Alternatifim Cafe

Türkiye Sevdalýlarý

Discussion started on Fan Club & Birlikler

yanlýþ anlaþýlmazsa birþey sormak istiyorum..ilk sayfada ''türk olan ve bundan gurur duyanlar üye olabilir'' gibisinden birþey yazýlmýþ..türk olmayanlar da türkiyeyi sevemez mi??(lütfen ters cevapler gelmesin rica ediyorum sadece merakýmdan sordum)
#276 - Haziran 10 2006, 23:57:37

Fenerli-Cadi

yanlýþ anlaþýlmazsa birþey sormak istiyorum..ilk sayfada ''türk olan ve bundan gurur duyanlar üye olabilir'' gibisinden birþey yazýlmýþ..türk olmayanlar da türkiyeyi sevemez mi??(lütfen ters cevapler gelmesin rica ediyorum sadece merakýmdan sordum)

türk olmayanda sevebilir ama burasi bi türk forumu.. yabanci birinin isi olmaz galiba burda.. :alala ve ayrica Yalnizca TÜRKLER icin bu fan club... ( yani galiba :4 )
#277 - Haziran 11 2006, 00:04:59

ya nazancým ne demek burasý bir türk forumu burda yabancýlarýn iþi olmaz...çok ayýp yani..o zaman üye olanlara milleti sorulsun ve türk deðilse üye olamasýn..
#278 - Haziran 11 2006, 00:06:44

Fenerli-Cadi

yok sen beni yanlis anladin yani herhalde isi olmaz demek istedim..  :Ç

üye olsunlar... türkce anliyolarsa.. :4
#279 - Haziran 11 2006, 00:08:25

ya sen benim dediðimi anlamadýn neyse..aslýnda benim sorum bahayaydý..
#280 - Haziran 11 2006, 00:10:07

Fenerli-Cadi

O cvp yetkisini bna verdi..  ( dimi baha.. :4 )

yok yaff o cvp vermiince ben seetim kusura bakma... :öff
#281 - Haziran 11 2006, 00:22:08

ülkesini,vatanýný karþýlýksýz seven..
bu yola baþ koymuþ tüm kardeþlerimi bu baþlýk altýnda görmekten büyük mutluluk duyarým

pois bu cümle senin sorunun cevabýný veriyor sanýrým..

Türk olan ve bundan gurur duyanlar üye olabilir tabi ki..

zaten bu ülke sýnýrlarý içinde yaþayan,her vatandaþýmýz Türktür.
tekrar söylüyorum...Ne mutlu Türk olana deðil, ne mutlu Türküm diyene!!!

ülkesinin çýkarlarý kendisi için her zaman ön planda yer alan arkadaþlarýmýzý bekliyoruz!
#282 - Haziran 11 2006, 11:44:26
ѕuѕмαк wєяiLмєsi єη güç cєwαρтýя.
çoк кoηu$αη кoLαy oLαηdýя.
susтuм вєη, iѕтєyєη кoηu$ѕuη. . .

bende üye olmak istitorum

ekledim senide kardeþim..hoþgeldin aramýza.. :)

snde h.g :hih

T Ü R K I Y E  yazisina yorum yokmu.. :hih beendine sevindim :P

h.b cnm.. :)
gerçekten güselmiþ yazý..sabah sabah farkedememiþim.. :okey
aferim lan sana.. :4
#283 - Haziran 11 2006, 11:50:19

ÇOK SAOL HOÞ BULDUK
BU VATANA CAN FEDA
#284 - Haziran 11 2006, 21:44:04

Fenerli-Cadi

h.b cnm.. :)
gerçekten güselmiþ yazý..sabah sabah farkedememiþim.. :okey
aferim lan sana.. :4

:hih saol lan :P (6)

