Alternatifim Cafe

Rap Müzik Tarihi

Discussion started on Müzik Tarihi

Tarihin en derin acilarinin yasandigi, kentlerin yerle bir edildigi, on milyonlarca insanin hayatini kaybettigi 2. dunya savasi sonrasi, Fasist Mussolini italyasi ve Nazi Almanyasina karsi zafer elde eden iki ulke olan Kapitalist Amerika Birlesik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birligi dunyanin egemenligine oynayan iki dev guc olarak ortaya cikmisti.

Yasanabilir yeni bir dunya hayalli, geride kalan tum insanlari etkisi altina almisti. Savas sonrasi dogan cocuklar, 1960lara gelindiginde ergenlik yasini geride
birakmis, temelde aile kurumunun baskici kutsalligina karsi isyanla ortaya cikan özgurluk savunucusu birer genc olmuslardi.

Oldukca ferah gecen ve sivil tarihinin en renkli dönemi 1960larin estirdigi ruzgar, dunyanin her yerini etkisi altina almisti. ‘Beat Kusagi’ böyle bir dönemde ortaya cikmis ve tarihin akisina damgasini vurmustu. ‘Savasma- Sevis’ yasam felsefesiyle ayaga kalkan gencler, daha fazla özgurluk, daha fazla adalet istiyordu. 1960larin bu Beat Kusagi, 60 sonrasi genclik hareketinde oldugu gibi hiphop kulturunun ortaya cikmasini tetikledi

Öte yandan Amerikan ‘Kuzey-Guney’ ic savasi sonrasi kölelikten kurtulan siyahiler, daha özgurluklerinin tadini bile cikarmadan sanayi devriminin isgucunu olusturmak icin kuzey kentlerine göc etmisler; hayatta kalma mucadelesi sonrasi, temel insan haklarindan ancak 1960lardan itibaren söz etmeye baslamislardi.

Her turlu siyah sivil hareketlerin polis tarafindan bastirildigi 60li yillarda; 1964te Harlemde bir siyah ayaklanma olmus ve tum ulkeye yayilmisti. 1965te ise Los Angeles te cikan ayaklanma ise kanli sonuclanmis, 34 kisi ölmus, 900 yakin kisi yaralanmisti. 1966 yilina gelindiginde ise California - Oakland da siyah bir cocugun otomobil altinda kalarak can vermesiyle yukselen protestoyu da polis yine copla dagitmis; pek cok kisi yaralanmisti. iste The Black Panter Party (Kara Panter Partisi) hareketi burada, polisle catisip kanli bir maglubiyete ugrayarak dogdu. The Black Panter Party, dönemin militan lideri Malkom-X in dusunceleriyle, Marx, Lenin ve Mao nun teorilerini sentezleyip Halkla iktidar sloganiyla özetliyordu. Siyah Özgurluk Hareketinin liderlerinden Martin Luther King ve Malcolm X-in önculugunde ‘siyah bilinc’ gelismis ‘Black Power’ adiyla buyuk bir halk hareketine dönusmustu.

FBİ tarafindan ‘Public Enemy Number One’ (Bir Numarali Halk Dusmani) ilan edilmisti. Bu radikal yasadisi örgut, ileride hiphop tarihinin gelmis gecmis en sert grubu olarak kabul edilen Public Enemy’i ortaya cikmasina temel kaynak olusturacakti.

Hiphop’i doguran en önemli hareketlerden biri de, siyahilerin bu özgurluk hareketiyle birlikte yayilan ‘Siyah Guzeldir’ anlayisiydi. Rap muziginin buyuk babasi olarak kabul edilen Funk muziginin öncu isimlerinden olan James Brown, ‘‘Söyle ona yuksek sesle. ‘Ben Siyahim; gururluyum’’ sarkisiyla meydan okuyordu beyaz sövenizmine. ‘Siyah guzeldir’ söylemi Muhammet Ali’nin basarisiyla genis taban buldu kendine. Bu taban hiphop kulturunu yaratacak genclere buyuk bir pozitiv enerji verecekti. 1970li yillara gelindiginde ‘Siyah Özgurluk Hareketi’nin cok önemli kazanimlari bulunmaktaydi.

