Alternatifim Cafe

Pırlanta ve Altın Nasıl Kullanılmalı

Discussion started on Kişisel

sabunkopugu

Günümüzde erkeklerin belki de en çok zorlandıkları şeydir sevdiği kadına hediye almak. Söz konusu tek taş pırlanta yüzük olduğunda ise önemli bir kaç noktaya dikkat ederek bu durumu sorunsuz atlatabilirsiniz. Öncelikle alacağımız yüzüğün değeri iki ya da üç maaşımıza denk düşmeli. Pırlantada ise 4C kuralına dikkat edilmeli. 4C pırlantanın kesimini (cut), rengini (color), berraklığını (clarity) ve karat ağırlığını (carat weight) temsil eder. Orijinal bir pırlantanın kendine ait sertifikasında 4C bilgileri bulunur.

Pırlantalar yapısı itibari ile dünyadaki en sert maddelerden biridir. Bir pırlantayı kesebilecek tek nesne başka bir pırlantadır. Ancak pırlantalar aşırı zorlandığında da çizilebilir. Genellikle ömür boyu kullanılmak üzere alınan bir pırlantanın çizilmesi ve bakımsız kalarak ışıltısını kaybetmesi pırlantanızın başına gelebilecek en kötü olaylardan birisidir.  Dolayısıyla pırlantanın bakımını ve temizliğini yapmak onun kullanım ömrünü uzatır ve kalitesini korumada yardımcı olur.

Pırlanta yüzüklerde ise bu durum hemen hemen benzer olmakla birlikte arada küçük birkaç ince ayrım vardır. Bunun nedeni yüzük üzerindeki pırlantanın bakımı yapılırken sadece pırlantanın bakımının yapılmasının bir işe yaramayacağı aynı zamanda yüzüğün metal kısmının da pırlanta ile beraber bakımının yapılması gerektiğidir. Pırlanta yüzük bakımın evde yapılmasına yardımcı olacak birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler sayesinde evinizde ya da işyerinizde pırlantanızın bakımını rahatlıkla yapabilirsiniz. Burada önemli olan püf noktası pırlantanız yıpranmış veya hasar görmüş bu bakımın uzman ellerle yapılmasının daha sağlıklı olacağıdır.

Kadınların vazgeçilmezi olan aksesuarların başında altın takılar gelmektedir. Özellikle bizim toplumumuzdaki kadınların en tercih ettiği ziynet türü altın takılardır. Altın kolye , altın yüzük, altın bilezik gibi takılar ilk zamanlarda çok güzel bir görünüme sahiptirler. Ancak bir süre kullanıldıktan sonra takılarda kararma meydana gelebilmektedir. Peki, altın takıların temizliği nasıl yapılmalıdır? Bunun birçok farklı yolu vardır. Altın takı temizleme teknikleri iki ana başlık altında toplanabilir.

Eğer güvendiğiniz bir kuyumcunuz varsa, altın takılarınızı burada temizletebilirsiniz. Kuyumcular cila makineleri ile takılarınızı çok kısa sürelerde temizleyebilirler. Ancak cila makineleri takıları sürtünme ile temizlediği için takılarınızda aşınmalar meydana gelebilir.

En çok kullanılan ve en etkili yöntem olan tuzlu su yöntemi için ihtiyaçlar; tuz, alüminyum folyo ve bir miktar sudur. Öncelikle, bir kabın içini alüminyum folyo ile güzelce kaplamak gerekmektedir. Burada amaç, altın takıların metal kap ile temas etmemesidir. Daha sonra kabın içine 2 yemek kaşığı tuz ve bir miktar su eklenerek 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynatma işleminden sonra takılarınız ilk günkü gibi parlak bir görünüme sahip olacaktır.

Bu yöntemde, yaklaşık bir litre suyun içine bir miktar sabun rendelenir ve 15-20 gram kadar amonyak eklenir. Takılar bu karışımda yarım saat kadar bekletildikten sonra, soğuk suyla durulanır. En son olarak takılar küçük bir deri parçası ile silinerek parlatılır.
#1 - Haziran 09 2016, 10:27:58
« Son Düzenleme: Haziran 10 2016, 00:54:28 Gönderen: sabunkopugu »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.