Alternatifim Cafe

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Discussion started on Sağlık

sabunkopugu

Ayak kokusu, tabanlarınızdaki ter bezleri terleme yaptığında oluşur. Nemli bölgeleri seven bakteriler ölü ciltle beslenir; artar ve kokuya neden olur. Spor yapmak ve iyi havalanmayan ayakkabılar giymek gibi ayakların nemlenmesine neden olan herhangi bir şey kokuyu arttırabilir. Ayak kokusu nasıl geçer sorusunun cevabı hijyendir, hijyeninize dikkat ediniz.


Çoraplarınızı düzenli olarak değiştiriniz ve ayaklarınızı en az günde bir defa yıkayınız.
Ayaklarınıza ve ayak parmaklarınıza nem emici pudra (bazı bakterileri besleyerek kokuya neden olan mısır nişastası değil) uygulayınız.
Doğrudan ayaklarınıza uygulanan bir ter önleyici kullanınız.
Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra iyice havalandırarak kurumalarını sağlayınız.
Kömür içeren koku giderici ayakkabı tabanları kullanmayı deneyiniz.


Ayak Kokusuna İyi Gelen Gümüş Çoraplar


Ayakta görülebilecek her türlü hastalığa iyi gelen gümüş iplikli çorapları en çok erkekler alıyor.


Tekstil sektörü nihayetinde gümüşü de keşfetti. Gümüş de bir aksesuar olmaktan çıktı ve sağlığa faydalarının bilinmesiyle yavaş yavaş tekstil sektöründeki yerini almaya başladı. Gümüşün koku ve nem giderici olması, anti bakteriyel özelliği, elektrik iletken, termal iletken ve oligodinamik olması geniş bir alanda kullanımını sağlıyor.


Aslında gümüşün yara iyileştirici özelliğinin olduğunu pek çoğumuz biliyorduk; ama bunun çorap sektöründe kullanılabileceği pek aklımıza gelmemişti. Ayaktaki yaraların iyileşmesini hızlandıran gümüş iplikli çoraplar başta diyabet hastaları olmak üzere diğer damarsal kökenli ayak ve bacak yaralarını, egzama sorunlarını da önemli ölçüde gideriyor. Ayrıca obeziteye bağlı olarak deride çatlak ve yara açılmalarını önleyebiliyor.


Gümüş çorabın kullanım alanları:


Ayak ülseri olanlar (diyabetik ayak yaraları)
Diyabet hastaları
Ayak yaralanmasına maruz kalanlar
Ayakta mantar ve egzama sorunu olanlar
Gün boyunca ayakkabı veya bot giymek zorunda olanlar (asker, polis vb.)
Spor yapanlar (amatör veya profesyonel)
Ayak sağlığı ve bakımına önem verenler
Ayak kokusu sorunu yaşayanlar
Kayak yapanlar
Hamileler
Ayak yolu ile mikrop ve bakteri girme olasılığı olan yerlerde çalışanlar
Kilo sorunu olanlar


Gümüşün termal iletkenliği sayesinde ise çoraplar vücut ısısını en iyi şekilde ayarlıyor. Yani gümüş iplikten dokunmuş çoraplar ayakları kışın sıcak, yazın ise serin tutuyor. Ayrıca vücuttaki ısı dağılımını da etkileyerek kan dolaşımını düzenliyor. Gümüş çorabın diğer bir özelliği ise antibakteriyel olması. Bu da ayakta mikrop, bakteri, mantar, egzama üremesini engelliyor ve ayak kokusunu ortadan kaldırıyor.
#1 - Mayıs 18 2016, 10:25:37

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.