Alternatifim Cafe

4.5G Nedir?

Discussion started on Teknoloji Dünyasından Haberler

Herkesin bildiği gibi ülkemizde henüz 4G teknolojisine geçilmeden 4,5G teknolojisine geçme gibi bir adım atılmış oldu bunun en büyük mimarlarından bir tanesi de cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan oldu. Ülke olarak 4G’ye hazırlandığımız dönemlerde ihale iptal edilmişti ve 5G teknolojisinin devreye alınması gündeme oturmuştu. Henüz aradan daha 3 ay geçmişti ki Türkiye sonunda bugün itibariyle 4,5G teknolojisinin ihalesini yapmış oldu. Bugün ülkemizin yanı sıra dünyada da 5G’ nin tam olarak oturmaması ve 4G’nin eskide kalması bizi tam arada bir noktaya zorunlu kıldı. Bununda 4,5 G olarak tamamlanması öngörülmüş oldu.
Türkiye 4,5G ile birlikte aynı zamanda 5G teknolojisine de adım atmış olacak 5G teknolojisinin tüm dünya da ve ülkemizde tahminen 2020 yılında entegre edilmesi bekleniyor. Bu sayede de Türkiye 5G teknolojisini en önce kullanan ülkeler arasına girecek.
Şimdi 4.5G’ ye geçişi ele alacak olursak bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Bir köy yolu düşünün ve bu köy yolunda giderken bir den 3 şeritli bir otobana çıkıyorsunuz. İşte geçiş bu kadar uç bir nokta olacak. Bu kadar üstün bir hız sayesinde internet hızı neredeyse artık saniyelere kadar inecek. Bundan önce özellikle çok film izleyenler bilirler birkaç saat alan indirmeler saniyelik hale gelecek. Ve en hızlı şekilde bilgiye ulaşma olanağı sağlayacak." 4G ile 6,5 dakika, 3G teknolojisiyle ise 1 saatten fazla süren 8 gigabayt büyüklüğünde bir HD film, 4.5G ile 6 saniyede indirilebilecek.
2010'lu yıllarda 4Gg teknolojisi dünyaya gelmeye başlamıştı 2010 yılındaki teknolojiden şu an 2015 yılındayız ve teknoloji bir hayli ilerlemiş durumdaydı artık biz 4,5G teknolojisini Türkiye’ye getirme gibi bir şans yakalamış oluyoruz bu ne getiriyor bize çok daha büyük bir hız ve çok büyük bir kapasite getiriyor. Biz 1 nisandan itibaren 375 Megabit hız diyebileceğiz aynı zamanda da bugün herkes data kullanıyor ve dataların kotalarını artırdığından şikayet ediyor işte 4,5G ile birlikte bu kapasiteler çok daha artacak.
Özellikle data da sıkıştığınız yerlerde yani cebinizden bir gazeteyi açmaya çalışıyorsunuz indirmiyor işte 4,5G bu sorunun hepsini çok daha hızlı çözecek bugün bizler aldığımız frekanslarla fiber hızlarına yakın ve onları geçen hızları yakalayabilir duruma geldik. Çok büyük bir rahatlama gözlenecek tabi ki 2016' da başlanacak ve zamanla tüm Türkiye'ye yayılacak.
Türkiye'ye yayılması ise 8 yıl gibi bir süreyi alacak. Tabi bu şartname gereği belirtilen bir süre ancak firmaların bunu çok daha kısa süreye indirileceği düşünülüyor çünkü aynı şey 3G' de yaşanmış ve verilen sürenin çok daha önünde kapsanmıştı. 4,5G teknolojisinin aynı zamanda şöyle bir avantajı daha var 3G teknolojisinde indirmeye başladığınızda süre daha uzundur 4,5G' de bu çok daha kısa indirmeye başladığınızda hemen hızla indirme işlemi başlayacak buda başka teknolojiler için büyük avantaj sağlayacak örneğin arabalar arası iletişim vs. Gibi.
Akıllı binalar akıllı otomobiller diyoruz ve bir de medya ayağı var örneğin internetten yayıncılık gibi işte burda zamandan kazanım açısından 4,5G'nin önemi oldukça büyüktür.
Kaynak: https://kozbon.net/4-5g-nedir/
#1 - Aralık 26 2017, 02:30:34

5G yeni bir teknolojiyle gelicek dediler, çok merak ediyorum.
#2 - Temmuz 03 2018, 09:38:08

artık 5g nedir duymalıyız :)
#3 - Nisan 07 2021, 14:39:41

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.