RAHAT  DEĞİLDİR..
#3 - Aralık 08 2006, 20:36:06
« Son Düzenleme: Aralık 08 2006, 20:37:59 Gönderen: reis »
BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ YİYİP İHANET EDEN,
   BİR GÜN MUTLAKA EKMEĞİNİ YEDİĞİ YERDEN
                         KURŞUNU YER

reise bu konuda çok katılıoruuz kenan evren gibi bir adamın ellerine kaldığında ne kadar acı çekti bu millet ben tahmin bile edemiorum. adam manisaya gidip sewgili erzurumlular falan demiş yada başka şehir isimleriyle yapmışş

ne demektir asmayalım a besleyelim mi bunun hakknda artk o kadar gzel filmler şarklar dzler yaplıo ki eve dönüşşü izleyen war mı peki darbe die bii şarkısı war mor ve ötesinin onu bilen war mı bide çemberimde gül oya die gene bu dönemleri anlatan çok hoş bi dizi wardı we sadece 1 sezon oynayabildi ne yazık ki yani demek istiorm ki insanlar yakın tarihlerini bilmedikçe bundan ders almadıktan sonra  ne önemi war ki bunun tarih die adlandırılmasının.

bn her vatandaşın bu konu hakknda bilinçlendirilmesi gerektiğini dşnüorm neden hrant dink vuruldu cahillik yüzünden insanların tarih bilincinin eksik olması yznden onlara gerekli şeyler öretilmedii için akılları bu kadar çabuk yıkanabilio işte aslda herkes bu konuda az buçuk bişi bilse şu ülke de en azından bi sorun ortadan kalkar ne kadar çok insan bilinçlenirse o kadar çok gelişmiş bir toplum oluruz ben burda konuşuyorum da beni kim duyucak ki bunu günde sadece 1 kişi söledikten we 10 kişi dinldikten sonra dimi arkadaşlar?
#4 - Şubat 01 2007, 00:28:48
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

sıradan biri

bunların hepsi yerinde kararlar diyen vatandaş bi de ben tarihçiyim diye dolaşabiliyor ya ortalarda yazık diyebiliyorum sadece, merak ettim kendisinin erdal eren hakkındaki bilgilerini, onun idamını nasıl olup ta haklı bi karra olarak görebildiğini.
#5 - Şubat 01 2007, 00:52:42
« Son Düzenleme: Şubat 01 2007, 13:13:07 Gönderen: sıradan biri »

miccheck

bunların hepsi yerinde kararlar diyen vatandaş bi de ben tarihçiyim diye dolaşabiliyor ya ortalarda yazık diyebiliyorum sadece, merak ettim kendisinin erdal eren hakkındaki bilgilerini, onun idamını nasıl olup ta haklı bi karra olarak görebildiğini.

sana sonuna kadar katılıyorum... daha 18'ine bile gelmemiş birinin, hem de suçu kanıtlanmamasına rağmen, asılmasına nasıl haklı diyosunuz anlamıyorum...
#6 - Şubat 05 2007, 14:46:51

reise bu konuda çok katılıoruuz kenan evren gibi bir adamın ellerine kaldığında ne kadar acı çekti bu millet ben tahmin bile edemiorum. adam manisaya gidip sewgili erzurumlular falan demiş yada başka şehir isimleriyle yapmışş

ne demektir asmayalım a besleyelim mi bunun hakknda artk o kadar gzel filmler şarklar dzler yaplıo ki eve dönüşşü izleyen war mı peki darbe die bii şarkısı war mor ve ötesinin onu bilen war mı bide çemberimde gül oya die gene bu dönemleri anlatan çok hoş bi dizi wardı we sadece 1 sezon oynayabildi ne yazık ki yani demek istiorm ki insanlar yakın tarihlerini bilmedikçe bundan ders almadıktan sonra  ne önemi war ki bunun tarih die adlandırılmasının.

bn her vatandaşın bu konu hakknda bilinçlendirilmesi gerektiğini dşnüorm neden hrant dink vuruldu cahillik yüzünden insanların tarih bilincinin eksik olması yznden onlara gerekli şeyler öretilmedii için akılları bu kadar çabuk yıkanabilio işte aslda herkes bu konuda az buçuk bişi bilse şu ülke de en azından bi sorun ortadan kalkar ne kadar çok insan bilinçlenirse o kadar çok gelişmiş bir toplum oluruz ben burda konuşuyorum da beni kim duyucak ki bunu günde sadece 1 kişi söledikten we 10 kişi dinldikten sonra dimi arkadaşlar?

