Alternatifim Cafe

Aşılama nedir, Nasıl yapılır?

Discussion started on Sağlık

Düzenli korunmasız cinsel hayata rağmen bir yıl içinde çocuk sahibi olamayan çiftlerde kısırlık tanısı konulur ve ilk adım muayeneleri yapılarak infertilitenin olası nedeni araştırılır. Kadının jinekolojik muayenesi, ultrasonografi, erkeklerde semen analizi ve kadının tüplerinin değerlendirilmesi ilk adım tetkikleridir. İnfertil bir çiftin problemi belirlendikten sonra düzeltilebilecek anatomik bozukluklara gerekli operasyonlarla müdahale edilir. Hormonal eksiklikler, sistemik hastalıklar, fazla kilo veya zayıflık gibi faktörler düzeltilir.       
 Yumurtalıkların yeterli sayıda ve kaliteli yumurta üretmediği durumlarda bu durum ilaç tedavisi ve seri ultrason ile giderilebilir. Muayeneler ile yumurtlama günü belirlenir ve çiftin cinsel ilişkiye girmesi sağlanır. Bu, hamileliğin gerçekleşmesinin en doğal yoludur. Yaklaşık 3-6 ay denenen yumurtlama takibi-cinsel ilişki ile sonuç alınamıyorsa aşılama tedavisi çiftlere önerilebilir.


Kısırlıkta aşılanma tedavisi yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Aşılama yöntemi ile gebelik şansı, normal cinsel ilişki ile gebelik elde etme şansından daha yüksektir. Ancak tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etme olasılığına göre daha düşüktür. Her aşılama prosedürü için tahmini başarı oranı yaklaşık% 15-20'dir.
 
 Aşılama Kime ve Nasıl Yapılır?


Aşılama ( intrauterin tohumlama ), bir kadının rahmine erkekten alınan spermin yumurtanın döllenmesini kolaylaştırmak için rahim içine verilmesidir. Sperm hücreleri laboratuvarda bir işlem kateterinden geçtikten sonra verilen yardım ile rahim içine enjekte edilir. Normal gebelik şansı bu süreç sayesinde %4-5 iken %15-18 e yükselir.

Aşılama yönteminin amacı, tüplere ulaşan kaliteli sperm sayısını artırarak kadının gebe kalma şansını artırmaktır. Tedavinin uygulanacağı çiftin sperm sayısında ve kalitesinde ciddi bir bozulma olmamalıdır.

Peki bu tedavi yöntemini ne zaman tercih ediyoruz? Kimler Aşılanır? Aşılama ücreti ne kadar olacak? 2020 yılında Ankara'da aşılama fiyatları nedir? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım. 

Genellikle üreme sorunu olan çiftler için ilk seçenek olarak uygularız.

  • 1 yıl korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamayan hastalar,
  • En az bir açık tüpü olan kadınlar,
  • Açıklanamayan kısırlık tanısı olan hastalar,
  • Boşalma (ejakülasyon) sorunu olan hastalar,
  • Hafif ve orta derecede endometriozise bağlı kısırlık,
  • Hafif ve orta şiddette sperm hareket bozuklukları
Aşılama Tedavi Aşamaları Nelerdir?
Aşılama tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı konulara dikkatinizi çekmek istiyorum. Aşılama tedavisine adetin 2. veya 3. gününde başlarız. Yumurta geliştiren iğneler kullanıyoruz. Önceden rahim içi fibroidler , polipler veya yumurtalık kistleri açısından detaylı bir değerlendirme yapıyoruz . Yumurta arttırıcı ilaçlar veya iğne şeklinde ilaçlar adetin 2. veya 3. günü kullanmaya başlar hasta adetin mümkünse her gün aynı saatte ilacı kullanmalıdır. Yumurta içeren foliküller yaklaşık 16-18 mm büyüklüğe ulaşıncaya kadar tedaviye devam ediyoruz .

Biz yumurta boyutunu değerlendirmek seri ultrason incelemeleri yapıyoruz. İdeal folikül büyüklüğü belirlendikten sonra  folikülü çatlatmak için çatlatma iğnesi yapıyoruz. Aşılama işlemini iğneden 34-36 saat sonra yapıyoruz. Aşılama işlemi ağrısız ve acısızdır. Genellikle anestezi gerektirmez.

Aşılama fiyatları 2020 Ankara

Aşılama fiyatları 2020 yılında 1500 – 3000 tl arasında değişmektedir. Biz aşılama işlemini Ankara ili Çankaya ilçesindeki kendi özel muayenehanemizde yapıyoruz. Aşılama tedavisi randevusu ve aşılama fiyatları 2020 detayları için bizi arayabilir, Ankara aşılama doktorlarımızla tanışmak için bize başvurabilirsiniz.
#1 - Kasım 23 2020, 12:41:14

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.