Alternatifim Cafe

CENK BOSNALI

Discussion started on Yerli Sanatçılar - Gruplar

CENK BOSNALI

Bosna Hersek kökenli bir ailenin cocuğu olarak İzmir’de dünyaya gelen Cenk Bosnalı müziğe dört yaşında akordeon  çalarak başladı. İzmir Atatürk Lisesi’nin ardından Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Müzik, hayatında hep vardı.. Çok genç sayılabilecek yaşta profesyonelliğe adım atan Bosnalı, uzun yıllar yabancı ve Türkçe pop müziği söyledi. 2005 yılında kurduğu orkestra ile Sevdalinkalar ,Balkan Şarkıları ve Rumeli Türküleri söylemeye başladı.
2008 haziran ayında stüdyo çalışmalarına başlayan Cenk Bosnalı bu projede Ercan Irmak ve Serkan Çağrı gibi değerli müzisyenlerle çalıştı. 2009 yılının ocak ayında yayınladığı “Sevdalinka” albümüyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Cenk Bosnalı yurt içi ve yurt dışı olmak üzere Uluslararası Müzik Festivallerinde  sayısız konserler verdi, birçok radyo ve televizyon programına konuk olarak katıldı..

2011 yılında “İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu” tarafından yılın en iyi Erkek Balkan Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

2013 ocak ayında yine bir ilke imza atarak Bosnalı Sanatçı Hanka Paldum ile Hayat Güzel – Zivot Je Lijep isimli ilk Türkçe – Boşnakça
düeti kaydeden Cenk Bosnalı, Kültür Bakanlığının destekleriyle Mayıs ayında Türkiye de şarkının klip çekimlerini gerçekleştirdi.

Cenk Bosnalı 2013 temmuz ayında “Sevdalinka Vol.2″ albümünü dinleyiciyle buluşturdu. Albüm çalışmalarını Bulgaristan’ın çok
değerli müzisyenleri eşliğinde kaydetti.

Cenk Bosnalı zengin Balkan şarkıları ve Rumeli türküleri repertuvarına sahiptir. Slav dillerine olan hakimiyeti ve zengin repertuvarı Cenk Bosnalı’yı kulvarında çok özel kılmaktadır. Şarkıları yorumlayış tarzı kendine has ancak geleneğe bağlı kalarak,  bugünü de unutmayan modern bir tarzdır.Bu tarzı Balkanlardaki birçok usta tarafından takdir görmektedir. Cenk Bosnalı Balkanların efsane isimleriyle ortak birçok proje yapmıştır ve bu projeleri önümüzdeki günlerde de devam ettirmeyi düşünmektedir..
#1 - Aralık 08 2015, 11:59:15

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.