Alternatifim Cafe

Aile benzerliği

Discussion started on Felsefe

Aile benzerliği:

Ludwig Wittgenstein'ın geç dönem felsefesinde kullandığı önemli bir analoji olup kelimelerinin anlamları üzerine nasıl düşündüğümüzü açığa kavuşturmak için kullanılmıştır.
Wittgenstein, ilk eseri Tractatus Logico-Philosophicus'ta dil ve dünya arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışmış ve önermelerin gerçeğin resimleri oldukları sonucuna varmıştır. Önermelerin sadece gerçeği temsil ettikleri zaman anlamlı olabildiklerini söylemiş ve onları belli konuların resimleri olarak görmüştür. Bu teori sayesinde o ana kadar birçok filozofun konuştuğu konuların anlamsız ve gereksiz kılınmış olmasına rağmen daha sonraki döneminde insan dillerinin bulanıklılığı nedeniyle bu fikir konusunda şüphelere kapılmıştır. Bir kelime bir çok değişik anlama gelebildiği için, günlük yaşamda anlamı pek çok kez bağlamdan çıkarırız. Bu sebepten her ne kadar kelimeleri nesnelere, fikirlere, duygulara, vs. yapıştırdığımız etiketler gibi görsek de bu Wittgenstein'a göre hatalı bir görüş olup kelimenin anlamının toplandığı tek bir merkez arama eğiliminden kaynaklanmaktadır. Asıl anlamı bulmak için karmaşık bir benzerlikler ağında dolaşmak gerekmektedir.

#1 - Mayıs 13 2006, 16:10:31
Alıntı yapılan: Wiiliam Shakespeare
love all
trust a few
do wrong to none

harby felsefik bi yaklaşım :muhah
#2 - Mayıs 13 2006, 22:35:08

Aile benzerliği:

Ludwig Wittgenstein'ın geç dönem felsefesinde kullandığı önemli bir analoji olup kelimelerinin anlamları üzerine nasıl düşündüğümüzü açığa kavuşturmak için kullanılmıştır.
Wittgenstein, ilk eseri Tractatus Logico-Philosophicus'ta dil ve dünya arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışmış ve önermelerin gerçeğin resimleri oldukları sonucuna varmıştır. Önermelerin sadece gerçeği temsil ettikleri zaman anlamlı olabildiklerini söylemiş ve onları belli konuların resimleri olarak görmüştür. Bu teori sayesinde o ana kadar birçok filozofun konuştuğu konuların anlamsız ve gereksiz kılınmış olmasına rağmen daha sonraki döneminde insan dillerinin bulanıklılığı nedeniyle bu fikir konusunda şüphelere kapılmıştır. Bir kelime bir çok değişik anlama gelebildiği için, günlük yaşamda anlamı pek çok kez bağlamdan çıkarırız. Bu sebepten her ne kadar kelimeleri nesnelere, fikirlere, duygulara, vs. yapıştırdığımız etiketler gibi görsek de bu Wittgenstein'a göre hatalı bir görüş olup kelimenin anlamının toplandığı tek bir merkez arama eğiliminden kaynaklanmaktadır. Asıl anlamı bulmak için karmaşık bir benzerlikler ağında dolaşmak gerekmektedir.

aile benzerliğindeki bi analojiden nasılbi genellemeye varabiliriz :alala :alala

''Önermelerin sadece gerçeği temsil ettikleri zaman anlamlı olabildiklerini söylemiş ve onları belli konuların resimleri olarak görmüştür'' burda da bahsedildiği gibi önerme gerçeği yani kendini açıklarsa anlamlı olur...
#3 - Mayıs 13 2006, 23:16:09

Haklisin Ozzy...

