Alternatifim Cafe

Ayak Sağlığı ve Mantar

Discussion started on Sağlık

sabunkopugu

Ayak mantarı sağlık problemi olmasının yanı sıra tırnağın görüntüsünü de bozar. Çarpma, zedelenme, dar ve ucu sivri ayakkabı, yüzme havuzu, duş gibi ortak kullanım alanları, hijyenik olmayan pedikür, ayakların aşırı terlemesi gibi nedenlerle oluşabilir. Ayak mantarı tedavisi sırasında mantarlı tırnak üzerindeki kalınlaşmış olan tabaka cihaz yardımıyla temizlenir. Mantarlı doku temizlenince sağlıklı olan doku ortaya çıkar. Gerekli ilaç desteği ve bakımın düzenli aralıklarla tekrarlanması sonucunda mantar, sağlıklı tırnağın uzama sürecine bağlı olarak yok edilebilir.
Ayak mantarının tekrarlamasını önlemek için hijyene dikkat edilmeli, ayaklar her zaman temiz ve kuru olmalı, tırnak kesimine dikkat edilmeli, çoraplar pamuklu olmalıdır.
Ayak cildinde oluşan mantar hastalığıdır. Ayak cildinde oluşan mantara tinea pedis (ayak mantarı) denir. Bunlar tedavi edilmez ise büyür ve patlarlar. Mantara yakalanmış ayak devamlı terli ve kokuludur.

Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma azaltılmalıdır. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir

Eski yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı.

Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçının: halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi.

Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin. Toplu yerlerde bulunduğunuzda mantardan korunmak için ayak sağlığı ürünleri kullanabilirsiniz.

Mantar oluşmaya başladığında, belirtileri ayakta koku ayak derisinde ciddi şekilde beyazlama görülür bunların haricinde bazı mantarlar toplu iğne başı gibi ayağın üst ve parmakların üst kısımlarında küçük küçük sivilce gibi su toplar ve kaşıntı yapar. Diğer mantarların aksine çoğu zaman ileri safhalara gelene kadar koku algılanmayabilir ayak mantarında bu tarz bulguları kendinizde gördüğünüz de mutlaka uzman ya da bir doktora müracaat edilmelidir. Özellikle diğer ayakta koku yapan ve beyazlayan mantar türünde eğer ki zamanında müdahale edilmezse mantarın bulunduğu bölge daha da genişleyip ayak derisinde çatlaklar oluşturabilir ve hatta kanamalar dahi gözlenebilir.
#1 - Mayıs 17 2016, 15:15:50

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.