Alternatifim Cafe

Pırlanta alırken dikkate edilmesi gerekenler

Discussion started on Bayan

sabunkopugu

Aslında bu yazı ilk bakışta kadınları ilgilendiriyor gibi görünse de, erkekleri fazlasıyla ilgilendiriyor [:)] Evet, o gün geldi çattı, evlilik teklif edeceksiniz. Artık biliyorsunuz ki, tektaş bu işin şanındandır, ama kafanızda bir sürü soru işareti var, çünkü yüzük seçmek hiç de düşünüldüğü kadar kolay bir iş değil. Sevgiliniz “aşkınızı ilan edeceğiniz o yüzük”ü beğenecek mi, ne tepki verecek gibi sorular kafanızı kurcalıyor eminim, nelere dikkat edeceğim. Hem biz kadınlar için bilgilendirici, hem siz erkekler için kılavuz niteliğinde bilgiler yazımızda.

Pırlanta seçimini yaparken öncelikle bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir. Avrupa ve Amerika’da tek taşa ayrılan bütçe ortalama 2 – 3 maaş civarındadır. Yapacağınız altın kolye veya pırlanta seçiminde karar vermeniz gereken iki önemli nokta pırlanta ve montürdür.

Kesim, elmas üzerinde insan elinin kattığı tek özelliktir. Pırlantanın ışıltısı, kesimin ustalığı ve kullanılan teknoloji ile doğru orantılıdır. Kesim, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler, dorğu oranlarda kesilmiş bir pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve “taç” olarak adlandırılan üst kısma yayılıır. Eğer kesim çok derinse ışığın bir kısmı “külah” olarak adlandırılan alt kısma doğru kaçar. Kesim yeterince derin değilse, ışığk külahtan kaçarak pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur.

Pırlantanın şekli ve kesim tekniği birbirinden bağımsız konulardır. Pırlantanın şekli zevke göre değişiklik gösterir, bu konu kadınlar için oldukça önemlidir; eğer takılara ilgi duyuyorsa aklında belirli bir şekil olma ihtimali yüksek. Belki vitrinden bazı örnek yüzükleri göstererek zevkini öğrenme fırsatınız olabilir. Doğru kesim, kadının yaşam tarzını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Kalp kesim maskülen bir kadına uygun olmayacaktır örneğin.

İdeal İçeri giren ışığın neredeyse tamamını yansıtan, mükemmel kesim. Pırlantaların sadece %5’i bu gruba girer.
Çok iyi Giren ışığın neredeyse tamamını yansıtan çok iyi bir kesim. İdeale yakın bir güzellikte ancak fiyatı biraz daha uygun.
İyi S en iyisi arıyorsanız, tercihiniz “ideal” ya da “çok iyi” kesimden yana olmalıİçine aldığı ışığın büyük bölümünü yansıtan, iyi kalite bir kesim. Fiyat olarak çok iyi kesimden çok daha uygun.
Vasat İyi ya da daha üstü kadar ışıltılı olmasa da, kabul edilebilir bir kalitede kesilmiş. Kabul edilebilir kalitede pırlantaların arasında fiyat olarak en uygun olanı

Pırlanta üzerindeki “doğanın parmak izleri”dir berraklığı etkileyen kriterler. Her elmasın kristalleşme sürecinde içine karışan diğer mineraller olmaktadır. Doğanın parmak izleri olarak nitelendirilen bu maddelerin sayısı, rengi, yapısı, büyüklüğü ve konumu, elmasın doğallığını gösterir. Doğal izler ne kadar az olursa, pırlanta o kadar çok ışık yansıtır ve bu nedenle daha çok değer kazanır. Doğal iz taşımayan pırlanta yüzük bulmak çok zor olduğundan, izi en az olan pırlanta “kusursuza yakın” sayılır.

Karbon atomlarının arasına farklı atomların girmesi ile ya da kristal kafeste oluşan deformasyonlar sonucu elmas çeşitli renklerde karşımıza çıkabilir. Renkli elmaslar doğada çok nadir bulunmaktadır, ayrıca çeşitli laboratuvarlar tarafından lazer yöntemi, radyoaktif ya da elektromanyetik yöntemlerle elmasın rengi değiştirilebilmektedir. Bu tip elmaslara ‘treated’ ( muameleli) elmas denir. Eğer klasik dışı bir hediye almak istiyorsanız, renkli elmasları da değerlendirebilirsiniz.

Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. “Karat” sözcüğü, eski mücevher tüccarlarının pırlantalarını tartmak için kullandıkları “carob” adı verilen keçi boynuzu tohumundan gelmektedir. Eskiden 1 karatlık pırlanta 1 keçi boynuzu tohumunun ağırlığına eşitti. Günümüzde ise karat 0.2 gramlık (200 mg) standart bir metrik ölçüdür.
[Karat]

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında sertifika da gelir, tarafsız eksperler tarafından hazırlanmış bu raporlar pırlantanızın belgesidir. HRD, GIA en çok tercih edilen sertifikaların başında gelir.
#1 - Mayıs 26 2016, 15:07:58

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.