Alternatifim Cafe

Şubat Ayı Caz Konserleri

Discussion started on Konser ve Parti Organizasyonları

www.saksafon.org sitesinden alıntıdır.

Brazzaville

09 Şubat 2013 22:30
Salon İKSV, İstanbul
Bilet Fiyatları
Tam : 50.50 TL(Ayakta)
Öğrenci: 28.00 TL(Ayakta)
Dillere destan bir ilk görüşte aşk öyküsünün kahramanları olan Brazzaville ve İstanbul, ilk kez 2005 yılında, İstanbul Caz Festivali kapsamında buluştu. David Brown’ın tatlı tatlı İstanbul maceralarını anlattığı bu konserin ardından topluluk ne zaman kentimizi ziyaret etse, eşi görülmemiş bir sevgiyle karşılandı ve giderek daha da geniş bir dinleyici kitlesine kavuştu. Tüm bunlar yetmezmiş gibi David Brown öncülüğündeki Brazzaville, İstanbul’daki popülerliğini, geçtiğimiz yıl Doublemoon etiketiyle yayımlanan Brazzaville in İstanbul albümüyle taçlandırdı. İstanbul için şarkılar yazmış, burada klipler çekmiş ve sırf bu kente özel bir albüm yayınlamış olan topluluğun Salon’daki bu ilk konseri, aynı zamanda son albüm yayımlandığından bu yana gerçekleşen ilk İstanbul konseri olacak. Heyecanla bekliyoruz.

Funkbones

12 Şubat 2013 21:30
Alt., İstanbul
Bilet Fiyatları

Tam 17.50 TL
Öğrenci 12.50 TL
Funkbones, 2002 yılında TRT Caz Orkestrası tromboncuları Emre Kayhan ve Hakan Çimenot tarafından kuruldu. İlk performansları Nardis Jazz Club’da olurken grubun isim babası da gitarcı Önder Focan oldu. Arajmanlarını Emre Kayhan'ın yaptığı, kuzey caz dünyasından bestecilerin eserlerini iki trombonun enerjik, funky ama aynı zamanda cazdan çok uzaklaşmadan yorumlayan topluluğun repertuarında kendi besteleri ve bazı caz standardları da yer almakta. Bugüne kadar herkesin beğenisini ve ilgisini çekmeyi başarmış bir topluluk Funkbones. Emre Kayhan: Trombon Hakan Çimenot: Trombon Cem Tuncer: Gitar Can Çankaya: Piyano, Keyboard Eylem Pelit: Bas Volkan Öktem: Davul

Korhan Futacı ve Kara Orkestra

13 Şubat 2013 20:30
Çevre Tiyatrosu, İstanbul
Bilet Fiyatları
 Tam 45.00 TL
Öğrenci 35.00 TL
Korhan Futacı bugüne kadar kurduğu Tamburada, Konstrukt, Kujo, NaaPJazz ve daha bir çok grup ile adını sıkça duyurdu. Korhan Futacı ve Kara Orkestra olarak yarattıkları benzersiz sound ile hem zihinleri, hem bedenleri aşındıran grup, 2010 yılında çıkan ve aynı ismi paylaşan albümden sonra, 2012yılında Pavurya adlı çok ses getiren 2. albümünü piyasaya sürdü. Müziklerinde saykodelik ve deneysel caz kadar Türk Müziği’nin epik ritüellerini de bulacağınız Kara Orkestra, her biri birer derin ruhani deneyim olan konserlerine devam ediyor.

