Alternatifim Cafe

Ahmet Kaya

Discussion started on Sanatçılar - Gruplar


Ahmet Kaya Adıyaman'dan Malatya'ya göçen Kürt kökenli bir ailenin 5. çocuğu olarak 28 Ekim 1957 yılında doğdu.Ahmet Kaya'nın müzikle babasının hediye ettiği bağlama ile tanıştı. Ahmet Kaya ilk profesyonel çalışmasını 1985 yılında Ağlama Bebeğim albümü ile gerçekleşti. Unutulmaz şarkılarının yer aldığı 2. albümü Acılara Tutunmak aynı yıl 1985'te yayınlandı.


1985'te ikinci albümü Acılara Tutunmak için birinci albümde olduğu gibi Değişim Stüdyosu'yla anlaştı. Stüdyonun sahibi, o sıralarda Metris Askeri Cezaevi'nde olan Selda Bağcan'ın kardeşi Sezer Bağcan'dı. Cezaevinde tanıştığı 12 Eylül Darbesi mağduru Gülten Hayaloğlu ile Ahmet Kaya'nın tanışmasına aracılık etti. Albüm yayımlandıktan sonra evlendiler. Gülten Hayaloğlu hapishanede idam cezasına mahkûm olan Nevzat Çelik'in Şafak Türküsü şiirini Ahmet Kaya'ya iletti. Böylelikle geniş kitlelerce tanınması sağlanan albüm, 1985 yılında yapılıp 1986'da piyasaya çıkan Şafak Türküsü oldu.


İlk dönem albümlerinde genel olarak bağlamaya ağırlık verdi. Ahmet Kaya'nın tarzı pop, Türk halk müziği ve arabesk kategorilerine tam olarak dahil edilemediği için özgün müzik denilmeye başlandı. Kendisi müzik tarzının devrimci arabesk veya protest olarak tanımlanmasına karşı çıktı. Sözlerini kendisinin yazdığı bestelerle beraber, Attilâ İlhan, Can Yücel,Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe, Ahmed Arif gibi tanınmış şairlerin şiirlerini de besteledi. Genellikle şarkılarında toplumsal meseleleri işledi. Toplam yirmi iki albümünde sadece bir Kürtçe şarkısı (Karwan) vardır ve bir tane de Kürtçe açılış bulunur.
Boğaziçi Üniversitesi'nde Ruhi Su ile tanışıp Mahsus Mahal isimli türküyü çaldığı zaman, Ruhi Su bağlamanın bu şekilde, at teper gibi çalınmayacağını söyler. Yıllar sonra Ahmet Kaya bir konserinde bağlama çalarken bu olaya nüktedan bir gönderme yaparak "Bağlama böyle de çalınır" der.


Ahmet Kaya şarkı sözleri ve Ahmet Kaya'nın tüm şarkılarını bulabileceğiniz bir siteyi sizinle paylaşıyorum. Sözleri Dinle
#1 - Nisan 17 2017, 20:24:39

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.