Alternatifim Cafe

Samsung Akıllı Saat

Discussion started on Teknoloji Dünyasından Haberler

sabunkopugu

Bundan 4-5 sene öncesinde, Bond filmlerinde görüp “hayal ürünü” olarak değerlendirdiğimiz akıllı saatlerin sinyalleri yavaş yavaş verilmeye başlamıştı. Günümüzde marka ve model olarak özellikle giyilebilir teknoloji alanında bol miktarda ürün geliştirilmiş olduğunu görüyor ve “hayal ürünü” değerlendirmemizi çürütmüş hale geliyoruz.

Akıllı saat tarafında özellikle akıllı telefonlardaki ürün çeşitliliği ile yakından tanıtığımız Samsung’un bir ağırlığı var. Firmanın sporcular için geliştirdiği Gear fit modeli hem bir akıllı saat, hem de bir sporcu bilekliği olması ile dikkat çekiyor. Hatta spor yapmayan biri olsanız bile sırf şıklığı için bu ürüne şans tanımayı isteyebilirsiniz.

Samsung Gear fit normal şartlarda sadece Samsung marka telefonlarla çalışacak şekilde tasarlanmış bir akıllı saat. En azından ilk kurulum aşamasında mutlaka bir Samsung telefon gerektiriyor. Üçüncü parti yazılımlarla bu sorun da aşılmış. İnternette biraz araştırma yapmanız yeterli. Kutudan şarj adaptörü, çevreci bir kullanım kılavuzu ve saati şarj etmek için gerekli olan uç geliyor.

Samsung Gear fit şık bir görünüme sahip. Normal şartlarda simsiyah bir görüntüye sahip. Saate bakma hareketini yaptığınızda kavisli Super AMOLED ekran aydınlanıyor ve size saati, hava durumunu veya adım sayınızı gösteriyor. Telefonunuza kuracağınız Gear Fit Manager uygulaması ile saat ekranını kişiselleştirebilirsiniz.

Ayrıca desenli arka planlar veya analog saat, retro saat veya pop-art saat gibi değişik profilleri de seçebilirsiniz. Saat normal halde uyku modunda duruyor. Kullanım süresince adımlarınızı sayıyor ve Bluetooth vasıtası ile telefonunuzdaki S Health uygulamasına aktarıyor. Böylece günlük olarak aktivitenizi analiz edebilirsiniz. Spor yaparken ise kullanabileceğiniz daha farklı özellikleri mevcut.

27 gram ağırlıktaki Samsung Gear fit’in rengi kömür karası olarak ifade ediliyor. Siz elbette farklı renkteki kayışlardan da edinebilirsiniz. 23.4 x 57.4 x 11.95 mm’lik boyutlar ve 210 mAh’lık pil gibi ayrıntılar söz konusu. Samsung Gear fit, firmanın iki nesildir birçok cihazında destekleniyor. Siz yine de satın alma öncesinde gerekli kontrolleri yapın ancak dediğimiz gibi üçüncü parti yazılımlarla da kullanım mümkün.

Samsung Gear fit’in jiroskop, ivme ölçerive kalp atış sensörü var. Bu açıdan baktığınızda kalp atış sensörünü göreceksiniz. Doğrudan bilek saran tansiyon sistemiyle yapılmıyor ancak gerçeğe yakın bir kalp atışı gösteriyor. Yine de tıbbi olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Kalp atış sensörü ile 10 saniye içinde nabzınızı görüntüleyebilirsiniz. Aktivite profilini açtığınızda ise süre, kalori ve kalp atış hızınız sürekli olarak ekranda gösteriliyor.

Samsung Gear fit’in kutusundan gelen ek bir aparat olduğunu söylemiştik. Bu aparat üzerinde altı adet pin var ve şarj işlemi bu şekilde gerçekleşiyor. Tam bir şarj ile saati 3-4 gün kullanabilmek mümkün. Neden böyle bir aparat olduğu sorusuna ise Samsung Gear fit’in suya, toza ve darbeye dayanıklı olması şeklinde cevap vermemiz gerekiyor. Saatin IP67 dayanıklılık sertifikası var. Ayrıca ön camda da darbe ve çizilme engelleyen Gorilla Glass 3 kaplama mevcut. Dikkat etmeniz gereken tek detay ara bağlantıyı kaybetmemeniz.

Samsung Gear fit’in şu andaki mevcut profili saati, tarihi ve adım sayısını gösteriyor. Telefondaki Gear Fit Manager uygulaması üzeriden değişiklikler yapabilirsiniz. Hatta duvar kağıtlarını saatinizden de belirleyebilirsiniz. Tişörtünüzün renginde bir arkaplan ile güzel kombinler elde edebilirsiniz. Tabii kombin konusunda ek kayışlardan da destek almanız gerekebilir. Yaklaşık 50 TL’ye yeni kayışlar alınabiliyor.

Samsung Gear fit’in menüzünden bir kere yukarıya çıktığınızda Adımsayar, Egzersiz ve Kalp Hızı özelliklerine erişebilirsiniz. Adımsayar size anlık gün bazında attığınız adımı, kilometre bazında katettiğiniz yolu ve yaktığınız kaloriyi gösteriyor. Gün bazında takip yapabilir ve kendinize hedef de koyabilirsiniz. Genelde günde 7000 adım atılması tavsiye ediliyor. Egzersiz kısmı ise spor yaptığınızda kullanılmalı.

Sporla alakalı olmayan kısımda ise Bildirimler, Medya Kontrolörü ve Ayarlar var. Devamındaki son ekranda ise Cihazımı Bul özelliği mevcut. Bildirimler kısmını SMS’ten WhatsApp’a kadar kişiselleştirebiliyorsunuz. Dilerseniz sevdiğiniz bir uygulamanın bildirimlerini de ekleyebiliyorsunuz. Bluetooth ile iletişim sağlandığı için telefon ve saat birbirini görebildiği sürece bildirimler telefonunuza gelebiliyor.
güncel teknoloji
Koşu, Yürüyüş, Bisiklet Sürme, Doğa Yürüyüşü ve Egzersiz geçmişi gibi seçenekler var. Bisiklet sürme gibi özelliklerde konum bazlı değerlendirme yapılıyor. Spor özellikleri açıkken anlık olarak kalp hızı sürekli gösteriliyor. Ayrıca süre ve yakılan kalori de karşınıza getiriliyor. Profilinizi yaşınızı, cinsiyetinizi ve kilonuzu girerek oluşturmanız durumunda daha doğru sonuçlar ortaya çıkıyor. Kalp hızı ise canınız istediği anda bir ölçüm yapmanızı sağlıyor.
pdf dosyasını worde çevirme
Telefonunuz yanınızdaysa ve müzik dinliyorsanız Medya Kontrolörü ile başlatma, durdurma ve ileri geri atlatma özelliklerini kullanabilirsiniz. Ayarlar kısmında ise ekran yönü, saat, arka plan, Bluetooth, profil gibi detaylar var. Sonuç olarak Samsung Gear fit en akıllı saat değil fakat bir sporcu bilekliği olarak istenen tüm özelliklere sahip. Detaylı analiz için akıllı telefonu gerektiriyor ancak bunun karşılığında daha ince ve daha hafif bir gövde sunuyor. Üstelik 285 TL seviyesindeki fiyatı da son derece başarılı.
#1 - Kasım 04 2015, 10:54:52

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.