Alternatifim Cafe

En Son Teknoloji Haberleri

Discussion started on Teknoloji Dünyasından Haberler

sabunkopugu

Bükülebilir Ekran Üretimi Arttırılacak
Samsung ve LG gibi Güney Kore devleri akıllı telefonlarında eğimli ya da kenar kısımları kıvrık ekranlar kullanmaya başladılar. Ne zamandır bu tür farklı çözümlerin ön plana çıkması bekleniyordu ama hala sadece en pahalı telefonlarla sınırlı kalıyorlar. Görünüşe göre 2016 yılında bu durum değişim gösterebilir çünkü aynı zamanda bu ekranların üretimini de bizzat gerçekleştiren LG ve Samsung firmaları bükülebilir esnek ekran üretim hatlarında kapasite artışına gitme kararı aldılar. Ancak şunu da eklemek gerekiyor ki telefonların eğimli olabilmesi için sadece ekranların bükülmesi yetmiyor. İç kısımdaki parçalar ve özellikle batarya da özel olarak üretiliyor. Elastik batarya üretimi de gerçekleştirildiği için gelecek sene içinde hızlanma görebiliriz. En ciddi gelişmeyse ekran tarafında yaşanıyor. Samsung firması çoktan 11 inç bükülebilir tablet panelinin patentini aldı yani tabletlerde de benzer adım geçerli olacak. İkilinin başarılı biçimde seri üretime geçmesinden sonra en büyük alıcı Apple da gerekli adımı atıp iPhone ve iPad’i güncelleyebilir.

Windows 10 İçinde Windows 10 Çalışabilecek
Microsoft’un Windows 10 işletim sistemini ücretsiz dağıtıma sunmasından sonra çok sayıda kullanıcı terfi gerçekleştirdi ve elde edilen raporlar ışığında ilk sorunlar düzeltildi ama firma sadece bunlarla sınırlı kalmıyor çünkü bundan böyle yeni bir Windows sürümü olmayacak, güncellemelerle yola devam edilecek. Sızan son Windows 10 sürümü 10565 ile Microsoft Edge, Cortana ve kullanıcı arabirimi odaklı güncellemeler geliyor. Asıl ilgi çekici olansa Microsoft’un sanallaştırma denemeleri yapıyor olması. İç içe sanallaştırma adı verilen bu çözümle kullanıcılar basit biçimde Windows 10 ortamında bir diğer Windows 10 sürümünü sanal olarak çalıştırabilecek. Hyper-V esaslı çözümde sanal donanımlar oluşturuluyor. Bu yenilik ana sistemi riske atmadan belirli uygulamaları test etmek, internet sitelerine girmek için ideal ve özellikle de işletmelere hitap ediyor. Şu aşamada sadece Hyper-V ile kullanılabilen yenilik henüz deneme aşamasında ve bu yüzden kullanmak isteyenlere yazılım sorunları olabileceği belirtiliyor. Beklenen şekilde geliştirilirse son derece etkileyici olacak ama elbette bilgisayarın donanım özelliklerinin yeterli seviyede olması gerekecek.
güncel teknoloji
Chrome Bildirim Merkezi Veda Ediyor
Google’ın sık sık güncellemeden geçirdiği Chrome internet tarayıcı son olarak versiyon 46 seviyesine geldi ve internet gezintisi alanında pazar payını yüksek tutmaya devam ediyor. Google tarafından yapılan açıklamaya göre Chrome’un masaüstü sürümü son güncellemeden sonra bir yenilik almayıp aksine özelliklerinden birine veda ediyor. Google tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcıların büyük kısmı bildirim merkezini kullanmadığı için kaldırılması uygun görüldü. 2013 yılından beri Chrome ile karşımıza çıkan bu merkez sayesinde kullanıcılar e-posta alınca ya da takvim girdisi girince vb. sağ alt kısımda hatırlatıcı pencere açılıyordu. Chrome kapatılsa bile arka planda çalışan programcıkla bildirimler gelmeye devam ediyordu. Chrome’un Windows, Mac OS X, Linux sürümleri güncellendiğinde bu bildirim merkezi yer almayacak ama Chrome OS işletim sisteminde kullanılmaya devam edecek. Bildirim merkezini kullanan eklentiler ve internet siteleri faydalanamaz hale gelecekler. Buna göre sürüm 47 ile veda edilmesi bekleniyor.
cd siz format atma
Google’ın Kurye Drone’ları Güncellendi
Son gelen raporlara göre Google tarafından üretimi gerçekleştirilmiş olan özel tip insansız hava araçları uçuş denemeleri yapmaya başlıyor. ABD’deki Havacılık Kurumu FAA tarafından verilen onaylara bakılırsa M2 ve B3 adı verilen bu drone’ların görevi paketleri istenen noktalara ulaştırmak olacak. Avustralya’da bile denemeleri yapılmış olan Google X Project Wing dağıtım projesi benzer amacı taşıyordu ama başarılı olmadığı yönünde bilgiler geldi. Mart ayında gelen açıklamaya göre Google farklı bir tasarıma yöneldi ve sil baştan yaptı. FAA onaylarına bakılırsa yeni tasarım sonlandı ve prototipler üretildi, deneme testleri başlıyor. Daha önceleri NASA ile birlikte çalışıp FAA onayı almadan denemeler yapan Google artık şartnamelere uyumlu hale getirmiş olacak ki FAA onayı alabildi. Sabit kanat mesafesine sahip iki elektrikli motor içeren ve ağırlığı 24 kilogramdan az olan insansız hava araçları bildiğimiz quadcopter’lerden farklı çünkü çift motordan söz ediliyor. Model adları farklı olduğundan iki ayrı tasarımın kıyaslanacağı fikri çıkabilir.
#1 - Kasım 02 2015, 09:23:09

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.