Alternatifim Cafe

Seramik boyama nasıl yapılır

Discussion started on Kişisel

sabunkopugu

Seramik yapmak çok keyifli ve rahatlatıcı bir uğraştır. Seramik hamurlarını kırtasiyelerden bulabileceğiniz gibi çok daha fazla miktarlarda seramik çamurunu çok daha uygun fiyatlara satın alabileceğiniz dükkanlar da vardır.
örgü
Seramik çamuruyla çalışmak için profesyonel bir atölyede çalışmanız gerekir çünkü çamurun sulu bir kıvamı olduğu için çamuru önce alçı masasında yoğurup çalışılabilecek kıvama getirip şekillendirdikten sonra önce kuruması beklenip ardından önce belirli bir derecede kurabiye pişimi adı verilen pişirme yapılıp ardından kırılan ya da çatlayan kısımlar varsa tamiri yapılıp yüksek dereceli seramik fırınlarında pişirilmesi gerekir. Eğer evde seramik çamuruyla seramik yapmak istiyorsanızda evinizde şekillendirme işleminizi yapıp yine pişirme işleminizi yapmanız için bir atölyeden rica edebilirsiniz. Ayrıca seramik çamurunu boyamak içinde sır adı verilen seramik boyaları kullanılır. Sır boyalar toz halindedir suyla gerekli miktarlarda  karıştırılarak çok sulu olmayacak bir kıvama getirilir. Bu boyaların renklerini iyi bilmek gerekir çünkü sırların pişmemiş halleri farklı renktedir. Sır uygulaması yapıldıktan sonra tekrar fırınlama işlemi yapılır ve sırlar esas renklerine gelir.

Kırtasiyerlerden alacağınız seramik hamurları evde kendi kendinize yapmak için çok daha uygundur. Bu seramik hamurlarını direk kullanmaya başlayabilirsiniz ve pişirmenize gerek yoktur. İstediğiniz şekilleri verip istediğiniz objeleri yaptıktan sonra kurumaya bırakmalısınız. Kuruduktan sonra akrilik boya kullanarak istediğiniz renklerde boyayıp boyanız kuruduktan sonra vernikleyerek çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz bir seramik boyama örneği;

Malzemeler

Hazırladığınız seramik parçalar
Koyu renkli bir akrilik boya ( Bu örnekte koyu kahverengini tercih edebilirsiniz.)
Orta genişlikte bir fırça-yumuşak büyük fırça
Mat sentetik verdik
Parmak Yaldız boya
Yapılışı
dantel
Önce yaptığınız seramik ürünleri orta genişlikteki fırçayı kullanarak koyu renk akrilik boyayla iyice hiç bir açıklık kalmayacak şekilde boyayın. Boyanız çok koyu kıvamlı olmamalı çünkü kıvamı çok yoğun bir boya ile seramiklerinizin kıvrımlı yerleri varsa bu kısımları boyayamazsınız. Çok sıvı olursa da istediğimiz sonuca ulaşamayız. Boyanızı deneyerek orta kıvamlı bir şekilde hazırlayarak uygulayın. Boyama işinizi bitirdikten sonra eğer yapıştırılacak parçalarınız varsa beyaz ahşap tutkal ya da silikon kullanarak yapıştırma işleminizi yapın. Bu işlemlerden sonra objeleriniz verniklemeye hazırdır.
#1 - Mayıs 07 2015, 11:36:30

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.