Alternatifim Cafe

Gebelik belirtileri ne zaman başlar?

Discussion started on Sağlık
Gebelik belirtileri başlama zamanı gebeden gebeye farklılık gösterebilir. Gebelik belirtilerinin başlaması ilk 3 aylık dönemde artan progesteron hormonuna bağlı olarak oluşmaktadır. Progesteron hormonunun seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yine kadınlarda progesteron hormonuna hassasiyet te farklıdır. Bunlardan dolayı gebe kadınlarda gebelik belirtilerinin oluşması ve hissedilmesi farklılık arzedebilir.

Hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Hamilelik belirtileri kaçıncı günde başlar?
Bazı gebeler adet gecikmesi olur olmaz, bazıları adet gecikmesinden 1 hafta sonra hamilelik  belirtileri hissederken bazı gebeler 6-7. gebelik haftasına kadar herhangi bir belirti hissetmez. Bazı gebelerde ise gebelik belirtileri hiç olmaz yada çok hafif bir şekilde hissedilebilir.

Gebelik en erken ne zaman belirti verir?

En erken gebelik belirtisiembriyo rahime yerleşip gebelik hormonu salgılanmaya başladığı zaman görülür. Ancak bu dönemde gebelik belirtileri hisseden kadın sayısı oldukça azdır. Bu dönemde yumurtlama belirtisi de gebelik belirtileri ile karışabilir. Genellikle adet gecikmesi olduktan sonra gebelik belirtileri oluşmaya başlar.

Erken hamilelik belirtileri nelerdir?
Erken gebelik belirtileri adet gecikmesi, göğüslerde gerginlik, bulantı, halsizlik ve sık idrara çıkma gibi belirtilerdir. Bunlar olası gebelik belirtileridir. Bu belirtiler yumurtlama dönemindeki kadınlarda yada premenstrüel sendrom dediğimiz rahatsızlığın olduğu kadınlarda da görülebilir. Bu nedenle gebelik testi ile gebeliğin net olarak ortaya konması gereklidir.

Gebelik belirtileri ne zaman biter?
Gebelik belirtileri gebelik hormonları yükselmeyi bırakıp plato çizdiğinde hafifler yada geçer. Gebeliğin 10-12 haftasında gebelik belirtileri pek çok kadında oldukça hafifler. Ancak bazı gebelerde bu belirtiler 5. aya kadar devam edebilir. Hatta doğuma kadar bu belirtileri değişik derecelerde yaşayan gebelerde mevcuttur.

Gebelik belirtileri olan kadınlar nelere dikkat etmelidir?
Hamilelik belirtileri olan kadınlar gebelik testi ile gebelik varlığı net olarak ortaya konana kadar doktor tavsiyesi dışında herhangi bir ilaç kullanmamalıdır. Bir kadın doğum uzmanına muayene olmalı ve onun önerileri doğrultusunda gebelik takibini yaptırmaya başlamalıdır.
Gebelik ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayınız.
#1 - Kasım 24 2018, 22:07:35

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.