Alternatifim Cafe

Endonezya'yı deprem vurdu..

Discussion started on Haberler

Endonezya'nın Orta Cava eyaletini vuran şiddetli depremde ölü sayısının 2727 olduğu bildirildi. Toplumsal İşler Bakanlığı yetkilisi Sopar Jaya, depremden 12 saat sonra ölü sayısını 2727 olarak verirken, ölen-yaralananlarının üçte ikisinin Bantul bölgesinden olduğunu söyledi.

Endonezya Kızılhaçı yetkilisi Arifin Muhadi, ölü sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, 2900 kişinin yaralandığını söyledi.     Bu arada köylülerin toplu mezarlar kazmaya başladıkları bildiriliyor. Merkez üssü antik Yogyakarta kenti yakınlarında bulunan deprem, 2004'teki tsunamiden sonra Endonezya'nın karşılaştığı en büyük felaket oldu.

AB'den 3 milyon avro

AB, Endonezya'nın Orta Cava eyaletini vuran şiddetli depremde acil ihtiyaçların karşılanması için 3 milyon avro tutarında acil insani yardımda bulunacak. AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Louis Michel, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu ve diğer
yardım kuruluşlarıyla bağlantıya geçildiğini ve ihtiyaç duyulan yardım
malzemesinin sağlanmasına çalışıldığını söyledi.

''Bu trajedinin kurbanlarına yardıma hazırız ve bunun mümkün olan en kısa sürede yapılması gerektiğini biliyoruz'' diyen Michel, 3 milyon avro tutarında bir kaynağın kısa sürede serbest bırakılacağını kaydetti.
#1 - Mayıs 27 2006, 17:39:56
Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret edemeyen insan, yeni okyanuslar keşfedemez....

eslem

Rabbim yardımcıları olsun kardeşlerimizin
#2 - Mayıs 27 2006, 20:15:20

adige_cale60

Yeni!
Endonezya'da son bilanço: 4611 ölü
Endonezya'da dün meydana gelen depremde 4 bin 611 kişi öldü, 20 bin kişi de yaralandı. Ölenler için toplu mezarlar kazılırken, ülke beşik gibi sallanıyor. İşte yürek yakan kareler:

Endonezya'nın Cava adasını vuran depremde ölü sayısı 4 bin 611'e çıktı.

Toplumsal İşler Bakanlığı, daha önce 4285 olarak açıklanan ölü sayısının 4611'e yükseldiğini bildirdi.

Cava adasında dün meydana gelen depremde, en büyük can kaybını Yogyakarta eyaletinin Bantul kasabasının verdiği belirtiliyor. Ölenlerin 2500'e yakınının Bantul'da yaşayanlar olduğu, kasabadaki evlerin yüzde 80'inin yıkıldığı kaydedildi.

Depremde en az 4 bin ev yıkıldı. Yaralı sayısı 20 bin civarında tahmin ediliyor. Bu arada Endonezya hükümeti, uluslararası camiadan yardım istedi.

Hükümet açıklamasında, ''yerel ve merkezi hükümetlerin sırtındaki
yükün hafifletilebilmesi için uluslararası camianın Endonezya'ya yardım elini uzatması'' istendi.

Endonezya'daki deprem, dün sabah, Java Adası'ndaki Yog-Yakarta kentinin 55 kilometre güneyinde, denizin 33 kilometre altında meydana geldi.

Eski sarayların ve tapınakların bulunduğu, pek çok turist için bir cazibe merkezi olan kentte halkın çoğu, depreme uykuda yakalandı.

Köylüler, yaklaşık 4 bin 250 kişinin öldüğü depremin ardından toplu mezarlar kazıyor.

Geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Merapi Yanardağı nedeniyle tahliye edilenler de güvenli olduğu için Yog-Yakarta'ya getirilmişti.

Jeologlar, depremin Merapi Yanardağı'nda büyük bir patlamaya yol açabileceği uyarısında bulundu.

Hastanelerdeki yaralılar artçı deprem korkusuyla dışarıya taşındı.

Depremde hasar gören Yog-Yakarta Havaalanı ulaşıma kapandı. Endonezya Devlet Başkanı, kurtarma çalışmaları için orduyu görevlendirdi.

BU KEZ FİLİPİNLER SALLANDI

Bu arada, Filipinler'in başkenti Manila'nın kuzeyinde Richter ölçeğine göre 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Hong Kong rasathanesinden yapılan açıklamada, depremin merkezinin, başkentin 510 kilometre kuzeyinde Luzon Boğazı'nın güney kesimi olduğu belirtildi. Depremde can ve mal kaybı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

450 ARTÇI SARSINTI OLDU

Endonezya'da dün meydana gelen şiddetli depremden sonra yüzlerce artçı sarsıntının meydana geldiğini bildirildi.

Meteoroloji ve Jeofizik Kurumu yetkilileri, 450 kadar artçı sarsıntının en şiddetlisinin 5,2 büyüklüğünde olduğunu, diğerlerininse 4'ün altında olduğunu söylediler.

Cava adasını vuran 6,2 büyüklüğündeki depremde şimdiye kadar 3.731 kişinin öldüğü açıklandı.

