Alternatifim Cafe

Kitaplar Hakkındaki Yorumlar Ve Tavsiyeler Buraya

Discussion started on Kitap

Goethe # Genç Werther'in Acıları.

Benim kafamdaki edebiyat dünyasının mihenk taşı.
Platonik aşk'ın sembolü.
Anlatılmaz yaşanır , okuyun pişman olmazsınız aksine benden ev adresimi isteyip alnımdan öpmek isteyebilirsiniz.

(:
Bu kitabı sevenler buna bayıldılar;

Kürk Mantolu Madonna ~ Sabahattin Ali.

Burada alıntılar yapmıştık sanırım.Aşkın en lirik anlatımı.
İş bu kitap bir dönüm noktasıdır.Bir devri kapatıp, bir diğerini açandır.
İnsanın ritmini bozan bir kitaptır.Uğruna ağıtlar yakılası, bir ömür yas tutulası bir kitap.
Evet, öyle bir roman işte.Kitaba başladıktan sonra az okuyayımda hiç bitmesin ilkesiyle çevirirsiniz sayfaları aa, sonra bir bakmışın bitmiş.
Bir solukta okunabilecek süperkulade bir eser.Bu kitabı okumak kendimi okumaktı benim için şahsen.Bunu övgü amaçlı söylemiyorum, öyleydi.
Bilhassa erkekler, hele hele yengeç burcu erkekleri özellikle sizlere tavsiyem kitabı okumayın, sonra bir ömür Maria Puder'i arar, deli divane olursunuz.Ama tabikide cinsiyet ayrımı yok elbet, o kategoriye dahil olduğum için öyle buyurdum.
Maria Puder...Maria... Yekpare varlık.Hayat onsuz müptezel.

"İnsanı asıl üzen, onun gerçekle yüz yüze geldiğinde kendi benliğini şimdiye kadar tanıyamamış olmasının farkına varmaktır." denilir ya başka bir kitapta, işte bu durumda budur, böyledir.

Bu fakir yorumdan çok daha fazlasını da hak ediyor da, heyhaat.
(:
#226 - Şubat 07 2010, 02:31:45
« Son Düzenleme: Şubat 07 2010, 12:21:33 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Fade

Ahmet ben de fikirlerimi söyliyim, senin tavsiyenle bu kitabı okumuş biri olarak... Alnından öper miyim bilmiyorum ama, sana bi teşekkür borçlu olduğum kesin. Yazar sürekli bi duygusallık halinde, bu durum bazılarınızı sıkabilir. Pek olay yok, hisler kaleme alınmış daha çok. Onunçün biraz sabır gerektirdiğini söyleyebilirim bu kitabın. Bi de herkesin okuyamayacağını. Kimi cümleler sıradan görünebilir ama, duygusallığı hissedebilmek önemli. Bu yüzden herkes okuyamaz diyorum. Neyse, sağol dost. :)

-Bkz: Genç Werther'in Acıları.-

#227 - Şubat 09 2010, 17:23:17

Stephanie Meyer<Göçebe.
Kitaba ilk başladığınız da pek anlamıyorsunuz, sıkılıyorsunuz haliyle ama devamın da olayları yavaş yavaş anlamaya başlıyorsunuz ve kitabı elinizden bırakmaya kıyamıyorsunuz :okey Heyecan, gerilim, sevgi, kuşku dolu bir kitap. Tavsiye edilir acizane :okey
#228 - Şubat 09 2010, 17:41:56
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

Anna Karenina ~ Tolstoy.

