Alternatifim Cafe

Tarihin En Çok Satan Video Oyunları

Discussion started on Yararlı Bilgiler

sabunkopugu

Bugüne kadar sayısız oyun piyasada yerini aldı ve almaya da devam ediyor. Sektörün bu denli çok oyuna sahip olması ister istemez rekabeti de beraberinde getiriyor. Bu rekabetin aslında ilk olarak grafik veya oynanış açısından olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aslında tüm rekabetin "satış" odaklı olduğunu, üzerinde biraz düşününce görmek zor değil.

Yapımlar ne denli kaliteli olursa satış rakamları da genel olarak üst düzeylere çıkacak ve oyun dünyasına adını altın harflerle yazdıracaktır. Tabii doğru reklam ve pazarlama stratejileriyle

Biz de kalitesinden hiçbir şekilde ödün vermeyerek tüm zamanların en çok satışını gerçekleştiren 12 ilginç videolar oyununu bir araya getirdik. Nintendo'nun üstünlük kurduğu listede şaşıracağınız yapımlar yer alıyor. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri bu başarılı oyunlarla başbaşa bırakalım.

GTA: SAN ANDREAS
Listenin 12. sırasında geliştiriciliğini Rockstar Games'in yaptığı Grand Theft Auto serisinin en iyi oyunlarından biri yer alıyor. 2005 yılında piyasaya sürüldüğü zaman oyun dünyasında oldukça büyük bir yankı uyandırmıştı GTA: San Andreas.

O zamanların en iyi açık dünya oynanışına sahip olması bir yana, GTA: Vice City'nin tüm eksikliklerini kapatıp, üstünü de çok iyi bir şekilde doldurmayı başarması sadece benim değil tüm oyuncuları etkilemiş gibi gözüküyor. Zira GTA: San Andreas piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana tam olarak 27.5 milyon kopya satmayı başarmış.

NEW SUPER MARIO BROS. WII
11. sırada ise Wii kullanıcılarının yakından tanıyacağı bir ghost gamer var; New Super Mario Bros. Wii. Oyun, Nintendo şirketinin Wii konsoluna özel olarak piyasaya sürdüğü oyunlardan biri olarak göze çarpıyor. 2009 yılında çıkışını gerçekleştiren oyun, eski Mario evrenini yenilenmiş bir biçimde ele almasının yanı sıra, co-op özelliğini de içerisinde barındırıyordu. Bu oyunumuz ise 27.88 milyon kopya adet satış gerçekleştirmiş.

Wİİ PLAY
10. sırada yine bir Wii oyunu yer alıyor. Wii Play adıyla 2006 yılında piyasayada çıkışını gerçekleştiren oyun, özellikle aileniz, arkadaşlarınız veya herhangi biriyle eğlenceli saatler geçirmenize olanak sağlıyordu. Wii Play'ın satış rakamı ise 28.02 milyonu buluyor.

CALL OF DUTY: MODERN WARFARE 2
9. sırada ise FPS tarihinin enlerinden olan Call of Duty serisinin bir oyunu var. Modern Warfare'in ikinci oyunu olma özelliğini taşıyan Call of Duty: Modern Warfare 2, piyasaya sürüldüğü 2009 yılından bu yana hala Multiplayer'da hatrı sayılır bir oyuncu kitlesine sahip. Listemize girmeyi başaran tek Call of Duty oyunu olan Call of Duty: Modern Warfare 2'nin satış rakamları ise 28.5 milyonu bulmuş durumda.

NEW SUPER MARİO BROS.
Listenin 11. sırasında yer alan oyunumuzun asıl sürümü olan New Super Mario Bros., ilk olarak 2006 yılında Nintendo DS için çıkışını gerçekeştirmiş ardından 2009 yılında Wii için piyasaya sürülmüştü. Aslında listemizin neredeyse tamamı Nintendo oyunlarından oluşuyor diyebilirim. Yani şimdiye kadar 3 Nintendo oyunu gördük, bir o kadar da listenin geri kalanında göreceğiz diyor ve hemen oyunun satış rakamları açıklıyorum. New Super Mario Bros., bugüne kadar 30.38 milyon kopya satarak listemizin 8. sırasında kendine sağlam bir yer edinmiş.

