Alternatifim Cafe

Anti SEO nedir, nasıl önlenir?

Discussion started on Komik ve/veya İlginç Linkler

sabunkopugu

E-ticaret sitenizde, çalışma yaptığınız sayfaların anahtar kelimelerinde birden düşüşler yaşadığını şahit olduysanız eğer dikkatli olmanızda fayda vardır. Sitenize bilerek ya da bilmeden anti SEO çalışmaları yapılmış ve arama motorları tarafından sevilmeyen bu çalışmalar yüzünden siteniz spam siteler deryasına katılmış olabilir.

Anti SEO çalışmaları başta belirttiğimiz gibi ikiye farklı sebeple yapılmış olabilir. Bunlardan biri rakiplerinizin, haberiniz olmadan yaptıkları black SEO olarak tanımlanan çalışmalardır. İkincisi ise sizler tarafından yapılan çalışmaların algoritma güncellemelerine uymamasıdır. Bilinmeyerek ve bilinerek yapılan bu çalışmalar sitenizin anahtar kelimelerinde hızlı bir şekilde düşüş yaşamasına sebebiyet verecektir.

Spam siteler yani arama motorları tarafından istenmeyen siteler arasında yer alıp almadığınızı öğrenebilmek için E-ticaret Sitenizi Manuel Web Spam Kullanarak Sandbox'tan Kaldırmak konu başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz. Okuyacağınız makale sayesinde manuel web spam nedir, sandbox nedir, istenmeyen siteler arasından nasıl kurtulunur öğrenebilirsiniz.

E-ticaret sitenizde olumsuz bir çalışma yapmadığınızı düşünüyorsanız ve yine de kelime sıralamalarınızda ani düşüşler yaşadıysanız eğer, çok düşük bir ihtimal olsa da rakipleriniz ya da sizin yükselmenizi istemeyenler tarafından anti SEO çalışması sitenize yapılmış olabilir. En çok tercih edilen anti seo danışmanlığı çalışması ise toplu bir şekilde kelime bazlı link alınmasıdır. Yani sitenize binlerce farklı siteden baclink gönderilir. Google başta olmak üzere arama motorları black SEO olarak bu çalışmayı tanımlar ve sitenizi spam siteler arasında gönderir.

Arama motorları sürekli algoritmalarını güncellemektedir. Yapılan güncellemelerin en büyük sebebi ise kullanıcılarına en doğru bilgiyi, en etkili şekilde ve en çok tercih edilen siteleri arama dizininde sunmaktır. Arama motorları yapmış olduğu güncellemeler ile haksız yere üst sıralara gelen sitelerin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu değişiklikler ise, kimi zaman e-ticaret site sahipleri tarafından takip edilemeyebilir. Örnek vermek gerekirse Google Penguen 3.0 güncellemesi öncesi toplu bir şekilde kelime bazlı tanıtım yazıları alınarak daha üst yerlere çıkan siteler, bu güncelleme sonrası düşüşlerle karşı karşıya kalmışlardır ve hatta spam siteler arasında yer almaya başlamışlardır.

Sitenize anti arama motoru optimizasyonu çalışması yapıldığı en doğru bir şekilde spam siteler arasında yer alıp almadığınızı kontrol ederek öğrenilebilir. Spam siteler arasında olup olmadığınızı yani manuel web spam işlemi görüp görmediğinizi sitenin başında linkini paylaştığımız linkten öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte sitenize dışarıdan bir link çalışması yapılıp yapılmadığını dünyaca en çok tercih edilen backlink kontrol sitelerinden birisi olan Moz'un Open Site Explorer sayfası ile takip edebilirsiniz. İlgili sayfaya giriş yaptığınızda sitenizin adresini yazabileceğiniz bir alan gelecektir. Bu alana site adresinizi yazıp Search butonuna bastıktan sonra sitenize verilen bütün linkler detaylı bir şekilde listelenecektir. Aynı zamanda sol menüde bulunan alanlardan link yapılarınız hakkıında ve ne zaman sitenize link verildiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Webmaster Tools hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan Arama Trafiği alanına ve ardından sitenize bağlantılara tıklayınız. En çok bağlantı verenler'in altında bulunan Diğer alanına tıklayınız. Ardından en üstte karşınıza çıkacak olan daha fazla örnek bağlantı indir butonuna tıklayınız. CSV dosyası halinde sitenize hangi sitelerden bağlantı verilmiş görebilirsiniz. İndirdiğiniz dosya içerisinde sizin isteğiniz dışında oluşturulmuş bütün bağlantıları tespit edin ve ayrı bir txt dosyası oluşturarak bu bağlantıları oraya aktarın. Örnek vermek gerekirse reddedilecek.txt dosyasını masaüstünüzde oluşturun. Ardından indirmiş olduğunuz CSV dosyası içerisinde bulunan tanımadığınız veya hacklink olarak size verilmiş bağlantıları bu dosyanın içerisine başına domain: koyarak atın. Bu işlemleri yaptıktan sonra masaüstünüzde istenmeyen bağlantıların bulunduğu bir reddedilecek dosyası bulunacaktır. Aynı zamanda başına # koyduğunuz satırlar sizlere ayrılmış hatırlatma alanlarıdır. #'den sonra istediğiniz açıklamayı yazabilirsiniz.

Anti SEO çalışmasını engellemek için yapmanız gereken son şey ise Google Webmaster adresine giriş yaptıktan sonra sitenizi seçmek ve ardından bağlantıları reddet butonuna tıklayarak masaüstünüzde bulunan dosyayı ekleyiniz. Son olarak yapmanız gereken şey ise manuel web spam işleminin düzeltiğini Google'a bildirmektir. Bu işlem için ise Webmaster Tools hesabınızın sol menüsünden Arama Trafiği > Manuel İşlemler butonuna tıklayınız. Manuel web spam bildirimine tıklayarak gerekli çalışmaların Google'a bildiriniz. Yapılan anti SEO çalışmalarının olumsuz etkilerinden kısa bir süre sonra kurtulabilirsiniz.
#1 - Aralık 30 2015, 09:35:39

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.