Alternatifim Cafe

Celal Bayar Ve Onu İpten Alan PAPA

Discussion started on Cumhuriyet Tarihi

CELAL  BAYAR
 

 

GÜL VE HAÇ ÖRGÜTÜ ÜYESİ PAPA RONCALLİ

 

    Piskopos Angelo Roncalli Gül Ve Haç Örgütü Üyesi bir ruhbandı. Önemli bir Katolik gazetesi olan The Universe'ün (Evren) baş editörü olan Pierre Compton'un açıkladığına göre Roncalli, sembolleri Gül ve Haç olan bir örgütün üyesi yapılmıştı. Roncalli 1935'e kadar Sofya'da Vatikan'ın Diplomatik Servisi'nde (Vatikan'ın Gizli İstihbarat Örgütü) çalışmış sonra da Apostolik Temsilci olarak Türkiye'ye gönderilmişti. O yıllarda Türkiye'de Vatikan Büyükelçiliği yoktu. İşte Compton'un belirttiğine göre Roncalli, ilk kez İstanbul'da, bu şehirde bulunan gizli Gül ve Haç Örgütü üst yöneticileri tarafından bu örgüte alınmıştı. İlginç olan, Roncalli'ye bu örgüte girdikten sonra ilerde papa olacağının söylenmiş olmasıydı.

 

PAPA RONCALİ'NİN "TÜRK DOSTU" MASKESİ

 

    Roncalli Türkiye'de bulunduğu yıllarda (1935-45) çok iyi Türkçe öğrenmişti. O dönemde Türkler tarafından Kurtuluş-Pangaltı'da bulunan Vatikan temsilciliğine bazı gizli ziyaretler yapılmış ve bunlar Türk istihbarat elemanlarınca saptanmıştı. Roncalli, son derece halim selim bir adam olarak tanınmıştı. Kendisinden hiç kimse olağanüstü bir girişimde bulunacağını sanmıyordu. Tam bir bürokrat gibi davranmayı seviyordu. Etliye sütlüye karışmadan olabilecek en pısırık tavırlarla köşesinde oturup emekli olmayı bekleyen bir tapu kadastro memuru gibiydi. Ama bunların hepsinin maske olduğu sonradan anlaşıldı.

 

    Kardinal yapılan Angelo Roncalli, Türkiye'de çok yakın ilişkiler kurmuştu. Bunlardan biri de 1930'lu yıllarda tanıştığı genç ve gözünün pekliğiyle tanınmış bir politikacıydı. Bu genç politikacı daha sonra İsmet İnönü'yle mücadeleye girdi ve Demokrat Parti'yi kuran üç kişiden biri oldu. Celal Bayar adlı bu politikacı 1950 yılında Demokrat Parti'nin seçimleri kazanmasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Cumhurbaşkanı seçildi. Kardinal Roncalli'nin Türkiye'deki en yakın dostlarından biri işte oydu. Celal Bayar, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Gül ve Haç üyesi dostu Roncalli'nin ricasını kırmadı ve Vatikan'ın Türkiye'de bir büyükelçilik açması için gereken emirleri vardı. 1958'e gelindiğinde Roncalli, beklenmedik şekilde Papa seçildi ve 23. John adını aldı. Ve ilk işi de II. Vatikan Konseyi'ni toplamak oldu. Bu konsey Katolik âleminde bomba gibi bir etki yaptı. 1963'te, 23. John öldü ama 1965'te tamamlanan konsey çalışmaları Papa'nın adım ölümsüzleştirdi. Bu konseyde alman kararlar günümüzde Katolik âlemine ve Papalığa yön vermektedir.

 

CELAL BAYAR'I İPTEN ALAN PAPA

 

    Celal Bayar ile Roncalli'nin dostluğu Türkiye tarihindeki bir ilke de imzasını atmıştır. Celal Bayar eski dostu Roncalli Papa seçilince Vatikan'a giderek onu bizzat makamında kutlayan ilk Türk ve Müslüman devlet başkanı oldu. O güne kadar hiçbir Müslüman devlet başkanı, Papa'nın ayağına gitmemişti. Bu sürpriz ziyaret Vatikan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde Ortodoks âlemine karşı bir gözdağı oldu. İstanbullu Papa, Bayar'ın bu cesur girişimini karşılıksız bırakmadı. 1960'ta yapılan askeri darbede Yassıada'ya gönderilen ve daha sonra da idama mahkûm edilen Celal Bayar'a çok anlamlı bir jest yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri adına Celal Bayar'ı idama mahkûm eden Sıkıyönetim Mahkemesi idamdan birkaç saat önce kararından vazgeçti. Bir gece önce Ankara'ya gelen ve bizzat Papa 23. John'un mesajını ileten bir kardinal, darbeci subaylara Celal Bayar idam edilirse Papa'yı ve tüm Katolik âlemim karşılarında bulacaklarını en sert dille bildirdi. Sonuçta zavallı Adnan Menderes ve arkadaşları asıldılar, komitacı Celal Bayar daha uzun yıllar yaşadı...

 

#1 - Mayıs 07 2006, 02:27:52
İmza kural dışı.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.