Alternatifim Cafe

İnternetten Ticaret Nasıl Yapılır?

Discussion started on Konu Dışı

sabunkopugu

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile haberleşme, sanat, reklam, eğitim, vb. hayatımızın her alanında kullandığımız her şey internette bulunabilir duruma geldi. Bu durum o kadar yaygınlaştı ki internetsiz yaşamak oldukça güç durumda.Son zamanda elektronik ticaret yani E-ticaret internette hızla yerini almaktadır. Ticaretin internet üzerinden yapılması günümüzde çok yaygınlaşmıştır Büyük firmalardan küçük üreticilere kadar internet üzerinden ticaret yapılmaktadır. E-ticaretin çok sayıda avantajı vardır. Fakat son zamanlarda güvenlik açısından oldukça fazla açığı olduğu için E-ticarete olan güven, tüketici açısından sarsılmış durumdadır. Bu durum ticaret yapan bireyler için olumsuz etki göstermekte ve E-ticarete yeni başlayacakların işlerini zorlaştırmaktadır. Fakat E-ticarette nasıl başarılı olabileceğiniz konusunda birkaç noktaya değinecek olursak:

Piyasa araştırması: Ürünlerinizin fiyatını belirlerken tabiri cahizse https://www.sikayetvar.com/sefamervecom/internet/e-ticaret gibi piyasa araştırması yapmanız müşteri kazanmak açısından oldukça önemlidir. Başarılı olmanız için belli avantajlar sunabilmeniz satışlarınızın artmasını sağlayacaktır. Ürün kalitenizin de fiyat belirlemede etkili olduğunu düşünürsek ücretlerin fazla yüksek olması satışlarınızın azalmasına hatta durmasına neden olabilir. Bu aşamada doğru kararlar vermek ve gerekirse bir uzmandan destek almak gerekebilir. Görseller: E-ticaret müşterinin ürünlere fotoğraf ve video gibi görsellerle ulaştığı bir internet ortamıdır. Bu nedenle görsellerin ilgi çekici ve sade olması gerekmektedir. Genellikle düz renk bir zemin üzerinde ürün odaklı çekim yapılabilir. Ayrıca ürünün kullanım aşamasındaki fotoğrafları da tüketici için açıklayıcı olacağından satışlarınızı dolayısıyla da başarınız artacaktır.

Kontrol: E- ticarette başarılı olmanın ilk şartı, ticaretini yapacağınız ürün ya da ürünleri ilk sizin tanımanızdır. Eğer üretici sizseniz ürünün kalite kontrolünü gerekirse kullanarak ya da ücretsiz olarak tüketiciye ulaştırarak memnuniyet ve şikâyetleri dinlemeniz yararlı olacaktır. Bu sayede sattığınız ürünlerin eksik yönlerini veya artılarını görmüş olur tüketiciye daha ayrıntılı bilgi verebilir ve ürün kalitesini yükseltebilirsiniz. Reklâmlar: Ne iş yaparsanız yapın reklâmlar başarınızın %50'sini oluşturur. Yaptığınız reklamlar aliexpress gibi var olmayan bilgiler içermemeli, müşteriye açık ve net olmalıdır. Reklam yaptığınız yer ve zaman önemlidir. Müşteri kitlenizi iyi belirlemeli ve hedef kitlenin size ulaşabileceği yerlerde reklam yapmalısınız. Müşteri memnuniyeti: Müşteri her zaman haklıdır. Bu cümleyi prensip olarak belirlemelisiniz. Bunun için müşterilerinize olumlu, saygılı, anlayışlı ve güler yüzlü yaklaşmalısınız. Ürün hakkında sorulan tüm soruları sabırla cevaplamalı, siparişi alırken her şeyi not almalı, titiz bir çalışma ile ürünü hazırlayıp paketlemeli ve göndermelisiniz. Ürün müşteriye ulaşana kadar ve sonrasında da takipte kalmalı ve oluşan sorunlarla belli doğrultuda ilgilenmelisiniz. Memnun kalan müşteri devamlı olacak ve en güvenilir reklamcınız olacaktır.

#1 - Eylül 02 2016, 15:31:24
« Son Düzenleme: Eylül 02 2016, 15:33:45 Gönderen: sabunkopugu »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.