Çok sesli, çok zengin roman.
Bir roman demiyorum çünkü kesinlikle bir romandan daha fazlası.İçinde ayrı bir dünya var, okurken bir kitap okumuş olmaktan ziyade 19. yüzyıl rus sosyetesine, ekabir takımına, köy hayatına tanık olunuyor.
Yani kitabı okumaktan ziyade kitaba dahil olunuyor.Ana karakter niteliğinde yedi kişi var.
Romanlardan filmler devşirilir, benzetilir ya hep işte bu roman aksine bir kült film değil de sürerliliği olan ve sıkmayan bir dizi niteliğinde.
Alıntı
“Anna Karenina benim okuduğum en mükemmel, en kusursuz, en derin ve en zengin roman. Tolstoy’un her şeyi gören, herkesin hakkını veren, hiçbir ışığı, hareketi, ruhsal dalgalanmayı, şüpheyi, gölgeyi kaçırmayan, inanılmayacak kadar dikkatli, açık, kesin ve zekice bakışı, bu romanın sayfaları çevirdikçe okura, “evet, hayat böyle bir şey!” dedirtir. Yarıştan önceki bir atın diriliğini, mutsuz bir bürokratın yavaş yavaş düştüğü yalnızlığı, bir kadın kahramanının üst dudağını, bir büyük ailedeki dalgalanmaları, hep birlikte yaşanan hayatlar içinde tek tek insanların inanılmaz ve hayattan da gerçek kişisel özelliklerini Tolstoy mucizeye varan bir edebi yetenek, hoşgörü ve sanatla önümüze seriverir. Roman sanatı konusunda eğitim için okunacak, defalarca okunacak ilk roman Anna Karenina’dır. Nabokov’un bu büyük roman hakkındaki sonsözü ise Tolstoy’un mirasçısı bir başka büyük yazarın edebiyat, roman ve hayat konusunda vazgeçilmez bir dersi niteliğinde.”
İletişim Yayınları, arka kapak yazısı.Bu arada İletişim Yayınların'dan alınması tavsiye edilir de 29 liradır fiyatı. (:

---
Bu arada rica ederim Fade.Yanlız birkaç noktayı belirtmem gerekiyor.
O kısmını sana ithafen yazmadım zaten,hayranlık belirtisi idi, öpme bencede yani. :) Ve ayrıca kitap romantizm akımının bir örneği, haliyle melankolik bir anlatım olması da tabiidir.Bizim gibi birçok sıradan insanın da anlayabileceği kapasitede bir kitap.
Yani yanlış anlama tabi, benim nacizane görüşüm.Teşekkürler ayrıca.
Saygılar.
#229 - Şubat 09 2010, 21:03:08
« Son Düzenleme: Şubat 09 2010, 21:19:14 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Fade

-Bu anlayış melankoliye olan yatkınlığımızla da bağlantılı olabilir tabii, neyse.-

"Aşk" hakkında bi önyargı oluşmuştu kafamda, herkesin elinde gördüğümden olsa gerek. Ne var bu kadar diyodum, ne yokmuş ki. Kitaptaki kırk kuraldan bazıları altın niteliğinde. Karakterler çoğaldıkça heyecanlanıyorum. Bunlar ilk izlenimler, kitap insanı içine alıyo. Film izlermiş gibi keyif alıyorum. Bitirdiğimde içime sinerse diğer kitaplarını da okurum sanırım Elif Şafak'ın. :) Bittiğinde ekleme yaparım buraya. Umarım son sayfalara göz atma gafletine düşmem. :D Okuyan varsa yazsın bişeyler, merak ettim şimdi. Kamer'in elinde görmüştüm sanki ama, okudu mu bilmiyorum. :)
#230 - Şubat 10 2010, 18:28:31

Öhöm, eğer bi yerlerde Katre-i Matem'le kesişirse yolunuz derim ki hiç tereddütsüz, gözünüz kapalı alın. İskender Pala olması sizi yanıltmasın kitabın öyküsü çok çok başka. Başlayayım madem.

