Alternatifim Cafe

Takı Tasarımındaki İncelikler

Discussion started on Konu Dışı

Kolyen ne güzelmiş. Nerden aldın?
- Kendim yaptım.
- Vaaaay.
Gibi diyaloglar son zamanların sık duyulanları arasında yer alıyor. 15 lira vereceğiniz bir kolyeyi evde kendi imkanlarınızla 4 tl ye mal edebilirsiniz. Öncelikle şunu kabul etmek gerek; takı tasarımı ve yapımı ince iş. Sabır istiyor. Minicik detaylar, el işçiliği, malzeme arama telaşı, yorgun gözler ve parmaklar, masabaşı mesaisi... Bu listeyi dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Göz korkutma faslından sonra hala takı tasarımı merakınız sürüyorsa, biraz da keyifli taraflarından bahsedelim:) Ya da altın kolye modellerii için başka konulara bakabilirsiniz. :)
Başlıyoruz:)
Tamam, takı tasarlamak, yapmak, takmak en eğlenceli hobilerden biri. Ama, ister istemez, bir noktadan sonra çekmeceleriniz takılarla dolup taşarken, cüzdanınız da tam takır kuru bakıra dönecektir. E ne de olsa malzemeler çok ucuz değil ve uygulamadan öğrenmek olmaz. O zaman biraz da tasarladığınız takılardan nasıl para kazanabileceğinizden bahsedelim.
İlk seçenek, eski usülle satış yapmak: tezgah. Belediyelerle görüşüp gerekli izinleri alarak (Aman zabıtalara dikkat!) bir tezgah açabilirsiniz. Bir yandan üretir bir yandan da satarsınız. Fikir edinmek için önce takı tezgahında satış yapan kişilerle görüşmenizi öneririz. Çünkü bazen isimli altın kolye benzeri bir şeyler de safi boncuklardan hazırlanabiliyor. Mesela bakın bunu kimse bilmez :)

"Ben satış yapamam, para hesabı bilmem, müşteriden anlamam" diyenlerdenseniz, ürettiğiniz takıların satışını yapan tasarım dükkanlarında veya bijuterilerde satılması için teklifler götürebilirsiniz. Beğendiğiniz ve müşterisi olduğunuz dükkanlardan başlamak mantıklı olacaktır. Takılarınızı atın çantanıza ve dükkanları gezerek vitrinlerinde size yer ayırıp ayıramayacaklarını sorarsanız mutlaka bir şey çıkacaktır.
#1 - Ekim 13 2017, 10:52:20

Sanıldığı kadar kolay bir iş değil sanırım :D Zor hatta. İpi kullanmayı ve taşları dizmeyi iyi bilmeniz gerekir.
#2 - Kasım 09 2018, 12:56:54

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.