ÇOK SAOL HOÞ BULDUK
BU VATANA CAN FEDA

:Ç bahaya demistm bn ama neyse snde h.g  (6)
#285 - Haziran 11 2006, 21:47:54

KUSURA BAKMA BENÝM ALINTM OLDUÐU ÝÇÝN OLMUÞTUR
#286 - Haziran 12 2006, 12:09:44

--------------------------------------------------------------------------------

Geçen gün bilgisayarcýya gittim. Buram buram yozlaþma kokuyor tabi dillerde. Adam (hatta adam demeye dilim zor varýyor) bana þu cümleyi kurdu: “- Efendim siz deneyin çalýþmazsa çeync (ecnebicesi CHANGE yani biz Türklerin dilinde deðiþim) ederiz…” Yuh dedim adama sonra sordum “- Çeync ne demek?!!!” bir alevlenmiþim ki sormayýn.
Bu emperyalizm ülkemize nerden girdi sizce? Ben öyle düþünüyorum ki; bunun kökü dile kadar dayanýyor. Nasýl mý? Kýsaca anlatmaya çalýþayým.
Konfiçyus denen zat demiþtir ki; “Eðer bir milletin kültürünü deðiþtirmek istiyorsanýz önce dilinden baþlayýnýz…” Þimdi bu sözü kendimize nasýl yoralým. Benim düþünceme göre de (ki her zaman savunabilirim) kültür emperyalizmi önce dilde baþlýyor. Dilin deðiþimi önce cümleden daha küçük ve Türkçe’nin özü olan kelime ile sonrada cümle yapýsýnýn bozulmasýyla baþlýyor. Tabi bu tezimizi örneklerle saðlamlaþtýrmaya ve anlaþýlýrlaþtýrmaya çalýþalým.
Mesela; “flört” kelimesi ne demek?
Bu kelimenin Türkçe karþýlýðýna bir göz gezdirelim; “el ele dolaþmak”, “sokak ortasýnda öpüþmek”, “çýkmak (bu sonradan uyduruldu)”… Peki, bir düþünecek olursak bu kelime olmadan bizim ülkemizde böyle bir þey var mýydý? Tamam kabul ediyorum bir þey yapýlýr sonradan isim konulur ama iþ kültüre gelince önce isim geliyor sonra ise yaþanýyor.
Bir örnek daha vereyim.
“Depresyon” kelimesi birkaç sanatçý tarafýndan kullanýlýp kadýn yayýnlarýyla gündeme getirildi ve dilimize yerleþti. Asýl anlamý “sýkýntý” ama “sýkýntý” kelimesi tam olarak karþýlamýyor çünkü ülkemizde sýkýntýyý yaþama anlayýþý deðil sýkýntýdan kurtulma anlayýþý var. Bu kelimenin dilimize girmesiyle “uzun süreli bir sýkýntý”,”bu sýkýntýyý her þeye yorma” “karamsarlýk” gibi anlayýþ hakim oldu genç kýzlarýmýzda, bacýlarýmýzda ve delikanlýlarýmýzda.
Gelelim “teknoloji”ye… bize yani Türk Diline ve Kültürüne en büyük darbeyi vuran bir kavramdýr bu. Burada hazýr yeri gelmiþken mühendis arkadaþlara sesleniyorum “- Bir alet bulun, adýný Türkçe koyun ve bunu dünyaya yayýn hatta siz uðraþmayýn o kendiliðinden yayýlýr. Öyle mühendisim diye kasýlmak yok. Görevinizi yapýn!” Neyse biz konumuza dönelim; adamlar bir þeyler icat edip adýný kendi dilinden koyuyor (örn: CHÝP= çip, TELEPHONE= telefon, CAMERA= kamera…) ve bu aletler yayýldýkça doðal olarak dili de yayýlmýþ oluyor. Ben mühendis deðilim; bir alet icat edemem, o aleti kulanmamazlýk da edemem o halde yapacaðým iþ onlara Türkçe karþýlýk bulmak.
Bulduðum bazý kelimeler var ve bu kelimeleri elimden geldiðince yaymaya çalýþýyorum ama daha öncesinde söylemek istediðim bir þey daha var: ben Ýzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eðitim Fak. Türkçe Eðitimi Öðretmenliði’nde okuyorum. Bu bulduðum kelimeleri hocalarýma ve arkadaþlarýma ilk söylediðimde önce takdir ettiler ama sonra nedendir bilinmez garipsediler. Fakat ben ýsrarla devam ettikçe onlarda kullanmaya baþladýlar.( kýsaca bir hesapla; bunu on arkadaþýma alýþtýrdýysam her birinin kýrk öðrencisi olduðunu düþünürsek bu kelimeler dört yüz öðrenciye öðretilmiþ olur) Þimdi ise biz bu Türkçe kelimelere o kadar alýþtýk ki yabancý adýný kullanýnca garipsiyoruz.
Gelelim kelimelere:

