Alternatifim Cafe

Dünyaca Ünlü Star Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

Discussion started on Müzik Genel

...
Bu konu çok önemli önce dünyaca ünlü starların sırlaeını tartışalım mesela justin bieber gibi...

bu çocuk gibi dünyaca ünlü yıldızlar fizik zeka yetenek olarak mı yoksa şans mı?,
veya şarkı sözleri melodileri dansları vs mi yoksa yine şans mı?

içimizden birisi dünyaca ünlü olmak için ne tür özelliklere sahip olabilmeli ve neler yapmalı? örneğin amerikan vatandası olmak şart mı veya kanada,ingiltere vs...kısaca ingilizce olması şart mı? dünyaca ünlü menajerler nasıl alır bu insanları?
evet cevaplar aksın bilgiler aydınlatsın. iyi tartışmalar.
#1 - Temmuz 04 2012, 10:01:47
ses, anlamsızlığın bitmesidir.

Şimdi uzun hikaye, ne yapıcan? Forumda yazılanları okuyarak dünya starı mı olmayı planlıyorsun :)

Özet; Şan, şöhret o kadar da iyi bir şey değil. Şimdi ben rahat, rahat dolaşıyorum, istediğim yere gidiyorum. İstediğim kişi ile dolaşıyorum. Gayet rahatım. Manyakmıyım ben televizyon önüne çıkayım? Her gittiğin yerde gözünün içine sokulan kameralar, arkadaşın ile bile bir yere gitsen ŞOK ŞOK ŞOK! yeni sevgilisi ile görüntülendi. Mavi tura çıksan, ŞOK ŞOK ŞOK! kendisine gemi almış görmemiş! Neden rahatımı bozıyım ki? :)

Dünya starı için öncelikle ingilizce şart, çünkü global dil o. Bunun yanında 2.5 ve üstü oktavlık bir ses gerekiyor. (Sesin oktavı ölçülürken kafa sesi dikkate alınmaz!) Tavsiye olarak; eğer bayan iseniz Mezzo Soprano veya Soprano olmanız iyi olacaktır. Erkek içinde High Tenor iyi olur. Kendinize has bir yorum yeteneğiniz ve sağlam bir müzik bilginiz olması gerek. Daha sonra kendi müziğinizi yapmalısınız. İlk aşamada kaliteli söz yazarları ile çalışamayacağınızdan ve Yıldız Tilbe ingilizce bilmediğinden oturup kendiniz şarkılarınızı yazmanız gerekmekte :) Eğer bu aşamada kendi orkestranızı kurmuşsanızda mükemmel bir artı olur sizin için.

Daha sonra sahneye yakışmanız gerekiyor, fiziğinizin düzgün olması ve konuşmayı bilmeniz gerekiyor. Sahneyi iyi kullanmalısınız. Eğer sesinize çok güvenmiyorsanız, biraz sahne show'larını arttırmanız. Şarkı söylerken bir de yanında kaliteli bir dans yapmanız gerekiyor. Sertap Erener veya Cem Adrian olsanız, oturun bir sandalyede spot ışığının altında gelen herkese verin narkozu diycem ama bu sesler genelde çok nadirdir.

Daha sonra biraz magazin malzemesi oluşturmanız gerekmektedir. Her ne kadar bir müzisyen olarak hoşuma gitmesede, magazin gündeminde olmanız size gelen iş tekliflerini bile etkilemektedir. Örneğin; Demet Akalın şarkıcısı (Sanatçı diyemiyorum) normalde bana göre 5 para etmez türde studio şarkıcılığı yapıyor ama fiziğini ve patavatsızlığını kullanarak gündemde kalıyor.

Tabii bunlardan hariç iyi bir yapımcıya ve kaliteli mix'ler yapabilecek müzisyenler ile çalışman gerek. Güvenilir bir menajere'de ihtiyacın olacak. Anlayacağın uzuun hikaye :)

Bu kadar işe girişmeden önce tanıdığın bildiğin bir müzik grubu varsa tarzı sana uyan onlardan rica et, bir gün studio kirala. Orkestra ile bir kayda gir, zaten kiraladığın yerdeki kişiler mix, editing v.s. yapıyorlar. Bu kaydı Youtube gibi yerlere yükle ve insanların tepkilerini bir ölç. En gerçekçi sonuca böyle ulaşırsın.

Bir de asla unutma, 1 kere insanların önüne çıktıktan sonra dönüşü yok seni her zaman "Şu geçen yaz 1 tane hit parça yaptı sonrada bir daha hatırlanmadı" ile anarlar.

Arkasını getiremeyeceksen ya hiç çıkma, çıkıyorsan da sonuna kadar git. İTÜ'deki şan hocamın bir lafı vardı. "Sesinin güzel olmasının yada 3.5 oktav olmasının bir önemi yok. Kendi müziğini yapamıyorsan, her zaman imitasyon olarak hatırlanırsın ve kısa zamanda yok olursun!" demişti.

Şimdilik söyleyebileceklerimin özeti bu, umarım başarılı olursun.
#2 - Ağustos 15 2012, 20:47:05

açıklamalar için ok teşekkür ederim benim için ok anlamlı oldu.

evet arkadaşlar sizler ne diyorsunuz bu konuda başka yorumu olan?
#3 - Ekim 10 2012, 14:35:55

Qzey sen napmışın öleyaa nasıl yaptın destan yazmışın  :)
#4 - Aralık 16 2012, 18:38:02
samedim...

Doğru yazmış ama..  :urock
#5 - Aralık 23 2012, 12:06:52
If you still care, don't ever let me know !!!..

evet sana katılıyorum doğru yazmış :urock
#6 - Aralık 23 2012, 15:03:09
samedim...

:urock
#7 - Aralık 24 2012, 14:01:58
If you still care, don't ever let me know !!!..

dünyaca ünlü bir sanatçı olmak için sanat yapmak lazım kaliteli bir sanat ;)
#8 - Şubat 12 2013, 17:53:13
samedim...

pelvin en azından türkiyede bi yerlere gelmek için ne gerekiyor?
#9 - Nisan 11 2013, 19:28:26

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.