Alternatifim Cafe

Cildinize Uygun Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Discussion started on Bayan

sabunkopugu

Makyaj malzemesi seçimi hem keyifli hem de zordur. Çünkü doğru makyaj malzemesini seçemezseniz ortaya pek tatmin edici görüntüler çıkmaz. Seçim yaparken sizi en çok zorlayacak parça ise fondötendir. İşte size 4 adımda fondötenler seçimleriniz için tüyolar:

1-Cilt Tipini Belirlemek

 Cilt tipleri yağlı, karma ya da  kurudur. Cilt tipinizi nasıl belirleyeceğimizi görelim.

-Kuru Ciltler: Nem eksikliği yüzünden mat görünür. Kaşınabilir ve kolay tahriş olur ve  pul pul olmaya yatkındır.

-Yağlı Ciltler: Parlak görünür ve yağlı hissedilir. Normal bir ciltten daha geniş gözeneklere sahip olabilir.

-Karma Ciltler: En yaygın olan cilt tipidir. Yanaklar kuru, T-bölgesi(alın, burun ve çene) yağlıdır.

2-Doğru Formülü Seçmek

Cilt tipinize en uygun formülü seçmeniz gerekir. Bu yüzden fondötenin üzerinde yazan yazılara dikkat edin, rasgele bir seçim yapmayın. Fondöteninizin kıvamı konusunda yanlış seçimler yaptığınızda cildinizde kötü görüntüler doğacak ve yapay bir görüntü oluşmasına neden olacaktır.

-Işığı yansıtan(light-reflecting) fondötenler kuru ya da olgun ciltler için en uygun fondöten tipidir. Cildinizden ışığı yansıtır ve kuru, soluk görüntünüzü canlandırır.

-İnce çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltıcı(line-smoothing) fondöten yüzdeki kırışıklıkları doldurarak kırışık görüntüsünü azaltır.

-Renk uyumlu(color-matching) fondöteni cildinizdeki ton farklılıklarını giderir ve cilt renginizle doğal bir şekilde karışır. İstediğiniz görünmez bir kapatıcıysa mükemmel bir uyum sağlar. Cilt tipinize göre az ya da çok yağlı olanları seçebilirsiniz.

-Kuru, normal ve karma ciltler yumuşatıcı bazlı fondötenleri kullanabilir. Sıvı(liquid), renkli nemlendirici (tinted moisturizer), krem (cream) ya da toz krem(cream-to-powder) kelimelerine bakmalısınız.

-Toz bazlı(powder-based) fondötenler yağlı, karma ve normal ciltler için uygundur. Kuru bir cilde sahipseniz bu tip fondötenden uzak durun. Çünkü kırışıklıklarınızı ve kuruluğu daha çok vurgular.

-Nem açısından zengin(moisture-rich) ya da nemlendirici(hydrating) fondötenler kuru ciltler için uygundur. Bunlar cildinizi nemlendirir, ayrıca gerginlik ve tahrişten cildinizi korur.

-Az yağlı(oil-control), yağsız(oil-free), su bazlı(water-based) ya da mat(matte) fondötenler yağlı ve karma ciltler için uygundur. Bu formüller yağlı görünümü azaltır ve cildinizin çok parlak görünmemesini sağlar.

3-Doğru Rengi Bulmak

Fondötenler genelde sarı, pembe/kırmızı ve nötr renklerden oluşur. Cildinize en uygun rengi seçmek istiyorsunuz. Bunun için fondöteni bileğinizdeki damarlar üzerinde gün ışığında ya da kuvars ışık altında denemelisiniz. En fazla yapılan yanlışlardan biri elinizde denemektir. Genelde satış personeli sizi bu gibi konularda yanlış yönlendirebilir. Aslında en doğrusu yüzünüzde çenenizin biraz üstünde denemektir. Kozmetik satışı yapan mağazalarda kullanılan floresan ışıklar da sizi yanıltabilir, bu yüzden dışarı çıkıp bakmanızı öneririm. Hatta sürdüğünüz testerla birkaç saat durup öyle karar verin. Cildinizin yağ oranı arttığında nasıl bir hal aldığını görmüş olursunuz. Eğer renklerde yanlış seçimler yaparsanız ve fondöten rengi cilt renginizden ayrılırsa maskeli gibi bir görüntü ortaya çıkar.

4-Doğru Markayı Seçmek

Alacağınız markaya büyük önem gösterin. Sırf ucuz ya da indirimde diye hiç bilmediğiniz bir markayı almayın. Cildiniz bir deneme tahtası değil ve fondötenin makyaj malzemeleri içinde ayrı bir önemi var. Fondöten belki de çoğumuzun cildinde en uzun kalan doğal makyaj ürünü ve cildimizle en yakın temasta olan o. Bu yüzden dünyaca güvenilir, ismini kanıtlamış ve mümkünse çevrenizden olumlu yorumlar duyduğunuz markaları tercih edin.

#1 - Kasım 02 2016, 10:14:18

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.