Hediye Güven

14 Şubat 2013 22:30
Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul
Bilet Fiyatları:  23.50 TL Yeni akım pop-caz müziğine yeni bir heyecan katan isim Hediye Güven’in ilk albümü "Yengeç" raflardaki yerini alıyor. Kasım ayında tüm müzik marketlerde yer alacak olan albüm, Hediye Güven’in uzun yıllardır üzerinde çalıştığı titiz bir proje olma niteliği taşıyor. Maskülen ve dokunaklı sesiyle, dinleyiciye büyüleyici bir atmosfer sunan sanatçı, hem Türkçe hem İngilizce şarkılar seslendiriyor. 2009 yılından bu yana Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde sahne alan Hediye Güven, profesyonel müzik hayatına 2001’de kurduğu Playground adlı grubuyla başladı. 2002’de Roxy Müzik yarışmasında aldığı birincilikle ve İstanbul’un çeşitli sahnelerindeki performanslarla devam etti. Öncesinde Yıldız İbrahimova’dan beş sene boyunca şan ve caz performans dersleri aldı. Northern Melbourne Institute of TAFE’de Müzik Bölümü'nde eğitim görmek üzere Avustralya’ya gitmeden evvel, ODTÜ İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Yengeç Gibi Yan Yan!Albümdeki tüm parçalar lirik sözleri ve etkileyici tınılarıyla, eğlenceyi ve hüznü bir arada barındırıyor. Albümün zengin enstrümental altyapısı, zaman zaman oryantal, zaman zaman futuristik öğeler taşıyan orijinal bir stil yaratıyor. Edebiyattan beslenen sözler, caz geleneğinden ilham alan notalarla birleşiyor. Gündelik hayatın çıkmazları ve rüyalari çarpışıyor. Şaşırtıcı ve şiirsel bir devamlılıkta, bazen neşeli bir kaos bazen görkemli bir (h)armoni dinleyeni yakalıyor. Yengeç’te yer alan 10 şarkı, Hediye Güven’in her detay için uzun uzun ve ince ince çalışması sonucu oluştu. Burçak Kayacan, Melih Serhat Soyyiğit, Berk Sarıoğlu, Merve Dikerman, Ozan Musluoğlu ve Ömer Faruk Güven, "We Play" etiketiyle yayınlanan albümün oluşmasında katkısı olan diğer müzisyenlerdir. Müzik dünyasına kaliteli müziği ve sesiyle güçlü bir giriş yapan Hediye Güven'in "Yengeç" isimli albümü her müzikseverin arşivinde olması gereken başarılı bir yapıt.

Nova Muzak Series Eivind Aarset & Jan Bang

15 Şubat 2013 21:30
Borusan Müzik Evi, İstanbul
Bilet Fiyatları

Masa - 38.50 TL
Ayakta - 22.00 TL
Eivind Aarset Gitar, Elektronikler Jan Bang Elektronikler Kod Müzik Organizasyon ve Borusan Müzik Evi tarafından gerçekleştirilen Nova Muzak Series’in şubat ayındaki konukları Norveç’in Terje Rypdal’dan sonra yetiştirdiği en büyük gitarist Eivind Aarset ve yenilikçi yapımcı Jan Bang olacak.   Aarset’i Kuzey cazının tam ortasına yerleştiren ilk albümü “Electronique Noire”, The New York Times, Jazz Times ve Jazzwise gibi yayınlar tarafından alkışlanıp, “Miles sonrası en iyi elektrik caz albümlerinden biri” olarak nitelendirilmişti. Kuzey cazını takip edenler için tanıdık bir isim olan Jan Bang ise, Norveç’in electronica gurusu olarak tanınıyor. Aarset’in kaydettiği albümlerin çoğunun altyapı ve sample’ları da ona ait. İkili, yeni müzik ve doğaçlamalar üzerine geliştirdiği projeleriyle Nova Muzak Series’in onuncu konserinde Kuzey’den gelen doğaçlama rüzgârını Borusan Müzik Evi’nde estirmek üzere bir arada.

Laurent De Wilde

16 Şubat 2013 21:30
Borusan Müzik Evi, İstanbul
Bilet Fiyatları
Masa - 38.50 TL
Ayakta - 22.00 TL
Laurent De Wilde Piyano, Efektler Otisto 23 Bilgisayar Nicolas Ticot (Xlr Project) Video Amerikalı caz piyanisti, besteci ve yazar Laurent de Wille, 2007 yılında turnelerinin yoğunluğu arasında kendisini besleyen iki kaynağı, piyano ile bilgisayarı buluşturan bir albüm kaydetti. Otisto 23’ün de katılımıyla, piyanoda ürettiği sesleri anında bilgisayara kaydeden sanatçı, bu sesleri işleyerek yepyeni bir müzikal doku elde etti. “PC Pieces” adlı bu albümün ardından 2010 yılında ikili, projeyi ileri taşımaya karar verdi ve “FLY!” ortaya çıktı. Bu kez aralarına tam bir renk sihirbazı olan Nico Tirot’yu da katarak, elde ettikleri sesleri görsel malzemelerle birleştirdiler. “FLY!”ın Borusan Müzik Evi’nin mekânsal özellikleriyle kaynaşmasından doğacak imge ve sesler kelimenin tam anlamıyla büyüleyici olacak.