Yardım yağıyor

Cava adasında meydana gelen depremde binlerce kişinin öldüğü Endonezya'ya yardımlar devam ediyor.

Avrupa Birliği, depremin ardından Endonezya'ya acil yardım kararı aldı. Amerika Birleşik Devletleri de bölgeye 2.5 milyon dolar tutarında yardım gönderdi. ABD Dışişleri Bakanı Condeleeza Rice, bölgeye yardımın süreceğini belirtti.

İhtiyaç duyulan yardım malzemesini sağlamaya çalışan Avrupa Birliği, ilk etapta 3 milyon euro tutarında yardım yapacağını açıkladı.

Güney Kore, Endonezya'ya doktorlar ve kurtarma görevlilerinden
oluşan 19 kişilik bir ekip ve ilk etapta acil olarak 100 bin dolar
yardım yaparken, hali hazırda 7 doktor ve hemşire gönderen Japonya,
acil ihtiyaçlar ve maddi yardım göndermeye hazırlanıyor.
    Japon hükümetinin yanı sıra Japonya Kızılhaç'ı kurtarma
çalışmaları için 750 bin avro göndereceğini açıkladı.
    Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, 2 milyon dolar para yardımı
yapılacağını belirterek, felaket bölgesine kurtarma ekipleri ve
gerekli malzemeleri göndereceğini bildirdi.
    35 kişilik sağlık, 45 kişilik kurtarma ekibi ve 3 eğitimli köpek
göndermeye hazırlanan Singapur da acil malzemeler için 50 bin dolar
tahsis etme sözü verdi.
    Malezya 300 uzman, 5 doktor, bir ton gıda, battaniye ve diğer
ihtiyaç malzemeleriyle yardıma katılırken, Avustralya Başbakanı John
Howard gıda, barınma ve sağlık malzemeleri için 3 milyon Avustralya
Doları yardım sözü verdi.
    Yeni Zelanda da ilk etapta 500 bin dolar yardım taahhüt etti ve
gerektiği halde yardımı artıracağını bildirdi.
    Tayland Dışişleri Bakanlığı ise yardım göndermeyi planladığını,
ancak yardımın ayrıntılarına henüz karar verilmediğini belirtti. 
    Daha önce AB, İtalya, Uluslararası Kızılhaç Federasyonu ve Kızılay
dernekleri, İsviçre, BM Dünya Gıda Programı, UNICEF ve Katolik
Kilisesi İtalyan Piskoposları Konferansı yapacağı yardımları
açıklamıştı.

Türk Kızılayı bölgede

Türk Kızılayı Endonezya Ekip Başkanlığı, Endonezya'nın Orta Cava bölgesinde meydana gelen deprem nedeniyle üç uzman personelden kurulu acil durum timini afet bölgesine ihtiyaç tespiti yapmak üzere görevlendirdi.

Kızılay Genel Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Endonezya'da yaşanan tusunami felaketinin ardından hala Banda Açe'de rehabilitasyon çalışmaları yürüten Türk Kızılayı, depremin hemen ardından ihtiyaç tespiti yapmak  için bölgeye yönlendirildi.

Açıklamaya göre, Türk Kızılayı, deprem haberinden hemen sonra Endonezya Kızılhaçı'na taziye mesajını ileterek her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

#3 - Mayıs 28 2006, 21:41:30
« Son Düzenleme: Mayıs 28 2006, 22:08:46 Gönderen: adige_cale60 »

adige_cale60

Endonezya'da olağanüstü hal
Endonezya'da hükümet, Cava Adasını vuran ve 4600'den fazla kişinin öldüğü depremin ardından olağanüstü hal ilan etti. S. Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri 13 milyon dolarlık yardım yapacak.

Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla, kabine toplantısının
ardından, ülkede 3 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi.
Kalla, olağanüstü hal kararının, felaket nedeniyle yerinden olan
yaklaşık 50 bin kişiye yiyecek, tıbbi bakım ve barınak temin etmeyi
amaçladığını kaydetti.

Kalla ayrıca, bir yıl içinde ''yeniden inşa ve rehabilitasyon'' çalışması yapılacağı sözünü verdi.

Öte yandan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Endonezya'ya toplam 13 milyon dolarlık yardımda bulunma kararı aldıkları bildirildi.

Suudi Arabistan basınında yer alan haberlerde, Suudi Arabistan
Kralı Abdullah'ın Endonezya'ya 5 milyon dolarlık acil yardım yapmaya
karar verdiği belirtildi.

Kuna ajansının haberinde, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El
Sabah'ın, ''Kuveyt halkının kardeş Endonezya halkıyla olan dayanışması
çerçevesinde 4 milyon dolarlık yardım kararı aldığı'' kaydedildi.
Wam ajansının haberinde de BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin
Zayed El Nahyan'ın, Endonezya'ya 4 milyon dolarlık yardımda bulunmaya karar verdiği belirtildi.

Bahreyn'in ise Bahreyn Kızılayı yoluyla Endonezya'ya acil yardım göndereceği bildirildi. Bu yardımın miktarı konusunda bilgi verilmedi.

#4 - Mayıs 28 2006, 22:08:29

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.