Alternatifim Cafe

Az yıkan mutlu ol

Discussion started on Sağlık

Dünyada yeni bir trend.
Son dönemde dünyada sıklıkla ‘cleansing reduction’ yani ‘daha az temizlenme’ diye bir terimden bahsediliyor. Hatta bu, İngiltere ve Amerika’da ciddi ciddi bir eyleme dönüşmüş durumda. Ünlüler arasında da bu harekete destek verenlerin sayısı hiç de az değil.
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; İngiliz erkeklerinin yüzde 41’i ve kadınların yüzde 33’ü günlük duş alma ve saç yıkama alışkanlıklarından vazgeçmiş görünüyor. Üstelik bunu sadece çevrecilik bilinciyle değil, cildini ve saçlarını koruma amaçlı yapıyorlar. Çünkü araştırmalara göre abartılı hijyen, cildin ve saçların doğal koruyucu mantosuna zarar veriyor ve daha da fazla kurumalarına yol açıyor. Ayrıca temizlik, sadece zararlı bakterilerin değil, bizi birtakım hastalıklardan koruyan bakterilerin de yok olmasına yol açıyor. Peki, bu harekete katılanlar sadece sıradan insanlar mı? Tabii ki hayır... Aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu önemli bir grup, ‘cleansing reduction’ hareketini gönülden destekliyor.
Kuru şampuan kullanıyorlar
İşte bu isimlerden biri de 29 yaşındaki Prens Harry. Daily Mail gazetesinin haberine göre; İngiltere Prensi yaklaşık iki yıldır saçlarını yıkamak yerine kuru şampuan kullanıyor.
Ayrıca 27 yaşındaki Amerikalı şarkıcı Jessica Simpson ve moda dünyasının Olsen ikizleri ed saçlarını gerçek suyla yıkamıyor, bunun yerine pudra içerikli saç spreyi kullanıyorlar.
Hollywood’un genç oyuncularından Amanda Seyfield, bir röportajında saçlarının bakımıyla ilgili olarak kuru şampuanı keşfettiğinden beri saçlarının çok daha sağlıklı ve güzel olduğundan bahsediyor.Peki, su, duş jeli ve şampuan türevleri, cildimiz ve saçlarımız için zararlı mı?Uzmanlar, vücudumuzu haftada iki gün yıkamanın yeterli olacağını belirtiyor. Diğer türlüsü cilde zarar verebiliyor.
#1 - Mayıs 25 2015, 11:19:51

Haftada iki gün mü. Vallahi insanlar rahatsız olmasa olur o iş  kioptum
#2 - Kasım 02 2018, 14:27:55

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.