Gypsy Swing feat. Ece Göksu

16 Şubat 2013 22:30
Alt., İstanbul
Bilet Fiyatları

Tam 28.50 TL
Öğrenci 23.50 TL
En eğlenceli, caz standartları, manouche çingene cazı, polka, vals ve düzenlemelerle dolu bir repertuar... Cazın en eğlenceli halini görmek isteyenleri bekleriz, başka yerde dinleyemezsiniz! Youtube'da bile! Ece Göksu: vokal İlker Görgülü: keman, vokal Bilal Karaman: gitar Cyrille Alleigre: gitar Baran Say: kontrbas

Selen Gülün

19 Şubat 2013 21:30
Salon İKSV, İstanbul
Bilet Fiyatları

1. Kategori - 28.00 TL(Masa-Tam)
2. Kategori - 22.50 TL(Tam Ayakta)
3. Kategori - 22.50 TL(Öğrenci Ayakta)
Caz piyanisti, besteci Selen Gülün; Hülya Tarcan, Aydın Esen ve Ray Santisi ile piyano, İlhan Usmanbaş ve Mark Wingate ile kompozisyon çalıştı. Berklee College of Music'te eğitim gördükten sonra 1998'de Just About Jazz beşlisini kurdu. Grup, kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini 2005'te yayımladı. Gülün, grupla birlikte Amerika, Avrupa ve Türkiye'de konserler verdi. Baştan sona doğaçlamalardan oluşan ilk solo albümünü 2009'da yayımladı. Selen Gülün Trio ile kaydettiği "Süprizler" albümü 2006'da dinleyicilerle buluştu. Besteleri ile Charles Mingus Kompozisyon Ödülü ve British Council Creative Collaborations in Music Ödülü'nü kazandı. Gülün, Şubat 2013'te yayımlanacak yeni albümünde elektronik müzik öğelerine yer veriyor. Albümde, Gülün'e İmer Demirer, Cengiz Baysal, Ediz Hafızoğlu, Demirhan Baylan, Ozan Musluoğlu, Tamer Temel, Serhan Erkol ve Cenk Erdoğan gibi müzisyenler eşlik ediyor. Etkileyici besteler, doğaçlama ağırlıklı şarkılarla müzik çalışmalarını solo çalışmalarının yanı sıra Just About Jazz ve Selen Gülün Trio gruplarıyla sürdürüyor.

Piatango - Piazolla Project

19 Şubat 2013 22:30
Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul
Bilet Fiyatları: 23.50 TL
Piatango, 2007 yılında kurulmuş; modern Arjantin tangosunun yaratıcısı ünlü besteci Astor Piazzolla’nın eserlerini yorumlamak ve modern tango müziğinin Türkiye’deki icracısı olmak üzere bir araya gelmiştir. Piazzolla eserlerinin yanı sıra, Türk tangolarının Piazzolla yorumlarını; Piazzolla düzenlemelerine uygun etnik külturel eserler, film müzikleri ve ayni zamanda kendi özgün eserlerini sanatseverlere şimdiye kadar daha önce duymadıkları şekilde zengin orkestrasyon düzenlemelerle repertuarında sunmaktadır. Piatango, yedi müzisyenden kurulu bir orkestradır. Gustavo Battistessa (Bandoneon), Burcu Bal (Keman), Başak Elkutlu(Viyola), Şirin Vatan (Viyolonsel), Ceyda Pirali (Piyano),Saltuk Tukur (Bas), Mine Berkay (Perküsyon). Grup 2008 Nisan ayından bu yana İstanbul’da ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde; Duru Tiyatro, Nardis Jazz Club, Kanyon Milongası, Gitar Cafe, Naima Jazz Club, Oya-Bora ve Mısırlı Ahmet’in konuk olduğu Babylon Konseri, Hayal Kahvesi' Jazz Stop, Afyon Jazz festivali, Gap Genclik Festivali, üniversite konserleri gibi çok çeşitli mekanlarda performanslarda bulunmuştur. Sumru Ağıryürüyen (Konuk Vokal) Gelenekselden özgür doğaçlamaya çeşitli tür ve dillerdeki çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası platformlarda adını duyurdu. Solo albümü “Issız”ın yanı sıra, viyolonselist Anıl Eraslan ile özgür doğaçlama ağırlıklı "Sert Sessizler" ve grup arkadaşlarıyla birlikte “Ayde Mori”, “Balkan Yolculuğu”, “Klez-Mez” gibi albümleri bulunan sanatçı sevdiği seslerin peşinden gidiyor. Bu konserde de, ilk kez Piatango'nun müziğiyle buluşuyor.