İskender Pala gittiği bi yerde Eski Kitaplar Müzayedesi'ne tevafuk ediyor. Kaçırmıyor tabi ki, iyi ki de kaçırmıyor. Tellal bi kitaba sıra geldiğinde içindeki seçme divanları falan anlatmaya başlıyor. İskender Pala'nın da şair zevki çok hoşuna gidiyor ve alıyor kitabı. Yazarı belli değil. Osmanlı zamanında yaşamış, kitap el yazması ve sadece 1 tane. Bulamamışlar kim olduğunu. 1 cinayet anlatılıyor ve 66 soruyla. Ama o süper hiper dediğimiz Hollywood entrikaları halt etmiş. İskender Pala sadece Latin harflerine çeviriyor kitabı. Olaylar tamamen gerçek ekleme çıkarma yapılmamış çevrilirken. Yazan kişi en başta "devletin sırlarını ifşa etmek bu yaptığım, halk içindeki itibarım zedelenir ve can güvenliğim tehlikeye girer" gibi şeyler yazmış.

Velhasılı kelam, henüz ortalarındayım ama her kelimesini beynime kaydedebilecek olsam yapardım. Zaten onu deniyorum sindire sindire okuyarak. Hele o derkenarlar. Bunları da burda anlatmış olayım madem. -_-
#231 - Mart 05 2010, 21:52:26
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Zeitgeist

Benimki biraz alakasız olacak ama klasik okumak istiyorsanız İletişim Yayınları'ndan şaşmayın. Biraz tuzludur ama çok iyidir.
#232 - Mart 05 2010, 22:02:59

İkiz Bedenler-Tess Gerritsen
Mükemmel bir kurgu...
#233 - Mart 12 2010, 21:53:26
Dört işlemden ibaret,parmak hesabıyla bütün hayatım
Eksildikçe saatler ömrümden artıyor gelecek telaşım...

Bir müddet feminist takılmak isterseniz Sadakat'i öneririm İnci Aral'dan. Yanlış anlaşılmasın fakat, konusu öyle değil kitabın. Okursanız anlarsınız hem, anlatamam öyle uzun uzadıya.

İsrail-Filistin ilişkilerine roman olanaklarında bakmak isterseniz de Limon Ağacı'nı öneririm.

Okurken bir kelimeden bin anlam çıkarmak istiyorsanız Or.spu Kırmızı'sı iyidir Umay'ın.
#234 - Mart 12 2010, 22:30:18
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Fade

Edb. Hocamız özellikle erkekler okusun demişti Kürk Mantolu Madonna'yı, katılıyorum hocama. Daha kaç kitapta böyle yaralanıcam çok merak ediyorum.
#235 - Nisan 20 2010, 16:03:53

Gece Evi serisini okuyan var mi?
#236 - Mayıs 31 2010, 16:30:44

Ben okudum B.J.
Edit: yorum da yazcam dur. Akici falan baslarda eglenceli. kitabin ilk yarisinda onceki kitaplari anlatmasi haric. Fakat bence fazlaca uzatilmis bir seri. Okunacak daha guzel kitaplar mevcut. Oyle vakit gecirmelik okunabilir. Ayrica alacakaranlik serisinden cok daha iyi oldugunu soyleyeyim sana.
#237 - Haziran 03 2010, 19:48:01
« Son Düzenleme: Haziran 03 2010, 19:55:24 Gönderen: Valérie »

David Nicholl-Bir Gün okuyan var mı,nasıl bir kitap?
#238 - Temmuz 05 2010, 20:15:40
Dört işlemden ibaret,parmak hesabıyla bütün hayatım
Eksildikçe saatler ömrümden artıyor gelecek telaşım...

Ben bugün onu bir ucuza gör. Ama vazgeç alma. Tüh öyleyse, yarına. Fakat niçin bir önyargı var İskender Pala'ya karşı? Hem L&M'sini okuyun mümkünse, enfes.

