Alternatifim Cafe

Ulusçuluk

Discussion started on Milliyetçilik

ULUSÇULUK

Mustafa Kemal’in yaşamında en geniş yer tutan ilke, bize göre, Ulusçuluktur. Bugün, Almanların ırkçı siyasetinden dolayı çeşitli Batı ülkelerinde, ama özellikle de günümüz Almanyasında – bilinen nedenlerden dolayı - bazı çekimser tavırlara neden olan Ulusçuluk kavramı, Atatürk Türkiyesi için şu anlamlara gelmektedir:
Çok uluslu bir Osmanlı İmparatorluğundan vazgeçme (hem de özellikle 1.Dünya Savaşının galibi Batılı itilaf devletlerinin etki alanları ve kolonial siyaset güttükleri yıllarda)
Panturanizm ve Panislamizm fikrinden vazgeçme
„Ulusal Dikdörtgen“ içinde (bugünkü Türkiye’nin haritası) ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık. Bu konuda, Mustafa Kemal’in haklı gerekçesi şudur: „çünkü bugün dünya ulusları sadece bir egemenlik türü tanıyor, o da ulusal egemenliktir.“
Ulus devlet olma, yurttaşlık kavramının gerçekleştirilmesi ve ümmetliği  reddetme
Bizzat kendisinin „Ne mutlu Türküm diyene“ özdeyişiyle, yeni devletin yurttaşlarında yeni bir kendine güven ve ulusal değer bilinci  uyandırma
Saldırganlığı ve yayılmacılığı asla hedef edinmeyen ve dünya yüzündeki tüm uluslarla barış içerisinde, kardeşce yaşamayı ilke edinen, yeni bir      yurtseverlik duygusunun başarılması
Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin ne ırka, ne de dine, ancak kültüre dayandırılması
İmparatorluktan kalan tüm etnik gruplara eşit haklarla birarada barış içerisinde yaşama olanağının sağlanmasıdır.
Mustafa Kemal’in Ulusçuluk ilkesi ve anlayışı yine O’nun tanımıyla şu formülde aranmalıdır: Yurtta barış, dünyada barış...

#1 - Mayıs 07 2006, 03:15:42
İmza kural dışı.

Yurtta barış, dünyada barış...

:okey
#2 - Mayıs 08 2006, 22:49:45
rica etsem bi sefer benim için gülümser misin? ama lütfen sebepsiz olsun...ve çıkarsız...yok yok kendine ben deli miyim deme  sadece bi gülücük...bunu görmicemi herkes biliyo ama kandırma kendini =D sadece bi gülücük be amma uzattın :P istediğim APTAL muamelesi görmek deildi ki ama benim :( sadece şu hayat stresinden,dertlerden,yalanlardan sıyrılıp içten bi gülücük istedim...hadi artır  gülücük sahipleri sayısını ve dudaklarına emir ver
GüLümSE... :cicek
teşekkürler süpersin...

Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin ne ırka, ne de dine, ancak kültüre dayandırılması hoş bence...
#3 - Mayıs 13 2006, 20:57:27

ne mutlu Türk olana değil..

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

bugün bunu bazıları kavramış olsa..içimizde bölünmez olmazdı  :ban
#4 - Mayıs 17 2006, 21:04:52
ѕuѕмαк wєяiLмєsi єη güç cєwαρтıя.
çoк кoηu$αη кoLαy oLαηdıя.
susтuм вєη, iѕтєyєη кoηu$ѕuη. . .

baha arkadasıma hak veriyorum. ne mutlu türk olana değil. ne mutlu türküm diyene. birde şöyle birşey düşünüyom ben savaşlar olmasa barış ta olmazdı bence yanlışmıyım.
#5 - Mayıs 31 2006, 17:36:18
center]>>TIKLA>>

<<TIKLA<<[/center]

Kısaca ne mutlu türküm diyene ...
#6 - Haziran 19 2006, 21:46:53
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

bu çok doğru ırkçılık değil milliyetçilik var :okey :oley :oley :oley

:okey ben de katılıyorum size
#7 - Haziran 20 2006, 09:53:51
İmzanız kural dışı.

GÖKBÖRÜ

Bir insan kendini yüzde yüz TÜRK hisettiği vakit TÜRKTÜR...
#8 - Temmuz 08 2006, 02:28:58

--Saldırganlığı ve yayılmacılığı asla hedef edinmeyen ve dünya yüzündeki tüm uluslarla barış içerisinde, kardeşce yaşamayı ilke edinen, yeni bir    yurtseverlik duygusunun başarılması

Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin ne ırka, ne de dine, ancak kültüre dayandırılması

İmparatorluktan kalan tüm etnik gruplara eşit haklarla birarada barış içerisinde yaşama olanağının sağlanmasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusçuluk tanımlaması şöyle aranmalıdır.. '' Yurtta Sulh,Cihanda Sulh ''
--

koNuya göre yorum yapıN arkadaşLar koNu açıLmıştıR ..  :öff
#9 - Kasım 10 2006, 21:37:10
« Son Düzenleme: Kasım 11 2006, 15:21:56 Gönderen: viceza »
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

HEPİMİZ TÜRKÜZ....NE MUTLU TÜRK MİLLİYETÇİSİ  OLANA.............
#10 - Şubat 04 2007, 14:36:49
YA SEV YA TERKET

Ne  MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! 

Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin ne ırka, ne de dine, ancak kültüre dayandırılması hoş bence...

Mantıklı ...
#11 - Şubat 04 2007, 17:45:28
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

evet frozen kardeşim......
#12 - Şubat 05 2007, 19:18:19
YA SEV YA TERKET

Ne  MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! 

IRKÇILIK YAPILMAYAN BİR ULUSCULUK....OSMANLIDAN BUYANA DEVAM EDEN BİR ULUSCULUK...
#13 - Şubat 14 2007, 17:34:42

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

Alakası yok.Bugün o sözün orjinali bile bölünme unsuru olarak kabul ediliyor.
'Ne mutlu Türküm diyene' sözünü anlamayanlar gocunuyormuş,rencide oluyormuş.İyi ki Ne mutlu Türk olana değil ...... Artık bu ülkede 'Türküm' demek faşistlik oluyor.Biz 'Ne mutlu Türküm diyene' derken başkaları da 'Ne mutlu *** diyene' dermiş....Bunu söyleyeni herkes iyi bilir...Ne günler kaldık.
#14 - Haziran 02 2009, 18:51:22

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

işte bak budur

atatürk ne mutlu türküm diyene sözünü söyledikten sonra çevresinden sorarlar türk kime denir diye bu devleti kuranlara türk denir bu vatan için savaşanlara türk denir dedi
#15 - Eylül 30 2009, 23:13:35
Gözlerimizden deniz akıyor kapkara... (21 mayıs 1864)

Ama bunu anlamamak için kendini şartlayanlar var. Onlar ümitsiz vaka.
#16 - Eylül 30 2009, 23:19:21
« Son Düzenleme: Eylül 30 2009, 23:22:15 Gönderen: oManyak »
  :ask düş #

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.