Alternatifim Cafe

Buğulu Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Discussion started on Bayan

sabunkopugu

Buğulu göz makyajı olarak bilinen makyaj türünün bir diğer adı da dumanlı göz makyajıdır. Göz makyajı yaparken  en etkili ve çekici bakışların elde edilmesine olanak sunan makyaj türüdür. Buğulu gözlerin karşı tarafı ikna etme kabiliyeti oldukça yüksektir. En sık tercih edilen ve bayanların en çok beğenip uyguladıkları makyaj çeşididir.

Göz kapaklarında muazzam parıltı ve ışıltı sunar. Sanat eseri, kişisel bir cevher ortaya çıkarır. Karşı tarafın ilgi ve beğenisini toplar, anında etki sunarak kişiye öz güven kazandırır. Göz makyajının kusursuzlaştırılmasına yardımcı olup kişiye karakterize bir duruş sunar.

Elde bulunan tüm göz makyaj ürünleri ve kozmetikler sanatkârın elinde harikalar yaratabilmektedir. Fakat sade ve ışıltılı göz makyajı için buğulu göz makyajının yapılması için shiseido göz kalemi, rimel ve iki adet de göz farı kâfidir. Evvela cilt temizlenip kurulanır. Sonra tüm işlem ve süreç adımlar halinde kademeli olarak uygulanır. Kısa süre içerisinde etkili bir makyaj elde edilebilmektedir.

Temiz ve kuru haldeki göz çevresine uygulanabilen bir makyaj türüdür. Birçok far, kalem ve rimelle birlikte çeşitli sanat eserleri ortaya konulabilmektedir. Fakat bir tek kalem ve rimelle de harikalar yaratmak mümkündür. Evvelinde göz çevresinin iyi düzeyde temizlenmiş ve kuru halde olması önemlidir, zira temizlik makyajın verimliliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Etkin bir makyaj görünümü elde edilse dahi gün sonlarında verimlilik ve etki kaybedilebilmektedir. Bu yüzden cilt temizliği ve bakımı düzenli yapılıp akabinde makyaj uygulamasına geçilmelidir.

Adım 1: Kirpik üstelerine kirpik çizgisi boyunca göz kalemi öylece sürülür ve fırça yardımıyla dağıtılması sağlanır. Göz kalemi nasıl sürülür bu makaleden inceleyebilirsiniz.

Adım 2: Açık renkli göz farı kirpik çizgisinden yukarı kaş kısmına doğru olacak şekilde üst kapağın üst çizgisine kadar sürülür. Bu süreçte kişinin zevkine göre derinlik ve gölge belirginliği verilebilir.

Adım 3: Koyu renkli göz farı demin sürülen göz kalemi hattından yukarıya, üst kapak bölümüne doğru sürülür. Bu aşamada koyu renkli far, göz kalemiyle karışmakta ve renk dalgacıkları oluşturulmaktadır. Etrafa taşan farın pamukla silinmesi gerekir.

Adım 4: Farın yukarı giden hatta kalmasına dikkat edilmeli ve alt kirpik çizgisine göz kalemi uygulanmalıdır. Fırça içe dağıtılıp rimel ile işlem tamamlanır. Hacim veren maskara (maskara nasıl sürülür) ve rimellerin kullanılması ışıltılı ve hacimli görünüme vesile olacaktır.

Buğulu (Dumanlı) göz makyajının verimliliği için bazı önemli güzellik sırları  nüanslara dikkat etmek gerekir. Bu noktalar şunlardır;

Kullanılan fırçaların telleri ve uçları yumuşak, kaliteli, temiz ve işlevselliği yüksek olmalıdır.
Normal sıvı kıvamdan biraz daha katı yapıda uygulanmalıdır.
Eyeliner’ın dağıtılma aşamasında kulak pamuğu kullanılabilir.

Sadece göz kalemi bulunan veya göz kalemi kullanmak isteyenlere özel bir yöntem önerilmektedir. Göz kalemi kullanılmadan evvel kapalı olarak sıcak suda 20 – 25 saniye kadar bekletilip çıkarıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Sürülebilir sıcaklığı kazandığında göz kapaklarının kirpik köklerine yakın bölgelere dağınık biçimde sürülür. Alt kirpik köklerine de aynı şekilde uygulama yapılıp ardından sünger ya da aplikatör kalemi ile buğulu görünüm kazandırılır. Çok daha koyu ve belirgin gölgelendirmeler, buğulu görünümler için işlem tekrarlanmalıdır.
#1 - Ağustos 03 2016, 09:34:18

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.