Katre-i Matem güzel elbette. Ama daha öncesinde , Babilde ölüm İstanbulda aşk'ı öneriyorum. Ki üç beş eksik gediği , fazlası gözardı edilirse güzel bir eser.
#239 - Temmuz 06 2010, 17:05:33

Ayşe Kulin'in kitaplarını tavsiye ederim. Çok sade ve akıcı bir dili var. Saatlerce durmadan okusanız dahi hiç yormuyor.
#240 - Temmuz 23 2010, 19:54:47
(=

Dublörün Dilemması. Tavsiye üzerine merak duyduğum, birkaç yorum üzerine okuyup hayran kaldığım bir kitap. Özellikle Nuh Tufan bölümündeki cümleler, kullanılan kelimeler, alaycı üslup fazlasıyla güzeldi. Benim gibi merak edenler varsa mutlaka öneririm.

#241 - Temmuz 30 2010, 00:46:18
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Hevai

Grange-Kızıl Nehirler

Birbiriyle alakasız iki polisin soruşturmasını bir olayın etrafında birleştiriyor. Sürükleyici,kitabı elinden bırakmak istemiyorsun.
#242 - Ağustos 06 2010, 17:26:16

kitapyurdu hakkında bilgisi olan var mı?
#243 - Ağustos 15 2010, 18:34:30
Başım dönsün, her şey dönsün, salla beni dünyam dönsün gönül salıncağında. :)

David Nicholl-Bir Gün okuyan var mı,nasıl bir kitap?

Sürükleyici güzel bi kitap. Filmi de çekiliyomuş 2011de vizyonda olacağı söyleniyo.
Bakmak istersen eğer;
http://www.sinemalar.com/film/84780/One-Day/
#244 - Ağustos 15 2010, 19:05:02
Karyolama oturup kendime bir içki koydum. Kapımı açık bırakmıştım. Şehrin gürültüsüyle beraber ay ışığı sızıyordu odama: müzik dolapları, otomobiller, küfürler, köpek havlamaları,radyolar... Hep beraberdik, aynı b*k çukurunun içindeydik hepimiz. Kaçış yoktu. Zamanı geldiğinde sifonumuz çekilecekti.

Charles Bukowski

arsenik

Ben okudum ama çok oluyor okuyalı. Yardımcı olabilirsem olurum. :ç
#245 - Ağustos 19 2010, 15:54:56

Simyacı'yı okuyan beri gelsin ?
mükemmel kitap başyapıt vs vs ne ararsan var tavsiyedir
#246 - Ağustos 19 2010, 16:59:08
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

rica ederim pişman olmayacaksın  ;)
#247 - Ağustos 19 2010, 17:13:51
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Behruz Dijurian ' ın Kız kulesi adlı kitabını mutlaka okuyun, beğeneceğinize eminim, beğenmezsenizde görme ve işitme engellilerine yardımınız dokunur :-)
#248 - Ekim 09 2010, 20:01:07
« Son Düzenleme: Ekim 09 2010, 20:04:49 Gönderen: muhayyiLe »
Sevdiğim
Önce kemir bu tel örgüleri gövdemden
Geç derimin altındaki tehlikeleri
Yürek kızgın bir kuma devrilmeden
Yokla beni
abdurrahmancahitzarifoğlu

Ahmet Altan
Aldatmak

Bu kitabı okuyan her kadın, kendini kahramanın yerine koyacak, kendine "ben olsam engel olabilir miydim?" sorusunu soracak ve yine kendine net bir cevap veremediğini görünce oturup kendi yenilgisine ağlayacaktır.
#249 - Ekim 14 2010, 18:56:24
Sen beni değil, benim üzerimden kendini seviyorsun.

Danielle Trussoni - Asi Melekler Korkutucu derecede yaratıcı bir kutsal gerilim. Detaya giren kurgulardan sıkılmadan kitap okuyabilenler için tavsiye ederim.
Suzanne Collins - Açlık Oyunları (devamında da Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş) Serinin üç kitabını da bitirmeden elimden bırakamadım. İnanılmaz akıcı ve kitabın baş karakteri Katniss, son zamanlarda okuduğumuz pek çok fantastik kitap kahramanı genç kızdan daha iyi.
#250 - Ekim 19 2010, 12:34:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.