Ýngilizce Türkçe

CD TB (Taþýnabilir Belleti)
VCD TBÇ(Taþýnabilir Belleti Çalar)
Disket KB(Küçük Belleti)
USB BAT(Bilgi Aktarým Takacý)
Hard Disk Yerel Bellek

Kelimeler bunlar. Ben elimden geldiðince her tür yabancý kelimeye Türkçe isim bulmaya çalýþýyorum. Öncelikle hiç kuþkunuz olmasýn birden aklýma gelmedi bu kelimeler; eklerini ve köklerini araþtýrýp koydum bu isimleri. Bu kelimeleri kullanýnca gülenlere ya da kullanmamakta inat edenlere bir sözümle yazýmý bitirmek istiyorum;

“Kendi özüne, milletine ve diline gülen insanlardan utanýyorum ve onlara acýyorum…”

Yaradan Yar ve Yardýmcýmýz olsun arkadaþlar….

NOT: Belki bu yazýyla daha çok yerde karþýlaþacaksýnýz. Bu ingilizce kelimeler dilimizden atýlasýya kadar pes etmek yok. Türk tarihinde hiçbir zaman PES etmemiþtir.
Veli AKÝSTÝ
Ýzmir,2006
#287 - Haziran 14 2006, 14:16:53
« Son Düzenleme: Haziran 14 2006, 14:19:12 Gönderen: OSK! »

çok güzel ve hassas bir konuya deðinmiþsin, zaten bu konuda dikkatliyim ama daha dikkatli olmaya çalýþacaðým :cicek
#288 - Haziran 14 2006, 16:06:11
(=

efet önemli bi konuya deðinmiþin..çok haklýsýn!
bir caddede yürürken bile türkçe dükkan ismi görmek zor nerdeyse!
seninde bahsettiðin gibi bi çok yabancý kelime de türkçemizi istila etmiþ durumda zaten;

bu konuya hayatýný adamýþ prof. dr. Oktay Sinanoðlu'nun kitaplarýný okumanýzý tavsiye ederim!
#289 - Haziran 14 2006, 17:22:56

þimdi türk dil kurumu bi uygulama baþlatmýþ tam olarak bilmiyorum ama esnaflar için. iþ yerinin ismi yabancý olupta türkçe olarak deðiþtirenler için bi ödül konmuþ lütfen bunu tanýdýðýnýz esnaflar arasýnda yayýn ve bizde böylece bu güzel ülkenin refaha ve tam baðýmsýzlýða ulaþmasý için bi katkýda bulunalým(bu arada bu devletin tam olarak baðýmsýz olduðunu düþünmiyorum).

bu söylediklerimi dikkate almanýzý rica ediyorum.
 :okey
desteklerinizi bekliyorum arkadaþlar
#290 - Haziran 15 2006, 12:42:45
« Son Düzenleme: Haziran 15 2006, 12:44:05 Gönderen: OSK! »

doðru düþünüyosun..ülke tam baðýmsýz deðil tabi ki..
bi kere ekonomi ýmf ye baðlý!
stratejik önemi olan ( baþta telekom gibi ) yerler yabancýlarýn elinde!
ab nin kölesi olmuþun!
amerika patronun haline gelmiþ!
iç karýþýklýklara son noktayý koyamýyosun!
pkk terör örgütünü destekleyen ülkelere aðýrlýðýný koyamýyosun!
baþbakanýn milli görüþ gömleðini en baþta çýkartmýþ zaten..bunu kendisi söylüyo!
toprak satýþlarýna dur diyomusun..aksine devamlýlýðný saðlýyosun!
..
..

