Alternatifim Cafe

Ücretsiz İnternet Filtre Programı - Blue Coat K9 Web Protection

Discussion started on Network, İnternet ve Güvenlik

sabunkopugu

Blue Coat’ın global bazda 40 binden fazla ağ donanım ürünü halihazırda başta telekom olmak üzere birçok sektörlerdeki büyük ölçekli kurumlar tarafından kullanılıyor. Gartner ve IDC gibi bağımsız araştırma şirketleri tarafından güvenli web içeriği ile ilgili donanım çözümleri pazarında 1 numara olarak gösterilen Blue Coat’un merkezi California’da bulunuyor.

Ücretsiz olan K9 Web Protection programı bluecoat türkiye için de hizmete sunduğu esnek bir internet filtre programıdır. Bu program ile çocuklarınızı ve kendinizi internetten gelen zararlı içeriğe karşı kolayca koruyabilir, bilgisayarınızdan zararlı ve uygunsuz internet sitelerine girişi engelleyebilirsiniz. Program içerisinde birçok internet sitesi kategorisi bulunduruyor ve engellemek istediklerinizi seçerek bu kategorideki internet sitelerini engelleyebiliyorsunuz. Programla arama motorlarında güvenli arama özelliğini aktif hale getirerek arama sonuçlarında uygunsuz sitelerin çıkması engelleyebilir, haftanın hangi günü hangi saatlerinde internete girilebileceğini belirleyebilir, girilen internet sitelerinin kaydını görebilirsiniz. Ayrıca program bilgisayarda arkaplanda çalışmakta ve çalışmakta olduğuna dair herhangi bir uyarı vermemektedir ve bunların dışında birçok özelliklere de sahiptir.

K9 Web Protection Programının Ayarları

- "Web Categories to Block" (Engellenecek web sitesi katagorileri) sayfasında; isterseniz zaten seçilmiş olan "Default" ayarını kullanabilirsiniz. Fakat "Custom" seçeneğini seçerek istediğiniz katagorileri engellemeniz daha yararlı olacaktır.

Eğer İnternet kullanımızda engellenmemesi gerektiğini düşündüğünüz siteler program tarafından engelleniyorsa daha sonra bu katagorileri bu 'custom' olarak oluşturduğunuz listeden kaldırabilirsiniz. (Program engellenen sitenin hangi kategoriye girdiğini belirtiyor.)

Programa Destek Olma ve Site Kategorisi Ekleme

- Programın çalışma mantığını basitçe açıklamak gerekirse program girilen internet sitesinin hangi kategoriye ait olduğunu kendi merkezine bağlanarak öğreniyor ve eğer site sizin engellemek istediğiniz kategorideyse bu site engelleniyor. Bu şekilde veri koruma konusunda da Blue Coat'ın veri tabanına kayıtlı veri hırsızı sitelerden korunabilirsiniz. Program yapımcısı şirket internet üzerindeki her sitenin hangi kategoriye girdiğini belirliyor. Fakat bazen kategorisi belirlenmemiş veya yanlış belirlenmiş siteler olabiliyor. Bu sitelerin hangi kategorilere girdiğini yapımcı şirkete göndererek programa destek olabiliriz. Bunun için üstteki "GET HELP" tuşuna ve soldaki menüden "Check/Dispute Site" tuşuna basın. Kategorisi belirlenmemiş veya değişmiş internet sitesinin adresini yazın. Buradan sitenin kategorisinin belirlenip belinmediğini ve belirlendiyse hangi kategorilere girdiğini görebilirsiniz. Sağdaki "Add another category" menüsünden siteye eklemek istediğiniz kategori veya kategorileri seçin ve alttaki kutuya bir mesaj yazın. Örneğin şöyle bir mesaj yazabilirsiniz; "This site is in [eklediğiniz kategorinin adı] category". Daha sonra "Dispute" tuşuna basın. Bilgiler başarıyla gönderilince yeşil arkaplanda "Your dispute submission has been received by Blue Coat." mesajı çıkacaktır. (Not: Eğer kategorisi belirlenmemiş internet sitelerine girişi engellemek istiyorsanız; "Web Categories to Block" bölümünden "Custom" seçeneği altında en altta yer alan "Unrated" kategorisini işaretleyin.)
#1 - Nisan 22 2016, 11:54:07

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.