katılıorm tamamiyle kuzencim sna....
#7 - Şubat 07 2007, 10:59:45
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

saol canm
#8 - Mart 04 2007, 23:34:41
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Ne bilgisii olabilir ki.Bağnaz düşüncede işte.Tarihçi diye geziyor ortalarda.Hiç araştırmışmıdır bir Necdet Adalı'yı?Araştırsa bile onun ideolojisine ters ya o çok bilir ya o yüzden buraya yazar.Yazıkki çok yazık.İmzamdaki sözü sarfeden ne güzel söylemiş.
#9 - Mart 05 2007, 00:15:22
« Son Düzenleme: Mart 05 2007, 00:16:02 Gönderen: Pesim1sTLee »

İşte bizde sana bu konu hakkındaki yetersiz bilginden ötürü söyledik.Elbette düşünceni engellemez.Benim ideolojimdeki insanlar zaten düşünce engeli istemezler.Ama şu var babadan,dededen,çevreden ordan burdan saçma sapan fikirler duyupta yargılayan düşünceleri engelleriz.Bu ülkeyi düşünen bu ülkenin insanlarıdır desteklediklerim.Siz sadece köstekleyin.
#10 - Mart 05 2007, 00:22:29

Ülkücü Hareket'in ilk idam şehidi... Mutlaka idam edilmeden önceki yazdığı mektubunu okumanızı tavsiye ediyorum.  :ühü
#11 - Mayıs 04 2007, 23:45:31
kuzi tennım pkk^^^
Çek, sündür, bırak don lastikleri 1 lira^^^^

bnce bi insan sol görüşlü yada sağ görüşlü diyerek asılmamalı burası demokratik bi ülke ve herkes birbirine saygı göstermeli...bazı arkadaşlarında bahsettği gibi suçsuz insanlarda öldürüldü.bunların neresi doğru insanları sırf  düşüncelerinden dolayı asmak bnce çok yanlış...
çok doğru sölüo bu arkadaş...
#12 - Haziran 16 2007, 15:45:30
King of pop is not dead..!Micheal Jackson is live in his song..!

bence erdal erenin niye idam edildiğini ve de kaç yaşında edildiğini bi öğren ;)
#13 - Haziran 16 2007, 22:50:51

bnce bi insan sol görüşlü yada sağ görüşlü diyerek asılmamalı burası demokratik bi ülke ve herkes birbirine saygı göstermeli...bazı arkadaşlarında bahsettği gibi suçsuz insanlarda öldürüldü.bunların neresi doğru insanları sırf  düşüncelerinden dolayı asmak bnce çok yanlış...
çok doğru sölüo bu arkadaş...
[/quotebencede sonuna kadar doğru,
ama eğer idam edilenler de olmasaydı ülke daha çok bölünüp parçalanacaktı AÇ KÖPEKLERE DE GÜN DOĞACAKTI çoğu kişiyi idam etmek yerine yerinde bir araştırmayla öldürülmesi gereken kişileri öldürselerdi çokiyi olurdu bence ;) o analara _babalara_kardeşlere_sewgililere yazık değilmiydi!!!
#14 - Haziran 16 2007, 22:58:07

maidenhead

katılmamak elde değil..Pesim1sTLee nickli arkadaşada sonuna kadr katıldığımı ayrıca belirteyim..

