Alternatifim Cafe

PES 2016 İncelemesi

Discussion started on Oyun Genel

sabunkopugu

FIFA ve PES arasında uzun yıllar süren çatışma sanırım hemen hepiniz tarafından biliniyor. Her yıl firmalar oyunlarını piyasaya sürecekleri zaman birçoğumuz “Acaba bu yıl hangisi öne geçecek” diye merak ediyoruz.

2003 yılına kadar çok iyi oyunlar çıkartan ancak nedeni anlaşılmayan bir şekilde 2010 yılına kadar hiçbir gelişim göstermeyen FIFA birçok kişinin gözünde düşmeye başlarken biranda 2000’li yılların başında ortaya PES çıktı ve FIFA’dan tahtı devraldı. Ancak PES’te bu serüvenini 2010 yılına kadar devam ettirebildi. 2011 yılında kendini tamamen yenileyen FIFA 2010 yılından sonra tamamen geriye düşen PES’ten koltuğu tekrar devralmış gibi görünüyor. Hem FIFA 16 hem de Pro Evolution Soccer Pes 2016 oyunlarının tanıtılmasından sonrada gözler bu iki oyuna çevrilmiş durumda. Biz de bu yazımızda sizler için Pro Evolution 2016 oyununu ele alarak inceleyelim dedik. Bakalım PES 2016 oyununda bizi neler bekliyor?

Pro Evolution Soccer piyasaya ilk çıktığı zamanlarda birçok kişinin gönlünde taht kurmayı başarmış hatta FIFA tutkunlarını bile kendisine hayran bırakmıştı. Ancak PES’in son yıllarda yaşadığı düşüş ise başta PES tutkunları olmak üzere birçok kişiyi üzmüş gibi görünüyor. PES serisinin aslında en başından beri birçok farklı sorunu bulunuyordu. Bu sorunlardan en çok bilineni lisans sorunları. Birçok kişi lisans sorunlarını aslında çok fazla dert etmiyor.

Oyunipuçları ekibi olarak bizde bunu onaylıyoruz. Ancak ne zaman diğer sorunlarda teker teker ortaya çıkmaya başladı işte o zamandan itibaren lisans sorunu artık bir problem olarak görülmeye başlandı. Diğer sorunlardan en çok bilindiği ise genelde benzer ve eski oyuncu modellerinin kullanılması. Belki eski PES oyuncuları bu durumdan çok fazla şikâyetçi olmayabilir. Ancak yeni yeni oyunlara aşina olan ve futbol oyunlarına yönelen oyun severler içinse bu durum oldukça belirleyici kriterlerden bir tanesi olacak. Bu da normal olarak PES’in oyuncular arasında giderek değerini kaybetmesine neden oluyor.

PES’in son yıllarda çıkarttığı oyun serileri hakkındaki düşünceler bu kadar olumsuzken Pro Evolution Soccer 2016 çıktı ve herkesin gözü “Acaba lisans alınmış mıdır?” diye bu oyuna çevrildi. Ancak PES 2016 komik videolar serisinde de yine lisans olmayacak. Peki, oyundaki her şey bu kadar kötümü?

Şimdiye kadar PES’in son yıllarda yaşadığı gerilemeden bahsettik. Ancak PES, bu yıl çıkartmış olduğu oyun ile sanırım geri vitesi bırakıp ileriye doğru gitmeyi düşünmeye karar vermiş. Çünkü oyunda köklü değişiklikler var. Arka planda çok büyük değişiklikler yapılmasına karşın bu değişiklikleri hemen fark edemiyorsunuz. Bunun için oyunu defalarca oynamanız gerekiyor. Özellikle fizik motoru üzerinde yapılan değişiklikleri oyunu tekrar tekrar oynadığınız zaman fark edebiliyorsunuz.