Ve ayni zamanda sadece bir kelimeyi bir nesneye baslamak da yanlistir, cünkü o kelimeyi söylemekle karsimizdakinin müsahhas olarak neyi kastettigini anlayabilmek icin cümlenin tamamini duymak gerekir;
Yani ben ekran dedigim zaman bu bilgisayarin ekrani da olabilir televizyonun da, yada deniz dedigimde deniz de olabilir, Deniz isimli bir insan da olabilir (bu örnekleri verdim, cünkü su an aklima iki anlamli bir kelime gelmiyor maalesef :muhah)...

Dogru mu anlamisim sizce?  :alala
#4 - Mayıs 13 2006, 23:39:54
love all
trust a few
do wrong to none

bence örnekler doğru değil aile benzerliğinin örnekleri yani analojideki örnekleri olgulardan meydana gelir bu yüzden ekran veya deniz... vb ifadelerle örneklendiremeyiz
#5 - Mayıs 14 2006, 19:09:55
« Son Düzenleme: Mayıs 14 2006, 19:11:23 Gönderen: ozzy »

Aslinda haklisin yaw, ama Valla gelmedi aklima hicbir kelime :alala :sizo :sizo

Senin aklina gelen var mi?  :))
#6 - Mayıs 14 2006, 19:22:18
love all
trust a few
do wrong to none

aile benzerliğiyle ilgili basit bi analoji kurmak gerekirse annesi ve babası çalışan bi çocuğun derslerinde başarısızlık göstermesi diyer çalışan ebebeyinlerin çocuklarında da görünmesi bi analojidir umarım yararlı olur :))
#7 - Mayıs 14 2006, 19:29:12

aile benzerliğiyle ilgili basit bi analoji kurmak gerekirse annesi ve babası çalışan bi çocuğun derslerinde başarısızlık göstermesi diyer çalışan ebebeyinlerin çocuklarında da görünmesi bi analojidir umarım yararlı olur :))

Bence bu analoji değildir....daha başka bişey....ama analoji değil bence.... :cicek :cicek :cicek

peki nedenini açıklayabilirmisin?
#8 - Mayıs 14 2006, 19:47:22

Ben örnek olaraktan homonym'leri kastetmistim, yani bir kelimenin birden fazla anlaminin olmasini ve nedense aklima Türkce hic örnek gelmedi.

Ama mesela Almanca'da Steuer kelimesi hem vergi hem de direksiyon anlamina geliyor...

"Bir kelime bir çok değişik anlama gelebildiği için, günlük yaşamda anlamı pek çok kez bağlamdan çıkarırız. Bu sebepten her ne kadar kelimeleri nesnelere, fikirlere, duygulara, vs. yapıştırdığımız etiketler gibi görsek de bu Wittgenstein'a göre hatalı bir görüş olup..."
#9 - Mayıs 14 2006, 20:01:05
love all
trust a few
do wrong to none

Ben örnek olaraktan homonym'leri kastetmistim, yani bir kelimenin birden fazla anlaminin olmasini ve nedense aklima Türkce hic örnek gelmedi.

Ama mesela Almanca'da Steuer kelimesi hem vergi hem de direksiyon anlamina geliyor...

"Bir kelime bir çok değişik anlama gelebildiği için, günlük yaşamda anlamı pek çok kez bağlamdan çıkarırız. Bu sebepten her ne kadar kelimeleri nesnelere, fikirlere, duygulara, vs. yapıştırdığımız etiketler gibi görsek de bu Wittgenstein'a göre hatalı bir görüş olup..."

o zaman ben konuyu anlıyamadım biraz daha açarmısın aile benzerliğiyle sözcüklerin ilişkisini :cicek
#10 - Mayıs 14 2006, 22:56:48

Çünkü her ailede anolojü ye rastlanmıyo...bir ailede senin dediğin gibi olurken...diğer bir ailede tam tersi oluyo...bence bu bir analoji değildir.. :cicek

evet doğru sana katılıyorum ama örnekleri daha kişiselleştirmedim bilen anlamıştır benim neyi kastettiğimi zaten :)) :okey
#11 - Mayıs 14 2006, 22:58:28

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.