Alternatifim Cafe

Ateş Böceğindeki Işığın Sırrı

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Yeni!
Herkesin hayranlık ve meraklı bakışlarla izlediği Ateş böceklerinin yaydıkları ışığın en önemli özelliğinin, ateşle ve sıcaklıkla ilgisinin bulunmaması.Ateş böceklerinin yaydıkları ışığın en önemli özelliğinin, ateşle ve sıcaklıkla ilgisinin bulunmaması
olduğu bildirildi.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Zeynalov, AA muhabirine, doğanın mucizelerle dolu olduğunu, ancak bu mucizelerin bir çoğunun bilinmediğini söyledi.

Ateş böceğinin ışığının, karnının altından yayıldığını belirten Doç. Dr. Zeynalov, parlak ateşböceklerinin, genellikle tropik bölgelerde, Hindistan, Burma, Tayland ve Malaya’da bulunduğunu bildirdi.

Bu böceğin en iyi gece göründüğünü, akşam saatlerinde yeşilimsi, sarımsı, bazen de kırmızı ışık yaydığını ifade eden Doç. Dr. Zeynalov, ’Bu ışık, cinslere bağlı olarak değişik aralıklarla yanıp söner. Işık, cinslerin birbirini tanıması için karakteristik bir özelliktir.
Dişilerin çoğu uçamaz, yapraklara konup, erkekleri çekmek için belirliaralıklarla ışık çıkarır. Işıkla işaretleşmedeki temel neden, dişi ve erkeğin bir araya gelmesidir’’ dedi.

Ateşböceklerinin yaydıkları ışığın en önemli özelliğinin, ateşle ve sıcaklıkla ilgisinin bulunmaması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yusuf Zeynalov, şöyle konuştu:

’’Buna (soğuk ışık) denir. Günümüzde aydınlatma teknolojisinin ulaşmaya çalıştığı bir hedef, ateşböceğindeki bu sistemdir. Normal bir ampul, elektrik enerjisinin ancak yüzde 3-4’nü ışığa dönüştürüp, kalan
kısmını ısıya dönüştürür. Ateş böcekleri ise yüzde 100 verimle ışık üretir. Ateş böceğinin ışığı, hemen hiç ısı çıkmadan oluşur. Sıradan bir ampulde etkinlik derecesi ancak yüzde 3’dür ve yüzde 97’si kaybolur. Bu derece, ateş böceğinde yüzde 90’dır.’’

-’’BAZI YERLERDE IŞIK KAYNAĞI OLARAK KULLANILIYOR’’-

Bu böceklerin insanlar tarafından parlak bulunmasının nedeninin, ışığı, insan gözünün çok duyarlı olduğu bir dalga boyunda yaymaları olduğunu belirten Doç. Dr. Zeynalov, bu nedenle bazı türlerin, bir insanın kitap okumasına yetecek kadar ışık yayabildiğini bildirdi.

Dünyanın bazı yerlerinde ateş böceklerinin ucuz bir ışık kaynağı olarak kullanıldığına dikkati çeken Doç. Dr. Zeynalov, eskiden Çin ve Japonya’da yoksul öğrencilerin, geceleri kitap okumak için bu canlıdan faydalandıklarını, Brezilya’da da bu böceklerin sırt kısmından delik açılarak, kabak fenerlerinin içine yerleştirilip, kulübelerin aydınlatılmasında kullanıldığını kaydetti.

Doç. Dr. Zeynalov, Brezilya yerlilerinin de gece yolculuğuna çıkacakları zaman bu böcekleri ayak bileklerine veya saçlarına taktıklarını belirtti

#1 - Mayıs 06 2006, 20:19:17
« Son Düzenleme: Temmuz 12 2006, 14:44:03 Gönderen: feat »
İmza kural dışı.

suvi

evet bende merak ediodum öğrenmiş oldum sağol
#2 - Mayıs 08 2006, 18:10:37

Bugün gördüğümüz birçok teknoloji doğadan esinlenerek yapılmış...
#3 - Haziran 26 2006, 21:52:32

Yeni!
xxx
#4 - Haziran 26 2006, 23:14:03
« Son Düzenleme: Ağustos 26 2009, 15:41:44 Gönderen: S.B.K. »

gerçekten ilginç güzel bir bilgi teşekkürler... ;)
#5 - Haziran 27 2006, 01:05:26
İmzanız kural dışı

way be çok ilginçç güzel çok saol paylaştığn içn ;)
#6 - Haziran 27 2006, 19:11:35
ooof oLmuyor bi tüLü başLamıyor!
Sen oLmazsan şu kaLbim,
kimseye boyun eğmiyor..!
beğenmiyor..!!
kimseLer görmesin..kimseLer bilmesin  benimle yaşasın ölsün bu sevda..!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.