Alternatifim Cafe

En Yeni GTA Oyunu

Discussion started on Konsol Oyunları

sabunkopugu

Her türden oyun severin bayıldığı az sayıda seri vardır. İşte bunlardan biri olan Grand Theft Auto serisi her bölümüyle birlikte çıtayı biraz daha yükseltti. Araba çalmak ve bize verilen görevleri yerine getirmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. 1997’den beri süren ve satış rekorları kıran serinin şiddetten ötürü kimi zaman eleştiri topladığı ortada ama satış rekorları kırmaya devam ediyor. 2001’deki Grand Theft Auto III ile 3D geçişi yaşanınca serinin önü kesilemez oldu. Milyonlarca satan bu bölüm ve ardından gelen Vice City, San Andreas ve Libery City Stories sonrasında satışlar sürekli arttı ve uzun beklemeden sonra 2008’de gelen ve 25 milyon satan Grand Theft Auto IV ile HD kalitesinde görüntüler sunuldu.

Bekleyiş bir kez daha başlamıştı ve Grand Theft Auto V için 2013 sonuna kadar beklememiz gerekti. Esasında GTA IV’ün hemen sonrasında 2009’da yeni bölüm için kollar sıvanmıştı ve açıklamaya göre binden fazla Rockstar çalışanı bu projeye atandı. İddialara göre yapım maliyeti 265 milyon doları aşarak rekor kırdı. Oyun ilk çıktığında tam da son nesil Sony PS4 ve Xbox One öncesindeki konsollara denk geldi. Bu oyun da satış rekorları kırdı ve başarısından ötürü çok kez “Yılın Oyunu” seçildi. Grand Theft Auto olarak bilinen 16 kişiye kadar çok oyunculu online mod yaşanan bağlantı ve teknik sorunlardan ötürü çok kez güncellendi. Ardından planlanan biçimde yaklaşık bir sene sonra, 2014 sonunda PS4 ve XO sürümleri geldi. İşte bu sürümle birlikte grafik detayları arttırıldı, oyun deneyimi iyileştirildi ve içerik zenginleştirildi.

Son zamanlarda HD hale gelen ve pek fazla ilerleme olmadan tekrar servis edilen eski oyunlar moda ama yenilenen Grand Theft Auto V için durum hiç de böyle değil çünkü oyun zaten son derece başarılıydı ve birkaç ertlemeden sonra bu hafta sunulan PC sürümüyle birlikte daha da iyi hale geldi. Artık PC ortamında çok iyi bir ekran kartına gerek kalmadan akıcı biçimde Full HD çözünürlükte oynamak mümkün ve sisteminiz iyiyse 4K Ultra HD deneyimi de elde edebilirsiniz. Bir diğer ilerleme eklenen FPS modu yani TPS olarak omuz üstünden izlemek yerine bizzat kendiniz aksiyonun içine dalabilirsiniz. Bu durumda deneyim daha gerçekçi oluyor ve oyunu daha fazla ciddiye alıyorsunuz. Araba, motorsiklet, helikopter ve hatta uçak kullanırken de bu seçenek var. Ayrıca araç ya da yürüyüş modlarında yaptığınız mod seçimi hafızada kalıyor ve sürekli değiştirmeniz gerekmiyor.

yeni teknolojiler

PC sürümüne baktığımızda radyo olarak seçilebilen oyun içi şarkı seçeneklerinin arttığını da görüyoruz. Seslendirme ve diyaloglar son derece gerçekçi ve başarılı. Sürükleyici görevler içeren oyunda yeni sürümle birlikte silah ve araç seçenekleri de arttırılmış. İlgi çeken bir yenilikse oyun içindeki görüntü yakalam özelliği. Bunu kullanarak oyun deneyiminizi video klibe dönüştürebilirsiniz. Online ortamdaki güncelleme sayesinde 16 yerine 30 kullanıcı desteklenir hale geldi ve karakter tasarlama imkanı veren motor iyileştirildi. Daha önceden PS3 ya da Xbox 360 ile oynamışsanız karakteri ve ilerleme durumunu aktarabilirsiniz. Elbette online mod herkese göre değil ve epey zorlu. Alışana ve öğrenene kadar çok kez başa dönebilirsiniz.

teknoloji haberleri

Kaliforniya haritası esas alınarak modellenmiş olan San Andreas geniş bir harita sunuyor. Tek oyuncu modunda Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton adındaki üç karakter bizlerle ve görevine göre ideal olan karakterleri seçip bunlar arasında geçiş yapabiliyoruz. Her karakterin belirli üstünlükleri var ve oyunda ilerledikçe daha iyi hale geliyorlar. Bu oyunun olmazsa olmazı araba kullanmak ve silahlı çatışmalar. Ateş etme sırasında siper alabilir ve taktik geliştirebiliriz. Yaralanma durumu olursa sağlık değerimiz azalıyor ve çok fazla düşerse hastaneye gidip bunu yükseltmemiz gerekiyor. Aksine sabıkamız arttıkça polis daha inatçı biçimde peşimiza takılıyor. Cep telefonumuzu kullanarak iletişim kurabiliyoruz. Oyun içindeki parayla ev, araba, silah vb almak mümkün. Oyun son derece eğlenceli ve macera dolu. Yılın Oyunu olmayı hak eden Grand Theft Auto V sizleri bekliyor.
#1 - Mayıs 26 2015, 10:17:16

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.