Wİİ SPORTS RESORT
Listenin bir önceki sırasında demiştim daha çok Nintendo oyununu göreceğiz diye. 7. sıramızda da yine bir Nintendo oyunu var. Adından da anlaşılacağı üzere Wii için 2009 yılında çıkışını gerçekleştiren bu oyun, bugüne kadar 31.89 milyon kopya satarak listemizde yer almayı başarmış.

GTA V
Listemizin en genç oyununa merhaba deyin. 2013 yılında çıkan ve Grand Theft Auto serisinin şimdilik son halkası olan GTA V, yalnızca PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkışını gerçekleştirmesine rağmen, sadece 1 yılda 32.5 milyon kopya satmayı başarmış. Tabii, eğer Rockstar Games önümüzdeki günlerde GTA V'i PC için duyurursa bu rakamın 2 katına ulaşacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

MARİO KART Wİİ
Listemizin 5. sırasında geliştiriciliğini yine Nintendo'nun yaptığı bir oyun bulunuyor; Mario Kart Wii. Mari Kart Wii, adından da anlaşılacağı üzere; Mario evrenindeki karakterleri, Go-Kart denilen bir tür yarış türü ile birleştiriyor. İlk olarak 1992 yılında çıkışını gerçekleştiren ve Mario serisine yepyeni bir soluk getiren bu oyunların son halkası ise geçtiğimiz günlerde Mario Kart 8 adıyla satışa sunuldu. Lafı daha fazla uzatmadan satış rakamlarını açıklamam gerekirse; 2008 yılında piyasaya sürülen Mario Kart Wii, 35.53 milyon kopya satarak listemizde en çok satılan 3. Nintendo oyunu olmayı başarıyor. Evet, 2 Nintendo oyunu daha var listede.

SUPER MARİO BROS.
5. sırada bahsettiğim iki oyundan biri olan Super Mario Bros. ayrıca, listenin en yaşlı ikinci oyunu olma özelliğini taşıyor. 1985 yılında NES cihazı için geliştirilen bu oyun çıkış yaptığı günden bu yana 40.24 milyon kopya satmayı başararak listemizin 4. sırasında olmayı başarıyor. Ayrıca bu oyun, Super Mario serisinin oluşmasına öncülük ediyor.

MİNECRAFT
İlk 3'e gelmiş bulunmaktayız. Listemizin 3. sırasında Minecraft var. Minecraft'ın nasıl bu kadar oynandığında şaşırıyorum doğrusu. Yani bana; "Bu listede olmayı hak etmeyen oyun sizce nedir ?" diye sorsalar, düşünmeden "Minecraft" cevabını verirdim. Ama gel gör ki, piyasaya sürüldüğü 2009 yılından bu yana Minecraft'ın tüm satış rakamı 49.5 milyonu bulmuş. (!)

Wİİ SPORTS
Listemizin son Nintendo oyunu olan ve listemizinde 2. oyunu olma özelliğini taşıyan Wii Sports, 2006 yılında Wii için çıkışını gerçekleştirmiş ve o yıl çok büyük bir patlama yaşamıştı. Spor oyunlarını Wii'nin özel kontrolcüleriyle eşsiz bir deneyime dönüştürmesiyle sevilen bu oyun, 81.99 milyon (Evet, yanlış okumadınız. Tam tamına 81.99 milyon) kopya satış gerçekleştirmiş.

TETRİS
Asıl merak edilen yere geldik işte. Listeminiz 1. sırası, 1984 yılında Rus bilgisayar mühendisi Aleksey Pajitnov tarafından tasarlanmış olan Tetris'e emanet. Oyunun 1. sırada olmasını bir kenara koyarsak, listemizin en yaşlı oyunu olma özelliğini de taşıyon Tetris, 1984'lü yılların en gözde oyunlarının biriydi. Bunu satış rakamlarına da yansıtan oyun tam tamına 143 milyon satış gerçekleştirmiş. Ayrıca Tetris, tüm zamanların en çok oynanan 6. oyunudur.
#1 - Şubat 01 2016, 10:18:42

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.