Alternatifim Cafe

Mortal Kombat efsanesi devam ediyor...

Discussion started on Konsol Oyunları

sabunkopugu

25 sene kadar önce popüler olan ve gençlerin akın edip harçlıklarını harcadığı atari salonlarında en çok ilgi gören oyunlardan biri Street Fighter idi. Evinde bilgisayar ya da konsol olmayan her yaştan meraklı için ilginç bir dönem başlamış ve uzakdoğu sporları da popülerleşmişti. Ardından 1992 yılında rakip olarak görülen Mortal Kombat yani ölümcül dövüş oyunu geldi. Her ne kadar detaylı olmayan iki boyutlu görüntüler içerse de kanlı sahneler, kombo hareketler, bitirme darbeleri ve seslendirme akıllarda yer etti. Ardından serinin yeni oyunları geldi ve beğeni gören ilk üç bölümü içeren Trilogy bölümü 1996’da belirdi. O dönemde artık evlerde oyun oynar hale gelmiştik ve 1997’de gelen MK4 ile üç boyuta geçtik. Farklı konsollar için gelen farklı MK oyunlarından sonra 2011’de önemli bir an gerçekleşti ve Mortal Kombat serisi başa döndü. İlk üç oyundaki konuyu ele alan bu oyun epey ilgi gördü ama başta sadece PS3, Xbox 360 ve Vita ile oynanabiliyordu. PC kullanıcılarının beklediği ve DLC’leri de içeren Mortal Kombat Komplete Edition ise 2013’de geldi.

Her oyuncunun stiline uyan seçenekler
Yeniden başa dönen seride Mortal Kombat Komplete Edition’dan sonraki adımı bu hafta dağıtıma sunulan Mortal Kombat X temsil ediyor. X denmesinin sebebi ana serideki onuncu oyun olması. Üç boyutlu ve doğal olarak son derece net görüntüler içeren yeni oyunda klasik biçimde iki karakter dövüşüyor ve kazanmaya çabalıyor. Her karakterin farklı güçleri, komboları ve rakibi bitirme stilleri var. Bu bölümle birlikte sekiz tane yeni karakter eklenerek toplam sayı 24 oluyor ve DLC ile diğerleri eklenebiliyor. Daha da iyisi artık karakterleri üç farklı versiyonla seçebiliyoruz ve örneğin kılıçla dövüşebiliyor ya da diğer versiyonda başka güçlerden destek alabiliyoruz. Sonuç olarak tüm oyuncuların ilgisini çekecek ve tarzına uyacak bir seçenek mutlaka var. Önsipariş geçenlere dört kollu Goro karakterini sunan DLC hediye edilmişti. Önceki bölümden devam eden Ermac, Jax, Johnny Cage, Kano, Kenshi, Kitana, Kung Lao, Liu Kang, Mileena, Quan Chi, Raiden, Reptile, Scorpion, Shinnok, Sonya Blade, Sub-Zero yanına Cassie Cage, D’Vorah, Erron Black, Ferra & Torr, Jacqui Briggs, Kotal Kahn, Kung Jin ve Takeda Takahashi eklendi.
forum donanım
Oyun deneyimi
Bir önceki bölümde tanıtılmış olan X-Ray hareketi sürüyor. Sniper Elite oyunundakine benzer biçimde darbe anlarında rakibin vücudunda gerçekleşen etki sanki bir röntgen filmi çekilmişcesine en detaylı biçimde görülebiliyor. Enerji çubuğu da devam ediyor. Bunun bir getirisi dövüş sırasında stratejik kararlar alabilmek. Örneğin enerjiyi saklayıp zayıf bir anda rakibi indirebilirsiniz. Benzer durum kombolar ve özel ataklar için de geçerli. Oyun sırasında görüntüler son derece akıcı ve takılma yok. Güçlü bir PC kullanmasanız da yüksek fps değerleri elde edebiliyorsunuz. Yeni özelliklerden biri Injustice: Gods Among Us’ı hatırlatır biçimde çevresel etkileşim. Etraftaki nesneleri silah niyetine kullanabilir ve atlama gibi hareketlerde destek alabilirsiniz. Böylece oyun sırasındaki seçenekler artıyor ve yaratıcı olanlar avantaj elde ediyor. Diğer yandan sondaki bitirme hareketlerini gerçekleştirmek için basılacak tuş kombinasyonlarını öğrenmekte zorlanıyorsanız oyun içi satın almalarla basitleştirebiliyorsunuz ki bir nevi hileye giriyor.
forum
Görsel kalite
En baştan söylemek istiyoruz ki Mortal Kombat serisindeki en görkemli oyun bu olsa gerek çünkü karakterlerin modellemeleri, arka plan görüntüleri, dövüşler sırasındaki efektler birinci sınıf. Aralarda gösterilen videolar da başarılı biçimde hazırlanmış. Diğer yandan elbette bu bir Mortal Kombat oyunu ve çoğu görüntü kanlı. Sadece yetişkinler için uygun olan MKX genelinde vahşi görüntüler bizlerin karşısına çıkıyor ve bitirme sahneleri “pes yani” dedirtiyor. Bu anların bazıları eğlendirici ve komik ama durum oyuncudan oyuncuya değişebilir. Oyunda çok sayıda mod var. Tek oyunculu Arcade, hikaye, antrenman, kuleler ve çok oyunculu modlar beğeni kazanıyor. Yaklaşık 5 saat süren hikaye modu etkileyici ve özellikle seriye yabancı olanlar için bilgilendirici. Karakterleri tanıma fırsatı elde edeceksiniz. Oyun içindeki puanları harcadığınız Krypt deneyimi de ilgi çekiyor. PC, Xbox One, PS4 sürümleri çıkan ve PS3 ile Xbox 360 sürümleri yaza kalan oyunu DVD olarak sipariş edebilirsiniz
#1 - Temmuz 07 2015, 09:48:19

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.