Alternatifim Cafe

Atatürk'ün silah arkadaşlarını kim unutturuyor?

Discussion started on Atatürk Köşesi

Atatürk'ün silah arkadaşlarını kim unutturuyor?

İSMET İnönü'nün torunlarından CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Devlet Bakanımız Beşir Atalay'a bir soru önergesi vermiş. Gülsün Bilgehan diyor ki: 'Atatürk'ün silah ve dava arkadaşı, Lozan Antlaşması'nın mimarı, İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü, son iki yıldan beri neden TRT kanallarında anılmıyor? TRT'nin İnönü'nün ölüm tarihinden itibaren 30 yıldır sürdürdüğü yayın anlayışında bir değişiklik mi olmuştur?'

Ben Gülsün Bilgehan'ı hiç görmedim; tanımadım. Yalnız onun, Özden İnönü- Metin Toker çiftinin kızları olduğunu biliyorum. Eğer Gülsün Bilgehan'ı tanımış olsaydım ona telefon açarak derdim ki:

- Hanımefendi! Atatürk'ün silah ve dava arkadaşı olan eski başbakanlarımızdan ve cumhurbaşkanlarımızdan dedeniz İsmet İnönü'nün, iki yıldan beri TRT mikrofonlarına ve ekranlarına getirilmemesinden çok haklı olarak şikayet ediyorsunuz. Fakat lütfen biraz insaf buyurun. Atatürk'ün silah ve dava arkadaşı sadece İsmet İnönü müdür? Yani Atatürk, Milli Mücadele'ye başladığında, 1918-1923 yılları arasında, yanında sadece İsmet İnönü mü vardı? Bir parça tarih okuyanlar veya tarih okumasalar bile, bir parça akıl ve insaf sahibi olanlar kabul ederler ki, Milli Mücadelemiz, yürekli, vatansever bir kadro tarafından yürütülmüştür. Sanıyorum ki buna sizin de itirazınız olmaz. Peki lütfen söyler misiniz bana, siz mesela 30 yıldan beri, radyolarımızda ve televizyonlarımızda, yirmi değil, onbeş değil, on değil, beş değil, Atatürk'ün üç silah ve dava arkadaşının daha anıldığını, onlarla ilgili bir program yapıldığını gördünüz mü, duydunuz mu, okudunuz mu? Sizin, Devlet Bakanımız Beşir Atalay'a evvel emirde böyle bir soru sormanız gerekirdi. Sormadınız. Soramazsınız! Çünkü bilirsiniz ki, böyle bir soru sorduğunuz taktirde, birtakım etkili ve yetkili kişiler ve kuruluşlar tarafından Atatürk düşmanlığıyla itham edilirsiniz. 'Canım olur mu böyle şey?' demeyin. İşte Meclis, işte Beşir Atalay, işte sizin kalem tutan eliniz. Yazınız ve sorunuz bakalım! Hanımefendi biliyor musunuz bir İngiliz yazarının belirttiği gibi, 'Milletler kahramanlarıyla yaşarlar. Milletlere şekil veren kahramanlardır ve kahramanların yaşı yoktur.'
#1 - Mayıs 13 2006, 18:03:04

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.