Kölelikten kurtulmus, bazi temel kazanimlar elde etmis olan siyahiler, eglenmeyi, dans etmeyi, kafayi bulmayi, özgurce seks yapmayi, istedigi gibi giyinip suslenmeyi yasamin merkezine koyan bir ruh haliyle yasiyordu. iste, ‘disko’ muzigi bu iyimserlik icinde patladi. ‘Disko’ muziginin önculerinden Chic’in ‘Goog Times’ (Guzel Zamanlar) bu dönemin ruhunu oldukca basarili bir sekilde dillendirdigi icin buyuk bir basari elde etmisti.

Yine, 2. dunya savasi sonrasi Jamaika’da ustlenen Amerikan askerlerin oraya göturdugu plaklar sayesinde Jamaika sokaklarinda r&b, soul ve caz yayilmaya baslamisti. 30 40 hoporlörden olusan ve ‘ses sistemi’ adi verilen acikhava diskolarindan, dj’ler davul ve bas-in balyoz gibi vurdugu beat’lerin uzerine yayilan reggae melodileriyle derin bir sound yakalamislardi.


RAP'İN ÇEŞİTLERİ
Pessimist==> Karamsar düşünce güdme, yapma eylemi gibi.

Gangsta==> Para, kız, araba gibi olayların üzerine yazılan.

Party ==> Party, eğlence, için yazılan bu genellikle eğlence amaçlı.

Hardcore===> Atışma üzerine yazılan rap türüdür.Alıntıdır...
#1 - Ağustos 01 2007, 11:02:17
||  İçimde bir yerde düello var, seyredaldı elalem.  ||

uFo göReN maSuM köyLü

eywallah elüf tşekküRleRim saygılarınla elleRinden öpeR :)
#2 - Ağustos 01 2007, 11:22:08

Pessimist: sagonun stiLi :artis
#3 - Ağustos 01 2007, 11:52:36

uFo göReN maSuM köyLü

hadi ya paRty yapmıyomuydu sago :artis
#4 - Ağustos 01 2007, 12:07:55


uFo göReN maSuM köyLü

tamam len espiRi yapdık biliyoz heRalde gangsta yapdıını . . .
#6 - Ağustos 01 2007, 19:49:12

bilgilerın ıcın saol
#7 - Ağustos 02 2007, 16:43:54

tesekkurker
#8 - Eylül 07 2007, 21:59:09
Duvarlar renkli olsa da karanlıkta ne Görebilirsin ki? Bir köre rengi nasıl Anlatabilirsin ki?
Mikrop renkli olsa ışık versen görebilir misin ki?
Mikrobu nasıl kırarsın, ona hangi kimyayla gelebilrsin ki?
Bilirsin asidin üstüne baz dökmüştüm maksat PH olsun diye....

saol paylaşım için
#9 - Eylül 24 2007, 14:33:43
Blue funk

biliodum zaten paylaşım için teşekkürler
#10 - Aralık 08 2007, 20:52:06
Hızlı Konuşçam Dissçi Olucam Derken Ne Diceğini Şaşırdın!!!

Bitch C**A!!!

Bilinen ilk rap şarkısı The Beatles tarafından yapılmıştır.. Give Peace A Chance.. Dinleyin..
#11 - Ocak 02 2008, 22:17:05

cok saol daha fazla bu mekanda gormek ısterıs rapi (6)
#12 - Şubat 17 2008, 03:42:31
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!


Bilgilendirdiğin için sağol.
#13 - Temmuz 27 2008, 12:43:05
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

sağolasın
#14 - Temmuz 27 2008, 13:04:24
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

pessimist stylaa
#15 - Mart 05 2013, 02:49:57

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.