Alternatifim Cafe

Çocuklarınıza Masal / Hikaye Kitabı Okuyun

Discussion started on Aile, Çocuk Eğitimi ve Gençlik Sorunları


Pek çok anne baba ve öğretmenler resimli çocuk kitaplarının  çocuklara ne kadar yararlı olduğunun farkındadırlar. Aynı zamanda vazgeçilmez olan çocuk masal kitapları da küçük çocuklarımız için çok faydalıdır.


“Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun.Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun”   —- Albert Einstein


Küçükken anne ve babanız size neden masal okurlardı merak ettiniz mi hiç? Çünkü inanın masallar çocukların hayal gücü ve yaratıcılıkları üzerinde çok büyük etki ediyor.


Masallar çocuklara sorunlarla nasıl baş etmeleri gerektiğini gösteriyor:


Birer yetişkinken bile hikayelerde ki karakterlerden öğrendiklerinizi düşünün. Çünkü okurken ve dinlerken karakterlerle hayatımızı, hayallerimizi, hayal kırıklıklarımızı özdeşleştiririz. Unutmayın, masallar çocukların hayatlarında onların yollarını aydınlatan, hangi yoldan gitmesini gösteren ışıklar gibidir.


"Masal ve kitabı birleştirebilir insan. Kitaplarda verilmiş mesajlar vardır. Bu mesajlar paylaşılır, anlatılır. Kitap üzerinden geçilir, görsellere bakılır. Ardından istenirse bir tane masal anlatılabilir" diyor Hikaye yazarı Defne Ongun Müminoğlu.


Masallar evrensel değerleri öğretir:


Bir çok kültürde benzer masallar anlatılır, ve o masalın yüzlerce versiyonunun hepsini okuduğunuz da  aynı sonuca ulaşırsınız. Hayatın anlamını hikayede bir kez daha bulur, iyiliğin kötülük karşısında hep üstün geldiği ve gelmesi gerektiği ümidini bir kez daha içinize işlersiniz.


Masallar ebeveynlerin çocuklarına eleştirel düşünme yeteneği kazandırmalarını sağlar:


Deniz kızı masalını bir çoğumuz biliyordur diye düşünüyorum, özellikle Disney versiyonunda deniz kızının hayatını bir erkek için feda edişi pekte çocuklarımızın örnek almasını isteyeceğimiz türden olmadığı kesin. Fakat bu masalda kaçırdığımız nokta bu konuyu çocuğunuzla tartışma fırsatını size sunabiliyor olmasıdır. Uygun bulmadığınız masalların ardından konuşarak-tartışarak- çocuğunuzun aklında sorular, cevaplar oluşmasını sağlayarak tamamlayabilir ve çocuklarınıza eleştirel düşünme becerisi kazandırabilirsiniz.


Çocukların sevdiği masallar
Winnie the pooh
Pamuk prenses ve yedi cüceler
Rapunzel
Uyuyan güzel
Peter pan
Hansel ve gratel
Keloğlan
Pinokyo
Caliliou


Çocuk hikaye kitapları sadece çocuklara faydası yoktur aynı zamanda anne, baba ve öğretmenlere de yararları çoktur. Resimli çocuk (masal) kitapları sayesinde, büyükler, dünyaya çocukların penceresinden bakabilirler.
#1 - Ekim 04 2017, 10:54:23
« Son Düzenleme: Ekim 04 2017, 10:56:23 Gönderen: Sibel Çiçekçi »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.