Alternatifim Cafe

Unutulmaz Video Oyunlar

Discussion started on Oyun Genel

sabunkopugu

The Secret of Monkey Island
LucasFilm imzasını taşıyan The Secret of Monkey Island, firmanın ünlü SCUMM motorunu kullanan başarılı bir adventure. Yapımcıları Ron Gilbert, Tim Schafer ve Dave Grossman'a da büyük ün kazandıran oyun, özellikle son derece zekice hazırlanmış esprileri ve heyecanlı öyküsü sayesinde büyük beğeni toplamıştı. Korsan olmaya hevesli Guybrush Threepwood'un bu hikâyesi pek çok kişiye göre gelmiş geçmiş en oyun kabul edilir.

Lemmings
Lemmings; bilgisayar oyunlarının ciddi bir bağımlılık yaratabileceğinin ilk ve en güçlü kanıtlarından biri. Bir yandan son derece basit, diğer yandan son derece dikkat gerektiren bu oyun kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri. Amaç; Lemming'leri ekrandaki bir noktadan diğerine ulaştırmak. Sorunsa bunu yaparken sadece sınırlı kaynaklara sahip olmanız.

Star Wars: Tie-Fighter
Yine bir LucasArts oyunu ama bu kez türü biraz daha farklı. Bu kez her şey uzayda geçiyor, bir Tie-Fighter'ın içinde. GörevinizLuke Skywalker'ın da desteklediği isyancıların İmparatorluk için bir tehdit oluşturmasını engellemek. Arkasına StarWars'un büyük gişe başarısını da alan Tie-Fighter, 1994 yılında açık ara en iyi oyun oldu.

Duke Nukem 3D
3D Realms'ın geliştirdiği ve Apogee Software'in dağıtımını üstlendiği Duke Nukem 3D, daha önce iki kez oyuncuların karşına çıkmış olan Duke Nukem'in yeni maceralarını konu alan bir FPS oyunuydu. Duke'ün kendine has tarzı ve geniş silah seçenekleri sayesinde kısa sürede oyuncuların gönlünde taht kurmaya başaran Duke Nukem 3D bugün bile tahtından pek de uzak değil.

GTA serisi
Etrafınızda Grand Theft Auto'dan bahseden birileri varsa, eminiz ki ağızlarından sadece övgü dolu sözler dökülüyordur. İnternette ilginç video izle diyince akla gelen oyunlardan GTA. Otomobil hırsızlığından mafya babalığına giden suç kariyerini anlatan oyun önce izometrik görünümlü 2 boyutlu bir oyun olarak ortaya çıktı ancak ardından 3 boyutlu ve gerçeğe uygun modellenmiş, yaşayan şehirlerin içinde geçen bir oyuna dönüştü. Peşinden de milyonlarca oyuncuyu sürükledi.

Populous
1989 yılında geliştirilen Populous, yapımcısı Bullfrog'un en iyi oyunlarından biri olarak kabul edilir. Piyasaya çıktıktan sonra sayısız ödül kazanan oyunun başarısının ardından Populous II ve Populous: The Begining adlı devam oyunları da çıktı. Türünün ilk örneklerinden biri olan oyunda oyuncular tanrısal güce sahip bir karakteri canlandırıyor ve kendi halkına güven, düşman haklara korku salmak için uğraşıyor.

StarCraft
StarCraft, yapımcısı Blizzard'ın gurur kaynaklarından biri. Bugün bile hala en çok oynanan oyunlardan biri olma özelliğine sahip StarCraft, muhteşen çok oyuncu desteği ile çok büyük başarı elde etti. Dünya çapında 10 milyondan fazla satan oyun daha sonra çıkan Brood Wars eklenti paketi ile daha da güçlendi. 2010 yılında oyunun yeni versiyonu StarCraft II çıktı ve o da hızla bir fenomene dönüştü.

The Sims
Maxi ve Electronic Arts işbirliği ile piyasaya çıkartılan The Sims, bir yaşam simülasyon oyunu. Geliştiricileri arasında SimCity'nin de fikir babası olan Will Wright'ın yer alıyor olması, The Sims'in ne kadar orijinal bir oyun olacağını aslında daha piyasaya çıkmadan gösteriyordu. Daha sonra piyasaya çıkan The Sims 2 ve tüm eklenti paketleri ile birlikte toplamda 100 milyon adetten fazla satarak başarısını ticari olarak da kanıtlamayı başardı. Sims serisi bugün tüm hızıyla devam ediyor.

Call of Duty
2003 yılında Infinity Ward piyasaya Call of Duty'yi sürdüğünde belki de çoğu kişi taktiksel FPS türünde bu kadar yenilik getirecek bir oyun beklemiyordu. Şu anda minecraft evi gibi meşhur gamerların da en sevdiği oyunlardandır. Belki oyunun öyküsü şimdiye kadar gördüğümüz en iyi veya orijinal öykü değil ama oyunun bölümleri o kadar ustalıkla tasarlanmış ki Call of Duty süresince bir saniye bile sıkılma şansınız olmuyor. Call of Duty serisi şu an yeni oyunlarla devam ediyor ve artık online olarak da oynanabiliyor.

King's Quest IV: The Perils of Rosella
1988 yılı özellikle adventure türü oyunlarda grafiklerin dikkat çekmeye başladığı yıl oldu. Sierra'nın imzasını taşıyan King's Quest IV, bizce sadece serinin en iyi oyunu olmakla kalmıyor, yılın da en iyi ödülünü alıyor. Oyunun gerçek zamanlı olması ve 24 saatlik bir zaman dilimini kapsaması en ilgi çekici özelliklerinden biriydi.

Half-Life 2: Episode One
İlk oyun 1998 yılında çıkmıştı. Eğer StraCraft ile aynı yıl piyasaya çıkma talihsizliğine sahip olmasaydı belki de Half-Life yılın oyunu olabilirdi. İkinci Half Life ise 2004 yılında yine en iyi oyunlardan biriydi. Fakat Valve'nin bu efsanevi oyunu ancak 2006'da çıkan Half Life 2: Episode One ile yılın en iyi oyunu olabildi. Episode One'dan kısa sonra çıkan Episode Two'nun özelliği ise Team Fortress adlı çok oyuncu desteği sunan eklentiye sahip olmasıydı.
#1 - Mart 04 2016, 10:59:12

Orada Half Life'ı gördüm :'(
#2 - Aralık 05 2018, 15:14:13

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.