Alternatifim Cafe

TT’nin İnternet Çıkışında Sorun

Discussion started on Teknoloji Dünyasından Haberler

İtalya’da karasal kablodaki kopma, Türkiye’nin yurt dışı internet bağlantılarında Perşembe günü öğle saatlerinden sonra aksaklık meydana getirdi.

NTVMSNBC Teknoloji Servisi’ne açıklama yapan Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Candan Toros, arızanın giderilmesi için İtalya’daki yetkililerle birlikte çalışıldığını ifade etti. Karasal fiber optik kablodaki kopmanın Türkiye ile aynı kanalı paylaşan İtalya ve Yunanistan’ı da etkilediğini belirten Candan, kabloyu döşeyen şirketin operatörlerinin kopmanın olduğu bölgeye giderek çalışmalara başladığını, sorunun çözüleceğini söyledi.

Türkiye’nin Trakya, Çanakkale Boğazı ve Marmaris üzerinden üç yurt dışı hattı bulunduğunu vurgulayan Candan, sorunun karasal Trakya hattında gerçekleştiğini ve çıkışların diğer hatlara yüklendiğini dile getirdi.

Kablodaki kopma nedeninin tespit etmelerinin çok zor olduğun vurgulayan Candan, kopmanın gerçekleştiği noktanın günboyu süren lokasyon testleri ve işortağı ülkelerle telefon trafiği sonucunda ancak akşam saatlerinde belirlenebildiğini söyledi.

NTVMSNBC Teknoloji Servisi’ne konuşan Candan, “Sorun yurt içinde olsa idi, daha çabuk müdahale ederdik, ancak yurt dışında olunca tespit çalışması uzun sürüyor, kopmanın yerini belirlemeden de açıklama yapamıyoruz” diye konuştu.

ÇAPA ATAN GEMİLER VE TROLCÜLER
Tabanı uluslararası kablo ağı ile örülmüş olan Akdeniz’de jeolojik yer hareketleri zaman zaman kablo hatlarını koparabiliyor. Bunun yanı sıra demirlemek için çapa taraması yapan gemiler veya trolcü balıkçılar kabloları zedeleyebiliyor.

Trolcülerin internet hatlarına zarar vermesi ve bunun için Türkiye’nin ne yaptığı sorusu ise Candan, “Bu sorun Fransa’nın da başına sıkça geliyor, daha önce seyre çıkan tüm gemilere kablo hatlarının noktaları bildiriliyor ve dikkatli olmaları isteniyor. Ayrıca, Akdeniz’de kabloları tamir edebilecek sadece üç gemi var, Türkiye gibi Fransa da aynı gemilerden yardım istiyor” şeklinde yanıtladı.

(NTVMSNBC)
#1 - Şubat 17 2006, 22:12:23
Bu kullanıcı adı ile yazılan (ilk 13 mesaj hariç) mesajların aslı salih nickli kişiye aittir. Forum içerisinde düzeltilemeyen teknik bir problem nedeni ile inferno adı altında gözükmektedir.

Bu mesajlardan doğacak her türlü sorun ilgili kişiyi ilgilendirir.
AlternatifimCafe

ipexy_13

bilgi için teşekkürler...
#2 - Şubat 24 2006, 18:25:35

Bir an bile netin kesilmesine dayanamıyorum.  muhaha
#3 - Mart 03 2006, 23:47:54
WOW
>>TIKLA>>

<<TIKLA<<

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.