Emre Kayhan Quintet

20 Şubat 2013 21:30
Alt., İstanbul
Bilet Fiyatları

Tam 23.00 TL
Öğrenci 18.00 TL
Repertuarında hard-bop dönemi caz standartlarından, Cem Tuncer ve Emre Kayhan’ın bestelerinden oluşan parçalar barındıran topluluk, 2009 yılında saksofoncu Engin Recepoğulları, tromboncu Emre Kayhan ve gitarcı Cem Tuncer tarafından kuruldu. Bugüne kadar çeşitli caz kulüplerinde sahne aldı ve Türk cazının ileri gelen müzisyenlerinin ve ciddi takipçilerinin büyük beğenisini topladı. Emre Kayhan - Trombon Engin Recepoğulları - Tenor Saksafon Cem Tuncer - Gitar Kağan Yıldız – Bas Ferit Odman - Davul

Şenay Lambaoğlu

20 Şubat 2013 21:30
Salon İKSV, İstanbul
Bilet Fiyatları

1. Kategori - 28.00 TL(Masa-Tam)
2. Kategori - 22.50 TL(Tam Ayakta)
3. Kategori - 22.50 TL(Öğrenci Ayakta)
Caz vokalisti, besteci, söz yazarı Şenay Lambaoğlu, bugüne dek Selçuk Sun, Yaz Baltacıgil, Neşet Ruacan, Aydın Esen gibi isimlerle çalıştı. 2002'de Beck's Big Band projesinde vokalist olarak birçok performans sergileyen Lambaoğlu, 2007'de Cem Köksal'ın Siyah Beyaz Masallar albümünde yer aldı. 16. İstanbul Caz Festivali'nde Nilüfer Verdi ve Andreas Buchmann ile aynı sahneyi paylaşan Lambaoğlu, son dönemde Buçin Büke, Volkan Hürsever ve Kürşat Başar ile çeşitli projelere imza attı. Yumuşak vokali ve tatlı şarkılarının yer aldığı, tüm söz ve müzikleri kensine ait olan ilk solo albümü "İçimde Aşk Var"ı geçtiğimiz yıl yayımladı. Şenay Lambaoğlu: Vokal Ercüment Orkut: Piyano Eylem Pelit: Bas gitar Ediz Hafızoğlu: Davul Yahya Dai: Saksofon Eylül Biçer: Gitar

Ozan Musluoğlu Quartet

21 Şubat 2013 20:00
Akbank Sanat, İstanbul
Bilet Fiyatları

Tam 23.00 TL
Öğrenci 13.00 TL
Ozan Musluoğlu Quartet Engin Recepoğulları, Saksofon Uraz Kıvaner, Piyano Ozan Musluoğlu, Kontrbas Ferit Odman, Davul 1977 yılında Almanya'da doğan Ozan Musluoğlu, 16 yaşında bas gitar çalmaya başladı. 2000 yılında Bilgi Universitesi Müzik Bölümü'nü tam burslu olarak kazandı ve 2001 yılında ilk kontrbas eğitimine Volkan Hürsever, James Lewis ve Kürsat And nezaretinde devam etti. Kerem Görsev, Vanessa Rubin, Danny Grissett, Dena Derose , Allan Harris, Hilary Kole, Gary Dial, Tuna Ötenel, İmer Demirer, Ilhan Ersahin, Donovan Mixon, Onder Focan, Erkan Oğur ve Neşet Ruacan ile çeşitli performanslarda aynı sahneyi paylaştı. Marc Johnson, David Friesen, Dominique Lemerle ve Robert Balzar gibi çok ünlü basçılarla workshoplar yaptı. Yurt içi ve yurt dısında katıldıgı jam sessionlarda Marcus Miller, Roy Hargrove, Mike Stern, Willy Jones, Eric Reed, Erik Smith, Katy Roberts, Leslie Harrison, Bebel Gilberto, EJ Strickland, George Colligan ve Bernard Maury gibi önemli müzisyenlerle beraber çalma fırsatı yakaladı. 2003-2007 yılları arası Athena grubuyla yurtiçi ve yurt dışında albüm, turne ve konserler yaptı, 2004 yılında Eurovision şarkı yarısmasında ülkeyi temsil edip 4.lük aldı. Rec jazz etiketi ile 2009 yılının Ocak ayında ilk albümünü çıkardı. Çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Ozan Musluoğlu yine kendi bestelerinden oluşan ikinci albümünün kayıtlarını Şubat 2009'da bitirdi. 2011 Mayis ayinda Equinox Music etiketiyle raflarda yerini alan albümde yer alan sanatçılar; beş yıl üst üste Downbeat dergisinde yılın trompetçisi seçilen Jeremy Pelt, tenor saksafonda JD Allen, piyanoda Danny Grissett ve davulda Darrell Green. Ozan Musluoğlu calışmalarına Neşet Ruacan'ın şefliğini yaptığı TRT caz orkestrasının kontrabas sanatçısı olarak devam ediyor. Ayrıca her Pazartesi aksami saat 23:00'de TRT Radyo 3'te yayinlanan "Caz Saati" isimli programı da hazırlayıp sunmaktadır.

