Alternatifim Cafe

Gölgeli Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Discussion started on Bayan

sabunkopugu

Son zamanların en trend makyajı şüphesiz çeşitli far renklerini karıştırarak gölgeli yapılan makyajlar, öyle düz bir far sürüp kalem çektiğimiz günler artık eskide kaldı. Gölgeli göz makyajı nda çok daha çarpıcı ve etkileyici bakışlar sağlayabilirsiniz. Öncelikle kozmetik ürünü satan hemen her yerde gölgeli yani koyudan açığa doğru giden üçlü dörtlü far paletlerinden edinmelisiniz.

Göz kapaklarınızda makyaj varsa onu bir tonik yardımıyla temizleyin ardından göz makyajı mızın daha kalıcı ve uzun süreli olması için göz kapağımıza bir nemlendirici krem sürerek nemlendirin. Bu göz makyajı mızın daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.
Bu işlemden hemen sonra ten rengimizin bir veya iki ton açığı olan bir fondöteni ya da far bazını göz kapaklarınıza uygulayın.Sonrasında far paletinizde bulunan en açık renk farı bir far fırçası yardımıyla tüm göz kapağına eşit bir şekilde dağıtın böylece göz kapağınıza astar çekmiş olursunuz.

Gölgeli göz farı uygulama tekniklerinde diğer önemli nokta ise far renkleriniz hangi renkte olursa olsun kaş altınıza beyaz renkte bir far ile ince bir geçiş yapın. Bu işlem ile göz makyajı nız daha belirgin bir şekilde görülecek. Göz makyajınız için yaptığınız bu uygulamalardan sonra far paletinizdeki en açık tondan bir ton koyu olan rengi göz pınarlarınızdan başlayarak göz kapağınızın yarısına kadar uygulayın sonrasında farınızın bundan sonraki bir ton koyu rengiyle boş kalan diğer yarısından başlayarak göz bitimine kadar bu farı uygulayın ve farı uygularken kirpik diplerinize bu tonun iyice geçmesini sağlayın.

Gölgelendirme göz makyajında adeta bir püf noktadır. Buğulu gözler ve etkileyici bakışlar için gölgelendirme olmazsa olmaz özelliklerin başında gelmektedir. Ancak bir göz makyajında gölgelendirme yapmak ekstra bir özen gerektirecektir. Aksi halde çarpıcı bakışlar yerine dağılmış kapkara gözlerin neden olabileceği yorgun ve solgun bir ifade elde edilebilir. Bu yüzden gölgeli göz makyajının nasıl yapılması gerektiğinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Peki, gölgeli göz makyajı nasıl yapılır?

Gölgeli göz makyajında kullanılacak makyaj teknikleri ve malzemeleri siyah ve kahverengi göz kalemi, rimel ve de far paletleri olacaktır. İlk işlem göz kalemini göz üstüne kalın bir şekilde çekmek olacaktır. Göz pınarından başlayarak gözün bitiş çizgisine kadar düz bir çizgi çizilmesi gerekecektir. Kirpiklere oldukça yakın bir kalem çekilmesi daha doğal ve etkileyici bakışlar yaratacaktır. Aynı kalem sürüm işlemi gözün altına da belli belirsiz ince bir çizgi olarak uygulanmalıdır. Burada göz kapağına kalemi düzgün çekmeye gerek yok çünkü birazdan yapılacak işlemler ile bu çizgi biraz dağıtılacaktır.

İkinci adım ise doğru bir renk doğrultusunda dağıtma işlemi yapmaktır. Buradaki doğru renk faktörü oldukça önemli olmaktadır. Yani koyudan açığa doğru geçişler sağlanacağından tonların birbirini tamamlayıcı olması önemlidir. Bu yüzden koyu kahverengi açık kahve tonlarıyla eşleştirilmeliyken gri tonlarının koyusu da siyah ile tamamlanabilir. Ayrıca açık sedefli tonlar ya da mor, yeşil gibi renklerde ara geçişte diğer renklerle uyum sağlayacak şekilde uygulanabilir. Böylece daha canlı ve hareketli bir ifade sağlanabilir. Dağıtma işlemi için far fırçasını kullanmak gerekecektir.

Farı istediğiniz yoğunlukta sürebilirsiniz fakat en son sürdüğünüz tonu biraz daha yoğun geçmelisiniz ki daha derin bakışlar elde edin.Göz kapağınızın ortasında iki rengin iç içe geçmesi için parmağınızla yada fırça yardımıyla sağa sola hafif dokunuşlar yaparak karışmasını sağlayın. Son olarak gölgeli farınızı daha güzel göstermek için güzellik sırları kirpik diplerine siyah bir göz kalemiyle ince bir geçiş yapın işte bu kadar!

Far fırçası aracılığıyla seçilen renk tonları göz kapağına uygulanır ve gölgelendirme yapılır. Bunu yapmak için ise kirpik diplerinden başlanarak göz kapağı ortasına doğru açık tonlu renkler kullanılır. Oradan itibaren fırça yardımıyla koyu renge geçilir ancak tam orta geçiş fırçayla dağıtılır. Koyu tonla göz bitiş çizgisi sonlanır ama yine denildiği üzere ortada homojen bir geçiş yaratılarak bu sağlanmalıdır. Üstüne tekrar ince bir çizgi çekmek için göz alt ve üstüne koyu kahve veya siyah tonlarında bir göz kalemi kullanılır. Kesik far fırçasıyla çizilen kalem dağıtılarak buğulu bir görünüm kazandırılır. En son maskara sürülerek gölgeli bir makyaj çarpıcı bakışlar ile tamamlanmış olacaktır.
 
#1 - Temmuz 27 2016, 09:24:40

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.