say say bitmez..
baþýmýzdakiler ülkesinin onurunu düþünmediði sürece daha tam baðýmsýz olmamamýza çok var sanýrým;
ama bizi bu duruma getirenler tek tek hesabýný verecekler..
þu an divan_ý harpte yargýlananlar olduðu gibi,
bi 5 seneye kadar da geri kalanlar oraya hesap vermeye geçecekler!!!

her ihanetin bir bedeli vardýr.
#291 - Haziran 15 2006, 13:54:42

baha kardeþim çok doðru diyorsun ama milletimiz böyle duyarsýz oldukça bu söylediklerini gerçeklaþtirmek biraz zor
bunun için bizim yapabileceðimiz tek ve en önemli þey millete bunlarý anlatmak böyle yaptýðýmýz sürece ancak gerçekleþtirebiliriz bu söylediklerimizi
iþ büyüklerimizden çok bize düþüyor büyüklerimiz derken devlat bakanlarýný kastediyorum onlar bu baðýmsýzlýðý kendi baþlarýna saðlayamazlar ancak biz onlara yardým edersek olur böyleb þeyler
#292 - Haziran 15 2006, 17:35:51

http://www.onlar.net/

birinin bunlara dur demesi lazým arkadaþlar yarýn bu görüntüleri canlý olarak görmek zorunda kalabiliriz
onlar bunu haketmedi bir hiç uðruna periþan oluyorlar
gerçi bu periþanlýk lafý çok basit kaldý yanýnda ama neyse
bu sunumda görünen mallarý kullanmamaya dikkat edin arkadaþlar her onlardan aldýðýmýzda bu olanlara bizde katký saðlamýþ oluyoruz
lütfen bu basit bi konu deðil  X( X( X( X(
#293 - Haziran 15 2006, 18:45:38
« Son Düzenleme: Haziran 15 2006, 18:50:03 Gönderen: OSK! »

baha kardeþim çok doðru diyorsun ama milletimiz böyle duyarsýz oldukça bu söylediklerini gerçeklaþtirmek biraz zor
bunun için bizim yapabileceðimiz tek ve en önemli þey millete bunlarý anlatmak böyle yaptýðýmýz sürece ancak gerçekleþtirebiliriz bu söylediklerimizi
iþ büyüklerimizden çok bize düþüyor büyüklerimiz derken devlat bakanlarýný kastediyorum onlar bu baðýmsýzlýðý kendi baþlarýna saðlayamazlar ancak biz onlara yardým edersek olur böyleb þeyler

tabi halkýnda yardým etmesi,bilinçli olmasý lazým ama öncelikle devlet adamlarý onur,haysiyet,þeref,vatan-millet sevgisi gibi deðerlere sahip olmasý lazým!!!
halkýn deðil,onlarýn dedikleri oluyo çünkü.
tabi onlarý da halk seçiyo!
bu yüzden halk bilinçli oy kullanmalý..birilerine kýzýpta kesinlikle boþ oy kullanmamasý lazým!
kullanýlan her boþ oy pkk nýn iþine yarýyo,onlara gidiyo.
#294 - Haziran 17 2006, 11:18:51

baha kardeþ tabiki öle ama iþ en baþta halkta bitiyo olay iþte ben onu anlatmaya çalýþýyorum
tabiki de en baþta devlet bakanlarý daha duyarlý va yürakli olmasý lazým
onlar korkak olursa hiç birþey olmaz tabi böyle diyerek körü körüne ateþe atlasýnlar demiyorum ama biraz da rest çekmesini bimeliler ve istediklerini kabul ettirmeliler
#295 - Haziran 17 2006, 13:27:09

daha duyarlý türk evlatlarý için beni de kaydedermisiniz?
------------HER ÞEY VATAN ÝÇÝN-----------------
#297 - Haziran 22 2006, 15:38:24

kendimizi yemesek de yanýnda mý yatsak :muhah

beni üye yaparamýsýnýz?????????????*
#298 - Haziran 22 2006, 18:49:41

bende üye olmak istiyorum
#299 - Haziran 22 2006, 18:52:32

bende olabilirimiyim :hih
#300 - Haziran 22 2006, 18:54:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.