Kolektif Istanbul

21 Şubat 2013 20:30
Babylon, İstanbul
Bilet Fiyatları: 28.25 TL Şubat soğuğuna rağmen terlemeye, hoplamaya, zıplamaya, bağırıp çağırmaya, yerinizde duramamaya yani Babylon’da klasik bir Kolektif İstanbul gecesine hazır olun! Montreux Caz Festivali (İsviçre), Schleswig Holstein Müzik Festivali (Almanya), Flow Festivali (Finlandiya), Sesc Pompeia (Brezilya) gibi önemli sahnelerde müzikal yolculuğunu sürdüren Kolektif İstanbul, tempo ve enerjiyi hiç düşürmeden, Balkan ve Anadolu kültürlerinin buluştuğu Doğu Avrupa geleneksel müziklerine dayalı tarzları, funk ve caz altyapıları; enstrümanlarına hakim ve performanslarında cömert müzisyenleriyle yine dinleyenlere doğaçlama bir şölen sunmaya hazırlanıyor. Aslı Doğan – Vokal, trompet Richard Laniepce – Alto Sax, gayda Talat Karaoğlu – Klarnet Tamer Karaoğlu – Akordeon Cem Tuncer – Gitar Ertan Şahin – Sousaphone Ediz Hafızoğlu – Davul

Can Oflaz

21 Şubat 2013 22:00
Mask Live Music Club, İstanbul
Bilet Fiyatı: 23.00 TL Can Oflaz küçük yaşlardan itibaren müzik ile iç içe büyüdü. Müziğe ilgi duyduğu ilk andan itibaren sürekli üretmek adına çalışmalar gerçekleştiren Can Oflaz, farklı bir boyutta eşsiz bir müzik üretmeyi de hedef edinerek yola çıktı. Müziği sürekli gelişen teknoloji gibi gören Can, her müzisyenin daima kendisini yenilemesi gerektiği bilinci ile müzik hayatını sürdürmektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme öğrencisi olan Can Oflaz aynı zamanda 2011-2012 yılı boyunca Bilgi Üniversitesinden Müzik eğitimi almıştır. 2013 yılından itibaren de Bahçeşehir Üniversitesi'nde Caz Vokal bölümünde eğitim görmektedir. Üniversite eğitiminin yanı sıra, Randy Esen’den caz vokal teknikleri üzerine, Emre Tankal'dan Armoni / caz gitar üzerine, Melek Yalçın'dan Şan Teknikleri üzerine dersler almaktadır. Yakın zamanda Merve Özçubukçuoğlu ile birlikte gerçekleştirdiği Somebody That I Used To Know coverı ile sosyal medya da çok ilgi çekmiş olan Can Oflaz, kendi solo projesi üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar dışında, ‘Ladies and Gentlemen Istanbul‘ korosu ile de müzikal calışmalarını devam ettirerek sahne almaktadır. 2011 yazında Sezen Aksu ile Harbiye Açıkhava Konserlerinde bu koro ile birlikte sahne almıştır. Aynı zamanda oyunculuk da yapan Can Oflaz Nutymax, Vodafone, Avea, Azercell gibi reklamlarda rol almaktadır.

Cenk Erdoğan - Bilal Karaman Quartet

22 Şubat 2013 22:30
Alt., İstanbul
Bilet Fiyatları

Tam 28.50 TL
Öğrenci 23.50 TL
İki usta gitarcı aynı sahnede özel bir proje için buluşuyor; Cenk Erdoğan ve Bilal Karaman… İkili, son çıkan (çıkacak olan) albümlerinden seçilen parçaları birbirlerinin parçalarına eşlik ederek çalacaklar… Cenk Erdoğan: Gitar Bilal Karaman: Gitar Özgür Salıcı: Bas Korhan Ogan: Davul

Fatih Erkoç - Kerem Görsev Trio

25 Şubat 2013 21:00
Trump Towers Mall, İstanbul
Bilet Fiyatları

Tam 78.00 TL
Ögrenci 58.00 TL
Fatih Erkoç ve Kerem Görsev birçok caz standardının yer aldığı canlı performans DVD'si ve CD' si için titizlikle sürdürdükleri çalışmalarını tamamladı. Müzikseverler ve özellikle caz severler tarafından büyük ilgi görmesi beklenen Fatih Erkoç ve Kerem Görsev Trio canlı performanslarıyla sahne alacaklar.

 
#1 - Şubat 11 2013, 16:24:33
« Son Düzenleme: Şubat 11 2013, 16:25:57 Gönderen: tarçın »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.