Fizik motoru bir oyunun kalbidir. Eğer oyunda iyi bir fizik motoru yoksa o zaman oyun çok kısa sürede popülerliğini kaybeder. Söz konusu futbol gibi bir spor oyunu olduğu zaman fizik motorunun önemi daha da artmaktadır. PES 2015 oyununda olduğu gibi yine Fox Engine tercih ediliyor. Ancak KONAMİ ekibi bu sefer kendini biraz daha geliştirmeyi başarmış. Çünkü ikili mücadelelerde artık omuz omuza mücadele gerçekleşebiliyor. Ayrıca çarpışma anlarındaki ihtimallerde yine bir önceki oyuna göre büyük farklılıklar gösteriyor.

Pro Evolution Soccer 2016 oyununda kullanılan bu yeni denge motoru her oyuncuya farklı bir denge merkezi sağlıyor. Bu sayede de her ikili mücadelenin sonucu birbirine göre çok farklı sonuçlanabiliyor. Ayrıca bu denge merkezi şutlar üzerinde de oldukça etkili. Eğer oyuncuların üzerinde baskı varsa ve rakip ile mücadele içerisindeyken dengesiz bir şekilde şut çekerlerse bu normal şutlardan daha da kötü olabiliyor. Yani bu durum oyunda en iyi şut çeken futbolcularından bir tanesi olan Cristiano Ronaldo ile dahi şut çekmenin artık o kadarda kolay olmayacağı anlamına geliyor. Şut çekme özelliğinde yapılan bu değişim sayesinde artık öyle gelişigüzel şut çekemiyorsunuz.

Yeniliklerden bir diğeri ise çalımlarda. Özellikle PES 2015 oyununda görülen kombo çalımlar artık yok. Geçen yıl neredeyse durdurulması imkânsız olan bu çalımların yerine daha mantıklı çalımlar getirilmiş. Artık çalımı attıktan sonra birde topu kontrol etmeniz gerekiyor. Hata çalım atarken yönünüzü değiştirecek olursanız bu topu kaybetmenize bile neden olabiliyor. Ayrıca çalımlarda zamanlama son derece önemli. Hatta en basit olan çalımlarda dahi zamanlamayı tutturamaz ve ne yapacağınızı bilemezseniz o zaman topu kaybedebiliyorsunuz. Tabi tüm bunlar çalım atmanın çok zor olduğu anlamına gelmesin. Sadece gerekli mantığı yürüterek neler yapacağınıza karar verdiğinizde en doğru çalımları atabiliyorsunuz. Yani kısaca bu yeni çalım sistemi oyunu daha da zevkli hale getirmiş diyebiliriz.

Önceki oyunlarda genelde pasların istediğimiz yöne gitmediğinden şikâyetçi olurduk. Pro Evolution Soccer 2016 oyununda ise paslar daha net ve keskin hale getirilmiş. Ayrıca kalecilerin zamansız çıkışı ve topu olur olmadık yerlerde kurtarmayışları sanırım birçoğumuzun en büyük sorunlarından bira tanesiydi. Kaleciler içinde yapılan yenilikler sayesinde artık kalecilere tek görevlerinin topu kurtarmak olduğu söylenmiş.

Futbol oyununu oyun yapan ve zevk aldıran önemli unsurlardan bir diğeri de kamera açılarıdır. Genel geçer kamerası olarak bilinen kamera sahaya harita bir şekilde yerleştirilmiş ve bu kameradan sahanın tüm kontrolünü elinize alabiliyorsunuz. Ayrıca diğer kamera açıları da yine oyuna farklı bir zevk katmayı başarıyor. Sanırım oyunun kendini ne kadar geliştirdiğini bu kameralara dahi bakarak kolayca anlayabiliriz.

Kısacası KONAMI uzun bir süredir durdurulamayan geri gidişi ile liderliği FIFA serisine kaptırmış gibi görünüyordu. Ancak leafgaming gibi gamerların daha seveceği Pro Evolution Soccer 2016 oyununun çıkması ile beraber sanırım rekabet tekrar eski haline gelecek gibi duruyor.
#1 - Mart 22 2016, 10:14:55

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.