Alternatifim Cafe

Erdoğan'dan Ekonomi Gündemine Damga Vuracak 4 Mesaj

Discussion started on Konu Dışı

sabunkopugu

Bu hafta Türkiye haberleri bakıldığında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da TOBB 72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni'ne katıldı ve pek çok önemli açıklamada bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar:

"En geç ekim ayında umarım bu işi bitiririz. Bütün bunlarla birlikte bu işler oldu oldu. Olmadı yolumuza aynı şekilde devam ederiz"

* Pasaport meselesi, görüşülür, yapılır. Yeni kurulacak hükümetin çalışma yapması 22'sinden sonra. Vize meselesinde ise AB vize serbestisini getirir. Başbakanken bunlar bize söz verdi. Daha sonra ne yaptılar. Biz bunu Haziran'da yapalım, şunu şunu yapacaksınız 72 madde öne sürdü. Bunlar yoktu nereden çıktı.

* 5 maddeden biri felaket. Terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz dediler. Avrupa'da parlemento önüne kurulan terörist çadırına neden müsade ediyorlar önce bunun yanıtını vermeliler.

* Biz burada terörle mücadele edeceğiz. Beyler parlemento önünde çadır kurduracak. Baş teröristin posteri asacak. Sonra kalkıp bana değiştir yasanı diyeceksin. Böyle bir şey var mı, olamaz. Birileri bazı açıklamalar yapıyor.

* Adalet mülkün esasıdır ifadesi devlet anlamındadır. Eğer bir devlette adalet yoksa o devlet çökmeye mahkumdur. Şurada 3 milyon mülteciye bu millet bakıyor.

* Biz size yılda 3 milyar euro vereceğiz dediler. Peki bu parayı verdiler mi, hala orta sahada top çeviriyorlar. Vereceksiniz verin. Biz bu işe insani ve vicdani görev diye başladık.

* Sanki bize çok ciddi destek verecek. Vereceksen ver. Sen bizim bütçemize vermeyeceksin. Oradaki mazlumlara gidecek. Ondan sonra biz şu kadar destek verdik.

* Şu anda ne yaparlar ne ederler bilmiyorum. Bize vize konusunda Ekim ayı sözü verildi. Ankara'da atılmış imzalar da var. Haziran'a çekiyoruz olayları var ya tıkama için olan projedir.

* En geç ekim ayında umarım bu işi bitiririz. Bütün bunlarla birlikte bu işler oldu oldu. Olmadı yolumuza aynı şekilde devam ederiz. Dik duracağız dik.

"Özellikle finansman konusunda, faizlerin düşürülmesi başta olmak üzere her seferinde belirttiğim hususların dikkate alınması gerekiyor"

Bu gücün sizde olduğuna inanıyorum. Bugün de başkandan sinyali aldık. Bunun için ekonomi bürokrasisinin iş dünyasına daha fazla destek olması gerekiyor.

* Özellikle finansman konusunda, faizlerin düşürülmesi başta olmak üzere her seferinde belirttiğim hususların dikkate alınması gerekiyor.

* Finans sektörünün bankacılık sektörünün girişimcilerimizin önünü açması gerek. Bu faizin düşmesiyle olacak. Süründen kazan. Tavukların hepsini kes, ortada bir şey kalmasın.

* Ekonomi haberleri hep birlikte kazanacağımız bir alandır. Sadece kendiniz kazanırsanız tüm muslukların kapanacağını görürsünüz.

"Ekonominin ritmini düşürecek tutum içine giren kimseye karşı en küçük bir musamamız olamaz"

* Her işimizde olduğu gibi iş dünyamızın meselelerini de karşılıklı görüş alışverişleriyle yürütmek temel dileğimizdir. Diğer kurumlarımızın toplantılarına katılmaya özel önem veriyorum.

* Ekonomi ile ilgili görüşeceğimiz ehiller işte burada. Ekonomi bürokrasisinin verdiği bilgileri alıyorum. Esnafın, üreticinin durumunu görüyorum.

* Ekonominin ritmini düşürecek tutum içine giren kimseye karşı en küçük bir musamamız olamaz. Önüne çıkan engelleri kabuğuna çekilerek değil öne atılarak aşmıştır.

* Ekonomide hamdolsun bir krizle karşı karşıya değiliz. Cari durumu kar saymak, mevcutla yetinmek gibi bir durumda olamayız.

* Yeni ve çok daha büyük hedefler için çalışma zamanıdır. Kamu kuruluşları yatırımlarını durdurmayacak. Özel sektörümüz ara vermeyecek.

"Artık biz dünyayı kazan kepçe anlayışıyla operatörlerini kurarak müşteriyi buraya getireceğiz"

* Daha bakir daha büyük pazarlar bulmak için dolaşacak. Turizmcilerimiz gelmeyen misafirlerinin yerine farklı ülkelerden daha fazlasını tesislerine çekmenin yolunu arayacak.

* Turizmde acaba dünyadaki operatörler buraya turist getirir mi düşüncesinden çıkacağız. Artık biz dünyayı kazan kepçe anlayışıyla operatörlerini kurarak müşteriyi buraya getireceğiz.

* Bunu yapacak güçte olduğumuza inanıyorum. Başka türlü 2023 hedeflerimize nasıl ulaşabiliriz. Nasıl güçlenerek çıkabiliriz.

* Yılda 1 milyon 400 bin kişiyi iş sahibi yapmak için çalışmaları yeni bir sıçrama noktası olarak görüyorum. Bu bizler için gerçekten önemli bir an. Yılda 1 milyon 400 bin. TOBB çatısı altında iş sahibi yapmak demek hem sizin için hem de ülke için dinamizmin kazanılması demek.
#1 - Eylül 16 2016, 10:49:40

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.