Erdal eren ve niceleri..ölümler..infaz edilmeyipte işkenceyle edilmişten beter olanlar..bunların hepsini nasıl haklı birer karar olarak görebiliyorlar buraya yazn bazı arkadaşlar şaşırıyorum..biliyorlar mı bilmiyorlar mı bilmiyorum ama hiç bi suçu olmayıpta üzerleirne suç üniforması giydirilip çeşitli damgalar vurulmuş onlarca suçsuz,gencecik düşünen,üreten beyinler gitti 12 eylülde..
  12 eylül sorası emir komuta zinciriyle ülke yönetimini ele alan kuklaların neler yaptıklarını basit bi araştırmayla görmek mümkün..
  Bu ülkeye verdikleri zararın haddi hesabı olmamakla birlikte amaçlarına ulaştıklarınıda üzülerek sölüorum..O günden beri derin bi uykuda bu halk ve gençlik..80 öncesi gençlik ve şimdiki gençlik..Ne kadr farklı değil mi?..
  İdam cezalarının çoğunun hükmüde göstermeliktir..İdeolojileri ve fikirleri bazılarına ters geldiği için asılmıştır çoğu insan ve bunlar buzdağının görünen kısmıdır..
  haklı bulan arkadaşlara sadece  yazık diyeyim..
#15 - Haziran 17 2007, 01:23:50

Ülkücü Hareket'in ilk idam şehidi... Mutlaka idam edilmeden önceki yazdığı mektubunu okumanızı tavsiye ediyorum.  :ühü

Şehit mi?Şehidin manasını bilmiyorsun sanırım.
#16 - Haziran 17 2007, 13:06:08

ftb

Erdal Eren'le alaklı yazılar, okumanızı tavsiye ederim:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=163885
http://www.gencliginsesi.net/modules.php?name=Sections&sop=printpage&artid=30

Suçsuzluğu kanıtlanan (yillar sonra aciklanmis balistik raporlari mevcut, otopsi raporunda da askerin(Zekeriya Önge) Erdal'ın bulunduğu tarafa koşarken sırtından vurulduğu belirlenmiş. temyiz mahkemesi idam kararini "oldurdugune dair yeterli kanit yoktur" gerekcesiyle iki defa bozmuş)bir kişinin(18 yaşında bile değil üstelik) idam edilerek öldürülmesini nasıl haklı bulabiliymektesiniz aklım, hafsalam almıyor, nasıl insansınız yahu diye sorasım geliyor da sonra vazgeçiyorum..
#17 - Haziran 20 2007, 23:00:58

Çok iyi bildiğimi sana garanti edebilirim ;)
#18 - Haziran 21 2007, 20:09:16
kuzi tennım pkk^^^

Çok iyi bildiğimi sana garanti edebilirim ;)
Bilmediği düşünenlerdeniz:S ya da yanlış biliyorsun, bilgilerini yokla ...
#19 - Mayıs 26 2008, 17:16:28
İmza kural dışı.

Yoklamama gerek yok. Görünen köy klavuz ister mi?_
#20 - Haziran 05 2008, 12:14:51
kuzi tennım pkk^^^

Zamanına göre doğru kararlar bence de.
#21 - Haziran 24 2008, 19:59:37

bu yargımaları yapan hakimlerin yanlı karar verdikleri itiraflarında vardır. belgesellerde ki açıklamaları bunlar için yeterli sanırım. önemli olan düşünceleri sebebiyle idam edilmeleri. maraş katliamı gibi olaylarda belli saftakiş insanlar idam edilmemiş idam edilen sosyalistler olmuşlardır.

bu yazım sosyalistleri desteklediğim anlamına gelmiyor. ancak mesele adalet ise herkese eşit uygulanması gerekmiyor mu? evet sosyalistler ayaklandı asıldılar. fakat maraş ve buna benzer bir çok yerde öldürülen alevi veya sosyalist insanların katillerine neden prim verildi?
#22 - Haziran 24 2008, 23:24:56
« Son Düzenleme: Haziran 24 2008, 23:31:42 Gönderen: EternalAutumn »

Zamanına göre doğru kararlar bence de.
Zamanına göre doğru kararsa neden solcu Necdet ADALI sağcı Mustafa PEHLİVANOĞLU asılıyor, eşitlik olsun onu da asalım diye asıldı?Bu mudur doğru karar?
#23 - Haziran 25 2008, 20:03:07
İmza kural dışı.

İnsan öldürülerek bir takım düşüncelerden vazgeçseydi insanlar dünyanın bu boyuta gelmesini kimse bekleyemezdi ,
öyle ki düşünce sisteminini sözde özgür olduğu bir ülkede öze inilmek istendiğinde nefesini kesiyorlar insanların.

her türlüsü yanlış , azalttı mı ?
yo pek hayır.
Artışa bindi hatta ^^
#24 - Şubat 24 2010, 23:02:24
robotları döven kadının dramı.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.